Anne-kız iletişimini güçlendirecek 10 öneri!

Anne-kız iletişimini güçlendirecek 10 öneri! İşte anlaşmazlıkları en aza indirmek için öneriler...

Anne-kız iletişimini güçlendirecek 10 öneri!

Anneler ve kızları arasındaki uyuşmazlıklar günümüzde sıkça rastlanan bir durum. Peki, bu anlaşmazlıklar nasıl çözülür? Anneler, kızlarını korumak ve hataya düşmelerini önlemek için nasihatlerde bulunur, kızlar ise annelerinin destek olmasını beklerken kendilerini anlamadıklarını, eleştiride bulunduklarını düşünür. Durum böyleyken anlaşabilmek zor gibi gözükse de imkansız değildir.

ERGENLİK ÖNCESİNDE ARANIZI İYİ TUTUN

Ergenlik döneminde duygular daha ağır basar. Aşırı duygusallık, fevrilik, akla gelebilecek her duygu hat safhadadır. Ergenlik öncesi aranızı iyi tutarsanız, bu dönemde ve sonrasında size olan güveni artacaktır.

BİRBİRİNİZİ DİNLEYİN

Dinlemek her zaman iyi bir çözüm yoludur. Karşılıklı olarak birbirinizi dinlemeyi bilmelisiniz. Bu sayede yanlış anlaşılmaların getirdiği tartışmalar ortadan kalkacaktır.

EMPATİ KURUN

Empati, kişinin kendisini başkalarının yerine koyarak, olaylara onun gözünden bakmaktır. Kendinizi kızınızın yerine koyup nasihatlerinizi bu şekilde verin.

AŞIRI KONTROLCÜ TAVIRLARLA YAKLAŞMAYIN

Amacınız kızınızı korumaya çalışmak olsa da, sadece sizin istediklerinizi yapmasını, sizin düşüncelerinize katılmasını beklemeyin. Hata yapmadan, yaptığı hatalardan ders çıkarmadan bir şeyin hata olduğunu anlayabilmek her zaman mümkün değildir. Bazı şeyleri yaşayarak, yanlış yaparak öğrenmesine müsaade etmeli, sonucu her ne olursa olsun, yanında olmalısınız.

ARANIZDAKİ SAYGIYI KORUYUN

Kızınızın size söyleyebileceği bir kötü söz, iğneleyici bir kelime, hakaret doğru olmayacağı gibi siz de kötü sözler söylemekten kaçının. Bu şekilde konuşmak, gerilimi arttıracağı gibi kızınızın sizden uzaklaşmasına da sebep olur.

EVE GİRİŞ-ÇIKIŞ SAATLERİ KONUSUNDA ANLAŞMAYA ÇALIŞIN

Her genç kız, arkadaşlarıyla vakit geçirmek ister. Kimlerle, nerede, ne yaptığını bildiğiniz sürece belli sınırlar çerçevesinde ona mani olmayın. Uygun bir dille ne çok erken çıkmasını ne de çok geç dönmesini istemediğinizi, onun kararına uyacağı takdirde sizin de ona uyacağınızı söyleyin.

BİRBİRİNİZE DESTEK OLUN

Tavsiyelerinize uymamazlık yapıp hata yaptıklarında çok fazla üstüne gitmeyin. Olan zaten olmuştur, bunu değiştiremezsiniz. Hata yaptığının zaten farkına varacaktır. Onu daha önce uyardığınızı, eğer sözünüzü dinleseydi bu sonuçların olmayacağını, yine de ona destek olduğunuzu söyleyin. Ona, her şeye rağmen sırtını dayayabileceği bir anneye sahip olduğunu hissetirin.

BAŞKALARINI ÖRNEK GÖSTERMEYİN

Örnek gösterilmesini sadece kızlar değil, aslında hiçkimse istemez. Empati kurmanız gereken konulardan biri de budur. Eşinizin size başkalarını örnek göstermesinden hoşlanmayacağınız gibi siz de kızınıza bunu yapmaktan kaçınmaya çalışın.

ŞİDDETE BAŞVURMAYIN

Kesinlikle şiddeti son çare olarak bile düşünmeyin. Bu şekilde kızınızın akıllanacağını düşünüyorsanız malesef yanılıyorsunuz. Bu davranış onun psikolojisini bozacağı gibi sizden olabildiğince uzaklaşmasına, hatta evden kaçmasına bile neden olabilir.

“ELALEM NE DER!”

Bu sözü kullanmamaya özen göstermekten çok, bunu düşünmemeye çalışın. Çoğu anne, başkalarının düşüncelerini kendisinden daha önemli bulur. Bir şey sizin için doğru geliyorsa, başkalarının ne düşündüğünün sizin için çok da bir önemi olmamalı. Hoşlanmayacağınız durumlarda, sizin hoşunuza gitmediğini söyleyip başkalarının düşüncelerini söz konusu etmeyin.

HÜRRİYET AİLE

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • cansu yazdı:

    Adet dönemimde kendimi çok kötü hissediyorum uyuyamiyorum sürekli düşünüyorum hicbirsey yapmak gemiyi içimden sürekli yiyorum sigara içiyorum o dönem daha çok içmeye başlıyorum bu raaysizligim yaklaşık 15gun kadar sürüyor neden


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ergenliğe girmiş çocuğa söylenmeyecek 4 şeyi sorduk.
  • Kadın - erkek ilişkilerinde ilk buluşma çok büyük önem taşıyor. Peki flört döneminin başlayıp başlamayacağına karar verilebilecek bu ilk randevu için
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Susan Farmer 37 yaşında ve 243 kilo. Doktorlar eğer kısa zaman içinde en az 120 kilo vermezse öleceğini söyledi. Nedeni ise mutsuzluk...
  • Çocuklarda obezite kireçlenmeye neden oluyor.
  • Televizyon kanallarındaki dizi furyası, özellikle genç kesim üzerinde etkili...
  • Randevu Al