Anne Karnında Down Sendromu belirtileri

Genetik bir düzensizlikten dolayı kromozom sayısındaki bir fazlalığa down sendromu adı verilmektedir.

Anne Karnında Down Sendromu belirtileri
Paylaş:

Şunu bilmek gerekir ki down sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır. Bu farklılıkla ilgili günümüze kadar birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonrasında ise bu farklılığı ortaya çıkaracak tek nedenin annelik yaşı olduğu kanısına varılmıştır. Yani bu farklılığa sebep olduğunu düşünülen tek etmen annelik yaşıdır. Özellikle 35 yaş sonrasındaki gebeliklerde daha sık görülmekte olan down sendromu hafif ve orta derecelerdeki fiziksel ve zihinsel sorunlara neden olabilmektedir.

Peki down sendromu anne karnında da anlaşılabilir mi? Anne karnında down sendromu belirtileri nelerdir?

Gebelik Sırasında Yapılan Kontrollerin Önemi

Gebelik sırasında yapılan kontrollerde de bu durum anlaşılabilmektedir. Anne adaylarının kontrollere düzenli olarak gitmeleri oldukça önemlidir. Kontroller sırasında bebeğin kalbinde normalin dışında bir ilerleme yaşanması, bebeğin serçe parmağının ikinci kemiğinin oluşmaması, üst bacak kemiğinde veya üst kol kemiğinde kısalıklar görülmesi, böbreklerinde genişliklerin oluşması, ayaklarda bulunan baş parmaklarının ayrık olması bu belirtiler içerisinde sayılabilmektedir. Ayrıca baş parmaklarında görülen bu ayrıklık down sendromunun en erken belirtisidir.

Bir anne adayı olarak kontrollerinize düzenli bir şekilde giderek bebeğinizin sağlığı ile ilgili düzenli bilgiler alabilirsiniz.

Down Sendromu Tam Olarak Ne Zaman Anlaşılır?

Aslında gebelik sırasında çekilen ultrason görüntüleri ile bebeğin down sendromu olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Ultrason sonrasında eğer doktorunuz bu durumdan şüpheleniyorsa birtakım testlerde uygulayarak bu durumu netleştirebilir. Bununla beraber daha net bir sonuç için bebeğinizin doğumunun ardından uygulanacak testlerle de down sendromu tanısı kesinleşebilmektedir.

Yukarıda da dile getirmiş olduğumuz gibi down sendromu tedavi olunacak bir hastalık değildir. Genetik bir farklılık ile ortaya çıkan bu durumda çocuklarınıza destek olmak, gerekli eğitimleri vermek ve kontrollere düzenli bir şekilde gelmek ona olumlu anlamda birçok şey katacaktır. Aileler olarak çocuklarınızı bu süreçte desteklemeniz onlar için oldukça önemlidir.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: