Deprem Travma Psikolojisi

Amerikalı yalnız ve mutsuz!

Genel cerrah yalnızlıkla mücadele ve “ulusumuzun sosyal dokusunu onarmak” için bir çerçeve çiziyor.

Amerikalı yalnız ve mutsuz!

Bu sabah Amerika’da gündemin önemli bir maddesi yalnızlıkla ilgili bir rapor oldu. Genel Cerrah Dr. Vivek Murthy’nin konuyla ilgili araştırması dünyanın en zengin ülkesi olarak bilinen Amerika’da insanların ne kadar yalnız ve mutsuz olduğunu ortaya koydu.

Konunun kişisel yalnızlık boyutunu aştığını ve “ulusal bir sağlık sorunu” haline geldiğini belirten Dr. Vivek Murthy, yalnızlıkla başa çıkma konusunda bazı somut önerilerde bulundu. Beyaz Saray Basın de yaptığı açıklamada bu önerileri ciddiye aldıklarını belirtti.
CNN bu habere geniş yer verdi. CNN’den Katherine Dillinger’in yazısını tercüme ettik.

 Karanlık Yatak odasında depresif ve stresli hissederek yatakta oturan yalnız adam silueti, Depresyon ve anksiyete bozukluğu kavramı (CNN)

Amerikalı Genel Cerrah Dr. Vivek Murthy Salı günü ülkeyi etkileyen "yalnızlık ve izolasyon salgınını" ele alan ve "Sosyal Bağlantıyı Geliştirmek için Ulusal Strateji" için bir çerçeve çizen bir dizi tavsiyelerde bulundu.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu tavsiyelerin Biden yönetiminin ruh sağlığına yönelik daha geniş kapsamlı çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Murthy konuyla ilgili açıklamasında, "Son yıllarda Amerika'daki her iki yetişkinden biri yalnızlık yaşadığını bildirdi. "Ve bu, COVID-19 salgını çoğumuzu arkadaşlarımızdan, sevdiklerimizden ve destek sistemlerimizden koparmadan önceydi."

Araştırmalar, yalnızlık ve izolasyonun genç yetişkinlerde uyku sorunları, iltihaplanma ve bağışıklık değişiklikleriyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Yaşlı insanlarda ise ağrı, uykusuzluk, depresyon, anksiyete ve daha kısa yaşam süresi gibi semptomlarla bağlantılıdır. Her yaştan insanda kalp hastalığı, felç, diyabet, bağımlılık, intihar eğilimi, kendine zarar verme ve bunama riskleri ile ilişkili olabilir.

Ancak Murthy'nin ofisinden yapılan açıklamada, sosyal bağların sağlık sorunlarına karşı bir tampon görevi görerek toplumları daha dirençli hale getirebileceği belirtiliyor.

"Yalnızlığı büyük bir maskeli balo olarak görüyorum. Farklı şeyler gibi görünebilir" diyen Murthy, Pazartesi günü CNN'den Erin Burnett'e konuştu. "Bazı insanlar içlerine kapanık olurlar. Diğerleri sinirli ve öfkeli olur. ... Bence endişelenmeniz gereken zaman, uzun süre yalnızlık hissi yaşamaya başladığınız zamandır. Eğer kendinizi yalnız hissediyorsanız, telefonu elinize alıp bir arkadaşınızı ararsınız ve sonra yalnızlığınız geçer ya da arabaya atlayıp bir aile üyesini görmeye gidersiniz. Yalnızlık açlık ya da susuzluk gibi davranır, hayatta kalmak için bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda vücudumuzun bize gönderdiği bir sinyaldir. Ancak devam ettiği zaman zararlı hale gelir."

Tavsiye kararında, sosyal bağın insanlık için yiyecek, su veya barınak kadar gerekli olduğu belirtiliyor. İnsanlar tarihsel olarak hayatta kalmak için birbirlerine güvenmeye ihtiyaç duymuşlardır. Modern insanlar da bu bağlantıya ve başkalarına yakınlığa ihtiyaç duymaya devam ediyor.

Murthy tavsiyesinde, "Yalnızlık ve izolasyonun derin sonuçları göz önüne alındığında, tütün kullanımı, obezite ve bağımlılık krizini ele almak için yaptığımız yatırımların aynısını sosyal bağlantıyı ele almak için yapma fırsatımız ve yükümlülüğümüz var" diyor.

"Ulusumuzun sosyal dokusunu onarmak için bir hareket inşa etmeye çağrılıyoruz. Hepimizin - bireyler ve aileler, okullar ve işyerleri, sağlık hizmetleri ve halk sağlığı sistemleri, teknoloji şirketleri, hükümetler, inanç kuruluşları ve topluluklar - yalnızlığı damgalamak ve buna karşı kültürel ve politik tepkimizi değiştirmek için birlikte çalışması gerekecek."

Çerçeve altı sütuna dayanıyor.

Bunlardan ilki olan toplumlardaki sosyal altyapının güçlendirilmesi, gönüllü kuruluşlar veya dini gruplar gibi programların, toplu taşıma veya eğitim gibi politikaların, kütüphaneler ve yeşil alanlar gibi fiziksel unsurların güçlendirilmesini içeriyor.

"Yerel topluluklara ve sosyal altyapıya yapılan yatırımlar, faydalara erişim sadece bazı gruplarla sınırlı kalırsa yetersiz kalır."

"Sosyal kopukluk riski en yüksek olanlar da dahil olmak üzere tüm grupların sosyal altyapıya eşit erişimi, birbirine bağlı bir ulusal ve küresel toplum inşa etmenin temelidir."

İkinci sütun daha fazla "bağlantı destekleyici kamu politikaları" çağrısında bulunuyor. Hükümetler ve kurumlar, politikaların bağlantıya fayda sağlayabileceğini veya engelleyebileceğini ve "toplumun her sektörünün sosyal bağlantıyla ilgili olduğunu" kabul eden bir yaklaşım benimsemeye davet ediliyor. Politika yapıcılar bağlantı konusundaki eşitsizlikleri azaltmaya odaklanmalıdır.

Üçüncü sütun, sosyal bağlantıyı ele almak için halk sağlığı ve sağlık hizmetleri sunum sistemlerinin önemli rolüne dayanıyor. Murthy, sağlık hizmeti sağlayıcılarının sosyal bağlantının fiziksel ve zihinsel faydaları ve bağlantısızlığın riskleri konusunda eğitilmesi için daha fazla yatırım yapılması çağrısında bulunuyor. Hastaların ihtiyaçları değerlendirilmeli ve desteklenmeli ve kuruluşlar topluluklardaki bağlantı kopukluğunun yaygınlığını izlemeli ve yerel çözümler geliştirmelidir, diyor.

Dördüncü sütun olan dijital ortamlarda reform için Murthy, teknolojinin Amerikalıların günlük hayatları ve bağlantıları üzerindeki "somut etkisine" dikkat çekiyor.

"Teknoloji aynı zamanda dikkatimizi dağıtabilir ve zihinsel bant genişliğimizi işgal ederek kendimiz ve ilişkilerimiz hakkında daha kötü hissetmemize neden olabilir ve başkalarıyla bağlantı kurma becerimizi azaltabilir. Bazı teknolojiler marjinalleşme ve ayrımcılık, zorbalık ve diğer ciddi sosyal olumsuzlukların alevini körüklüyor."

Çerçeve, teknoloji firmalarından daha fazla veri şeffaflığının yanı sıra yaşla ilgili korumalar gibi güvenlik standartlarının oluşturulması ve uygulanması çağrısında bulunuyor. Ayrıca "sağlıklı sosyal bağlantıyı teşvik etmek, söylem için güvenli ortamlar oluşturmak ve kullanıcıların refahını korumak için bağlantı yanlısı teknolojinin" geliştirilmesini teşvik ediyor.

Beşinci sütun olan bilginin derinleştirilmesi, yetkilileri, politika yapıcıları, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve araştırmacılar gibi paydaşları verilerdeki boşlukları gidermek için bir araştırma gündemi üzerinde iş birliği yapmaya çağırıyor.

"Tutarlı ölçümler, bağlantı ve bağlantı kopukluğunun itici güçlerini ve bu durumları ele alırken nasıl daha etkili ve verimli olabileceğimizi daha iyi anlamak için kritik öneme sahip olacaktır."

Son sütun, Amerikalıların "nezaket, saygı, hizmet ve birbirlerine bağlılık değerlerini geliştirdikleri" bir bağlantı kültürünü teşvik etmek için çağrıda bulunuyor. Murthy, herkesin bu değerleri vurgulamak ve sağlıklı bağlantıları modellemek için sesini kullanabileceğini ve ülkenin kurumlarının bunları göstermek için yatırım yapması gerektiğini söylüyor.

Tavsiye, hükümetler, sağlık kuruluşları, okullar, işyerleri ve bireyler de dahil olmak üzere belirli grupların sosyal bağlantıyı geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceğine dair önerilerle sona eriyor.

Danışmanlığa göre ebeveynler ve bakıcılar özellikle güçlü bir role sahip. Birlikte zaman geçirerek, ekransız sosyalleşme için zaman ayırarak ve yapıcı çatışma çözümüne dahil olarak sağlıklı bağlantıya model olabilirler. Ayrıca bireysel arkadaşlıkları ve grup etkinliklerini teşvik etmeleri, gençlerin internette nasıl vakit geçirdiklerinin farkında olmaları ve yalnızlık veya izolasyonun potansiyel uyarı işaretlerini izlemeleri isteniyor.

Bireysel olarak Amerikalılar her gün bir arkadaş veya aile üyesiyle bağlantı kurmak için zaman ayırabilir ve konuşmalar sırasında dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirebilirler.

Düzenli olarak hizmet ve şükran pratiği yapmak başkalarını da aynı şeyi yapmaya teşvik edebilir. Zararlı sosyal medya kullanımı veya sağlıksız ilişkilerde geçirilen zaman gibi bağlantı kopukluğuna yol açan şeyleri azaltın. Bağlantı düzeylerini etkileyebilecek önemli sosyal değişiklikler hakkında sağlık hizmeti sağlayıcılarına açık olun ve zor zamanlarda sevdiğiniz birine, danışmana, sağlayıcıya veya kriz yardım hattına ulaşın.

Çeviri: Prof. Dr. İbrahim Özdemir

//doi.org/10.32739/epsikiyatri.5.13.ib

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Biz ortodontistler olarak, çocuklarda ilk ortodonti muayenesini 7 yaşında yapmak istiyoruz. Çünkü bu dönemde çocuklar ilk kalıcı dişlerini çıkartmaya
  • Dişler çıkar çıkmaz fırçalanmaya başlanmalı! Bebeğinizin 4 dişi çıkmışsa, o 4 dişi her gün temizlemelisiniz. Zor olabilir, ama bu işi eğlenceli hale g
  • Ülkemiz afet tehlikesi yüksek bir bölgede yer almaktadır. Sel, heyelan gibi risklerin yanında, ülkenin en önemli afet riski depremlerdir. Deprem, refe
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisi Ailede Pozitif Anlam ve İletişim Arayışı başlıklı bir yazı kaleme aldı.
  • Randevu Al