Anoreksiya Aşamaları

Sonuçları hayati tehlikelere kadar gidebilecek olan beslenme bozukluğuna anoreksiya adı verilmektedir.

Anoreksiya Aşamaları
Paylaş:

Genellikle 13-20 yaş aralığında görülen anoreksiya psikolojik bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bu hastalıkta kişinin gıdalar ile son derece sağlıksız bir ilişkisi bulunmaktadır. Çok az ve düzensiz yemek yeme, yeteri kadar uyumama gibi belirtileri olan bu rahatsızlıkta temel sebep zayıf bir bedene sahip olma isteğidir. Ancak zayıf bir beden için uygulanan yöntemler son derece yanlıştır. Kesinlikle doğru olmayan yöntemlerle zayıflamak için çabalayan bireyler -özellikle ergenlik çağındaki bireylerde görülmekte- en sonunda bu hastalıkla karşılaşmaktalardır.

Anoreksiya Belirtileri Nelerdir?

Temel belirtilerinin başında zayıf bir bedene sahip olma isteği gelmektedir. Kişi kilo almaktan aşırı korkmakta ve böyle bir durumla karşılaşmamak için sürekli diyet yapmaktadır. Yani amacı tamamen kilo kaybetmektir. Bu amaç doğrultusunda ya yiyecek alım miktarını ciddi derecede azaltmakta ya da çok fazla spor yapmaktadır. Hastalar ara ara kontrollerini kaybedip yemek yediklerinde bu durumdan dolayı kendilerini suçlu hissetmekte ve yediklerini kusarak çıkarmaktadırlar. Bu rahatsızlıkla belirtiler bir anda kendisini göstermemekte ve hasta zayıfladıkça etkileri hissedilmektedir. Peki anoreksiya aşamaları nelerdir?

Hastalarda görülebilecek fiziksel ve duygusal belirtiler

Anoreksiya aşamaları hastanın kilo kayıpları ile gözlemlenebilir. Öncelikle hastalarda fiziksel olarak aşırı kilo kayıpları yaşanmakta, bu kilo kayıplarına bağlı olarak yorgunluk gözlenmektedir. Uyku bozukluğu, tırnaklarda mavimsi renk değişimleri, kabızlık sorunları, kuru ya da sarımsı bir cilt rengi, kadınlarda adet düzensizliği veya adet kesilmesi, erkeklerde ise testis sorunları, kemik erimeleri, böbreklerde başlayan sorunlar, saçların oldukça zayıflaması ve çok fazla dökülmesi sayılabilir.

Yukarıdaki fiziksel belirtilerle beraber hastaların duygu durumlarında da değişimler yaşanmaktadır. Anoreksiya aşamalarında hastalar duygusal olarak sürekli bir stres içerisindedirler. Kilo almaktan aşırı korkmakta ve bu amaçla lezzetli yemeklerden kaçınmaktadırlar. Sürekli kilo kontrolü yaparak zayıf olduklarını kendilerine hatırlatmaktadırlar. Bu süreçte hastalar bol kıyafetler giyerek vücutlarını saklamakta ve ayna karşısında kendilerini sürekli kontrol etmektedirler. Tükettikleri yemeklerin kalorilerini hesaplayan hastalar aşırıya kaçtıklarını düşündükleri zaman kusarak yediklerini çıkarabilirler.

Psikolojik bir rahatsızlık olan anoreksiyanın tedavisi ise yine psikoterapiler ile yapılmaktadır. Hastanın yanında ailesinin de bulunduğu terapilerde bu durum aşılmaya çalışılmaktadır. Psikolojik terapilere ek olarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı için diyet programı da uygulanan hastalar tüm bu tedavi yöntemleri ile bu süreci atlatabilirler.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: