Anlayışlı olmak şart!

Rumuz Akgül- Hocam merhaba öncelikle böyle bir konudaki yardımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum,benim sorunum erken boşalma, bu konu genelde psikolojik olduğunu biliyorum.benim öğrenmek istediğim bu sorunun kesin tedavisi var mı?hangi uzmana görünmem gerekli? Psikolog veya ürolog? Çeşitli yerlerde satılan materyallerin bir zararı var mı? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim, saygılarımla.

- Erkek cinsel işlev bozukluklarının en yaygını erken boşalmadır. Orgazm hızlılığı ile de ifade edilebilir. Nadiren de olsa organik nedenlere bağlı olabilir. Prostat problemi, omurilik veya merkezi sinir sistemi patalojileri sonucu olabilmektedir. Bunun için nöroloji veya üroloji uzmanından yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte genellikle sorun psikolojik kaynaklıdır. Erkeğin vajinal girişi ile ejekülasyonu arasındaki süre partnerin tatminine yetecek kadar uzun değilse tedavi gerekir. Bilişsel ve davranışçı psikoterapi yöntemleri bu konuda etkilidir. Bu yöntemler boşalma refleksinin iradi kontrolü öğretme odaklıdır. En kısa zamanda bir uzman yardımı almanızı öneririm.

 

-Rumuz Gül- 21 yaşında bir bayanım. Erkek arkadaşımla ileriye gitmemek
kaydıyla cinsel sürtme yaşadık ama içeri girmedi. Bunda ikimizde eminiz ve
kan gelmedi. Benim göğüslerim ve kalçalarım çok yumuşak ayrıca göğsümden süt geliyor. Bu süt miktarı da çok. Tedirginim. Ne önerirsiniz?

- Erkek arkadaşınızla yaşadığınız deneğim sizi yüzde yüz hamile bırakmayacak diyemem Çok nadir bile olsa spermin vajinal kanaldan içeriye kaçması durumunda istenmeyen gebelikler yaşanabilmektedir. Gebelik ihtimalinden şüpheleniyorsanız kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. Ancak yaşadığınız değeyim sonrası vücudunuzdaki değişimler yaklaşık iki aydan sonra belirginleşir. Siz yine tedbiri elden bırakmayın ve uzmana danışın.

 

Yasemin Ağrı- 13 yaşındaki oğlum öğretmenine ilgi duyuyor. Ders boyunca anlattıklarını değil onun hareketlerini izliyor. Kendisine ilgili davranmadığı zamanlar çok gergin oluyor. Kendisiyle evlenmeyi düşündüğünü geçen gün babasıyla konuştu? Bu normal ve geçici bir davranış mıdır devam etme riski var mıdır?

- Onüç yaş ergenliğin en yoğun yaşandığı bir yaştır. Bu dönemde karşı cinse ilgi artar ve bazen oğlunuzda yaşandığı gibi uygun yaşta olmayan bir aşk yaşanabilir. Bu durum genellikle platonik dediğimiz karşılığı olmayan tek taraflı yoğun bir sevgidir. Eğer tepkili olmaz, anlayışla karşılar ve duygularını anlamaya çalışırsanız kısa bir süre sonra değişecek ve ilgisi başka kişilere dağılacaktır. Sevgi sizinde bilebileceğiniz gibi uygun iletişim, duygusal, sosyal ve bedensel uyumla uzun süreli olur. Paylaşımlar karşılık bulamadığı sürece söner ve tatlı bir anı olarak yaşamımızı süsler.

 

Şaban Artvin- 5 yıldır evliyim. Cinselliği seviyorum. Eşimle beraber olduğum sırada gözlerimi kapatmayı tercih ediyorum eşim buna karşı çıkıyor ve hemen uyarıyor. Buda benim cinselliğe olan tüm konsantremi dağıtıyor. Bu nedenle tatmin olamadığım zamanlarda mastürbasyon yapıyorum. Burada tüm hayal gücümü ve fantezimi kullanabiliyorum. Burada kendimi sonsuz bir güce sahip gibi görüyorum. Hem evli hem de elle tatmin olmaktan nasıl kurtulabilirim.

- Cinsellik sadece cinsel organ ile kısıtlı değildir ve olmamalıdır. Vücudumuzun tamamı bu oyunun en önemli rollerini almışlardır. Sizde tüm sahip olduğunuz organlarınızı, gözünüz, kulağınızı, elinizi, teninizi kullanmaya başladığınızda beklide eşinizle olan birlikteliğiniz gerçekten sizi sonsuz bir güce götürecektir.

 

Canan Yanar Erzincan- 28 yaşındayım. Cinselliği çok seviyorum ve bunu
uzunca devam ettirmek istiyorum ama eşim hemen sonuca gittiği için çabuk
orgazm oluyorum. Eşimin bunu geciktirmesi için seks sırasında yapması
gereken neler vardır? Eşimin seksin kısa sürmesinden bir şikâyeti yok.

- Cinsel ilişki birleşme öncesi, birleşme ve birleşme sonrası olarak üç safhada değerlendirilir. Kadınların uyarılma süreleri erkeklere oranla daha uzundur. Bu nedenle birleşme öncesi yaşanan cinsel oyunların kadını tatmin edebilecek sürede olması beklenir. Bu konuda eğer eşinizle konuşmayı denerseniz sanırım sorununuzu kolayca çözümlersiniz.

 

Rumuz Islak- 36 yaşındayım 10 yıldır evliyim. Gazetenizi eşim eve
getirdiğinde köşenizi fark ettim. Çocuğumuz olmuyor. Benim şikâyetim
vajinamın ıslaklığıyla ilgili olacak. Sevişmeye daha başlamadan hemen
ıslanıyorum. Ben kendimi eşim tarafından arzulandığım zaman daha mutlu
hisseden bir yapıdayım. Benim durumum sağlıklı bir durum mudur acaba?

- Vajinal akıntılar uyarılma sonrası cinsel birleşmeyi kolaylaştırmak için artarlar. Bu gayet normaldir ve çocuğunuzun olmamasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Ancak akıntınız devamlı ve ağrılı, kokulu ise kadın doğum uzmanından yardım almanızı önerebilirim. İltihabi bir durum olabilir. Bu da çocuk sahibi olmanızı engelleyebilir.

 

Melahat İzmit- 19 yaşındayım. Cinsel deneyimim hiç olmadı. İş yerinden bir süredir bir arkadaşım var. Gezip dolaşıyoruz el ele tutuşuyoruz ama
cinsellik aklıma geldiğinde ellerim bile buz gibi oluyor. Herhalde arkadaşım
bu durumu anlıyor ve daha ötesini istemedi. Evlenirsem cinsel isteksizlik
yaşar mıyım acaba?

- Daha önce cinsel deneğim yaşamamanız durumunuzu açıklıyor. Geleneklerine bağlı toplumlarda kadının cinsel deneğim yaşaması için evli olması beklenir. Sosyal çevremiz ahlak kurallarıyla bunu kesin belirlemiştir. Evlilik akti ile birlikte siz de eşinizle daha rahat birlikte olabileceksiniz. Bundan emin olun.

 

Vildan Düzce- Selamlar.38 yaşındayım 12 yıldır evliyim. Önceleri bende
cinselliği yaşamaktan bende çok keyif alıyordum ama çocuk olmasından sonra eşimin her gece beraber olma isteğine cevap veremiyorum. Çocuk 7 yaşında ve çok yaramaz akşama kadar çok yorgun düşüyorum. Eşim bu duruma çok bozuluyor küserek yatak odasını terk ediyor. Birazda onun anlayışlı olması gerekmez mi?

- Yorgunluk, stres, hastalık, hatta açlı veya fazla yeme, havanın çok soğuk veya sıcak oluşu bile cinsel hayatımızı etkiler. Sorumluluğunuz artmış ve kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Eşinize içinde bulunduğunuz durumu ve duygularınızı açıklayın. Mutlaka bir ortak çözüm üreteceksiniz. Ayrıca biraz kendinize zaman ayırın. Siz hem anne hemde bir eşsiniz. Zaman içinde her iki rolü de dengelemeniz gerekebilir. Eşinizin beklentilerini karşılamak sizi de mutlu edecek ve sadece anne değil kadın olduğunuzu hissedeceksiniz. Sevgi ile kalın.

 

Şule İzmir- Merhabalar. Eşim 39 yaşında bende 32 yaşındayım. 2 çocuğumuz var. Eşim son bir yıldır cinsel isteği arttırıcı ilaçlar alıyor. Bunları
almayı gerektirecek bir sorunumuz yok aslında cinselliğimiz gayet iyi ve
uyumlu gidiyor. Haftada 4 kez beraber oluyoruz. Bu ilaçları fazladan
kullanmanın zararı yok mudur?

- Bu tür ilaçları doktor kontrolünde kullanmak gereklidir. Herhangi bir komplikasyon gelişebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al