‘Ani yetişkin ölüm’ sendromu

35 yaşındaki Liisa Parkisson, 2014 yılında ilk oğlu Zac'i kucağına almanın sevincini yaşıyordu ama…

‘Ani yetişkin ölüm’ sendromu

Aile de kızlarıyla birlikte torunlarına kavuşmanın mutluluğundaydı. Sezaryen ile bebeğini dünyaya getirdikten sonra ailesi genç kadını karşılamak için hastaneden ayrılıp eve gitmiş ve birkaç hazırlık yapmaya başlamıştı.

Ancak bu mutluluk sadece birkaç saat sürdü. Çünkü Haziran ayında doğum yapan Parkisson'un ailesi doğumun ertesi günü hastaneden acı bir telefon aldılar.

Yatağında hareketsiz halde bulunduğu söylenen Parkisson'un babası Robert hastaneye vardığında kızına kalp masajı yapıldığını söylüyor, "Bunun gibi bir olay daha önce hiç görmemiştim. Kızıma yaptıkları müdahaleyi izlemeyi yüreğim kaldırmadı. Diğer kızımı koridorda gördüğümde "O gitti" diyebildim sadece."

Uzmanlar ise Lisa Parkisson'un ölüm nedenini "ani yetişkin ölümü sendromu" olarak tanımladı.

ANİ YETİŞKİN ÖLÜM SENDROMU NEDİR?

Ani yetişkin ölümü sendromu ventriküler aritmi denilen bir çeşit kalp ritm bozukluğu nedeniyle oluyor. Her yaşta, herkeste görülebiliyor. Hatta bazen fit ve atletik yapıda, düzenli spor yapanlarda bile rastlanıyor.

Çoğunlukla hiç belirti vermiyor ve altında yatan bir genetik yatkınlık olabiliyor. Araştırmalara göre sadece İngiltere'de 500 kişinin ölümüne neden oluyor.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al