Anoreksiya Bulimia Nervoza Tedavisi

Yeme bozuklukları anoreksiya nevroza ve bulimia nevroza olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırmanın yapılmasında hastaların yeme alışkınlarında yaşanan farklı sıkıntılar etkili olmuştur.

Anoreksiya Bulimia Nervoza Tedavisi

Anoreksiya Bulimia Nervoza Tedavisi farklı yöntemlerle yapılan yeme bozukluklarıdır.

Anoreksiya nevroza kilo almaktan korkma, zayıf olmak için farklı yöntemler deneme, yemek yememe semptomlarıyla ortaya çıkar. Bulimia nevroza ise atak sırasında çok fazla yeme, yeme işlemini çok hızlı yapma, kilo almamak için yediklerini kusma ya da farklı yollar deneme şeklinde ortaya çıkar.

Anoreksiya Bulimia Nervoza ile diğer hastalıklar arasında tanı ayrımı yapmak bazen zor olabilmektedir. Çünkü hastalar durumlarını inkâr eder ve ayırıcı tanıları keşfetmek zorlaşır. Tanı konması için kilo kaybına neden olabilecek başka bir hastalığın olup olmadığı tespit edilmelidir.

ANOREKSİYA BULİMİA NERVOZA ARASINDAKİ FARKLAR

Anoreksiya nevroza ve Bulimia Nervoza yeme bozukluklarının farklı yaşandığı hastalıklardır. Birinde yemek yeme tamamen bırakılırken birinde hızlı ve gizli yemek yeme ve sonrasında yediklerini çıkarma söz konusudur. Ancak iki hastalıkta da ortak nokta yeme bozukluğu temel sorunu olduğundan Anoreksiya Bulimia Nervoza Tedavisi benzerdir.

 Anoreksiya nevrozalı hastaların %30-50'sinde Bulimia nevroza semptomları da görülmektedir. Anoreksiya nevroza yaşayan hastalarda açlıktan dolayı ciddi tıbbi sorunlar görülebilir. Bulimia nevrozada ise Anoreksiya nevrozada görülen ciddi tıbbi sorunlar genel olarak görülmez. Laboratuvar bulguları iki yeme bozukluğu sorununda farklı sonuçlar verir.

ANOREKSİYA BULİMİA NEVROZA NASIL TEDAVİ EDİLİR

Risk faktörlerinin tanınması, hastalığın fiziksel ve psikolojik yönlerinin saptanması tedavi için ilk adımlardır. Temel olarak tedavi hastanın vücut ağırlığının normal standartlara ulaşmasını sağlamayı amaçlar. Fiziksel ve psikolojik tedaviler bir arada yürütülür. İlaç tedavisi yiyecek ve kilo alımını arttıracak ilaçlar, açlıktan kaynaklı oluşan fiziksel sorunları iyileştirmeye yönelik ilaçlarla yapılır.

Tedavi süresince fiziksel komplikasyonlara karşı gerekli önlemlerin alınması gerekir. Doğru ve etkili Anoreksiya Bulimia Nevroza tedavisi ancak bu alanda uzman doktorlar tarafından uygulanabilir. Bulmik hastalarda ve anoreksiya yaşayan hastalarda ilaç tedavileri farklı olmaktadır. Ancak iki hastalıkta da hastanın özsaygısını yeniden kazanması, zayıflama takıntısına dair saplantılarından kurtulması psikolojik destek ile mümkün olacaktır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sonuçları hayati tehlikelere kadar gidebilecek olan beslenme bozukluğuna anoreksiya adı verilmektedir.
  • Yeme bozuklukları kimler de görülür, yeme bozukluğu tedavisi var mıdır?
  • Anoreksiya nervoza bir yeme bozukluğudur. Anoreksiyalı insanların yoğun bir kilo alma korkusu vardır. Anoreksiya hem bedeni hem de zihni etkiler.
  • Anokreksiya Nevroza yeme bozuklukları kategorisine giren kilo alma ve şişman gözükme korkusu ile tetiklenen psikiyatrik bir hastalıktır.
  • Anoreksiya yemekle ilgili duygu ve düşünceler ile yeme davranışının bireyde rahatsızlık oluşturması ile ortaya çıkan bir yeme bozukluğudur.
  • Anoreksiya kilo vermenin takıntı haline gelmesi nedeniyle oluşan yeme bozukluğu olarak tanımlanabilir. Anoreksiyayı tanımlarken hem fiziksel hem de ps
  • Randevu Al