‘Ani yetişkin ölüm’ sendromu

35 yaşındaki Liisa Parkisson, 2014 yılında ilk oğlu Zac'i kucağına almanın sevincini yaşıyordu ama…

‘Ani yetişkin ölüm’ sendromu

Aile de kızlarıyla birlikte torunlarına kavuşmanın mutluluğundaydı. Sezaryen ile bebeğini dünyaya getirdikten sonra ailesi genç kadını karşılamak için hastaneden ayrılıp eve gitmiş ve birkaç hazırlık yapmaya başlamıştı.

Ancak bu mutluluk sadece birkaç saat sürdü. Çünkü Haziran ayında doğum yapan Parkisson'un ailesi doğumun ertesi günü hastaneden acı bir telefon aldılar.

Yatağında hareketsiz halde bulunduğu söylenen Parkisson'un babası Robert hastaneye vardığında kızına kalp masajı yapıldığını söylüyor, "Bunun gibi bir olay daha önce hiç görmemiştim. Kızıma yaptıkları müdahaleyi izlemeyi yüreğim kaldırmadı. Diğer kızımı koridorda gördüğümde "O gitti" diyebildim sadece."

Uzmanlar ise Lisa Parkisson'un ölüm nedenini "ani yetişkin ölümü sendromu" olarak tanımladı.

ANİ YETİŞKİN ÖLÜM SENDROMU NEDİR?

Ani yetişkin ölümü sendromu ventriküler aritmi denilen bir çeşit kalp ritm bozukluğu nedeniyle oluyor. Her yaşta, herkeste görülebiliyor. Hatta bazen fit ve atletik yapıda, düzenli spor yapanlarda bile rastlanıyor.

Çoğunlukla hiç belirti vermiyor ve altında yatan bir genetik yatkınlık olabiliyor. Araştırmalara göre sadece İngiltere'de 500 kişinin ölümüne neden oluyor.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
  • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
  • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Randevu Al