Ameliyat edilemeyen akciğer kanseri ne demek?

Doktorunuz size akciğer kanserinizin çıkarılamayacağını söylerse, bu tedavi etmek için ameliyat olamayacağınız anlamına gelir. Bunun nedeni tümörünüzün ulaşılması zor bir noktada ya da kanserin akciğerlerinizin dışına yayılması gibi başka nedenlerle olabilir.

Ameliyat edilemeyen akciğer kanseri ne demek?

Ama ameliyat yapılamaması, akciğer kanseriniz için hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmez. Radyasyon, kemoterapi ve immünoterapi gibi tedaviler, bir operasyon seçeneği olmadığında bile kanserinizi yavaşlatabilir.

AMELİYAT EDİLEMEYEN KANSER TANISI NASIL KONUR

Tıkanma öksürüğü, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler genellikle akciğer kanseri yayılıncaya kadar başlamaz. Erken belirtilerin olmayışı, kanserin ameliyat edilemez hale gelinceye kadar teşhis edilememesine sebep olur.

Akciğer kanserini teşhis etmenin bir yolu, bronkoskopi denilen bir testtir. Sonunda ışık olan ince bir tüp doktorunuzun akciğerlerinizin içine bakmasını ve küçük bir doku parçasını çıkarmasını sağlar. Bir laboratuvar daha sonra kanser örneğini incelemek için doku örneğini inceler.

Diğer birkaç test, vücudunuzda kanserin nerede yayıldığını gösterebilir ve doktorunuzun cerrahinin sizin için bir seçenek olmadığına karar vermesine yardımcı olabilir:

RÖNTGEN

Akciğerlerinizin ve diğer organlarınızın resimlerini çekmek için düşük dozlarda radyasyon kullanır.

BT (BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ)

Akciğerler, lenf düğümleri ve diğer organlarınızın ayrıntılı resimlerini çeken güçlü bir röntgen.

MRG (MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME)

 Vücudunuzun içindeki yapıların görüntülerini oluşturmak için güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları kullanır. Beyninize veya omuriliğe yayılmış akciğer kanserini bulabilir.

ULTRASON

Doktorunuz vücudunuzun içini resmini çekmek için ses dalgaları kullanır.

PET (POZİTRON EMİSYON TOMOGRAFİSİ)

Kanser hücrelerinin emdiği radyoaktif bir şeker kullanır. Daha sonra özel bir kamera, şekeri emen bölgelere yakından bakar. PET sıklıkla bir CT taraması ile birleştirilir.

KEMİK TARAMASI

Kanserin kemiklerinize yayılıp yayılmadığını göstermek için radyoaktif bir madde ve özel bir kamera kullanır.

TORAKOSKOPİ
Bu prosedür, kanserin akciğerlerinizin dışına yayılıp yayılmadığını görmek için video kameralı bir ışıklı tüp kullanır.

MEDİASTİNOSKOPİ

Doktorunuz akciğerlerinizi görmek için ince, ışıklı bir tüp kullanır ve kanseri kontrol etmek için dokuları çıkarır.

AKCİĞER TÜMÖRLERİNİN AMELİYAT EDİLEMEME NEDENLERİ

Ameliyatın sizin için doğru olmayabileceği bazı nedenler:

Kanser yayıldı. Akciğer kanseri ameliyatının amacı tüm tümörü çıkarmaktır. Doktorlar akciğerinizin dışına yayılırsa bunu yapamazlar.

Kanser uzak lenf düğümlerine veya başka organlara ulaştığında, cerrahi bunu iyileştirmez. Ana tümörün akciğerlerdeki çıkarılması, diğer organlarda bulunan kanseri durdurmaz. Daha sonraki evre akciğer kanserinde radyasyon, kemoterapi veya immünoterapi gibi tedaviler cerrahiden daha iyidir.

Küçük hücreli akciğer kanseri var. Cerrahi erken evre küçük hücreli olmayan akciğer kanseri için ana tedavilerden biridir. Doktorlar nadiren küçük hücreli akciğer kanserini ameliyatla tedavi ederler çünkü bu kanser çeşidi genelde teşhis edildiği zamana kadar yayılmış olur.

Kanser zor bir noktada. Diğer organlara veya kan damarlarına çok yakın olan bir tümörün çok fazla hasara yol açmadan çıkarılması zor olabilir. Bu ameliyatı çok riskli hale getirebilir.

Akciğerleriniz yeterince sağlıklı değil. Akciğer kanseri cerrahisi, hastalıklı akciğerin bir kısmını veya tamamını çıkarır. Ameliyattan sonra iyi nefes alabilmek için geride yeterli sağlıklı dokuya ihtiyacınız var.

Prosedürünüzden önce spirometre gibi akciğer fonksiyon testleri alırsınız. Bu testler, ciğerlerinin ameliyat için yeterince iyi durumda olduğundan emin olmak için nefesinin gücünü ölçer.

Kalp hastalığınız var. Bu durumda, akciğer ameliyatınızın kalp krizi veya başka ciddi kalp problemleri gibi komplikasyonlara neden olabilme ihtimali doğar. Doktorunuz ameliyattan önce kalbinizin sağlığını kontrol etmek için testler yapacaktır

Başka ciddi sağlık durumunuz var. Akciğer cerrahisi ve kullanılan anestezi komplikasyonlara neden olabilir. Sağlığınız el vermiyorsa operasyon sizin için çok riskli olabilir.

AMELİYAT BİR SEÇENEK DEĞİLSE NE YAPMALI?

Ameliyat olamıyorsanız doktorunuz kanser aşamasına ve sağlığınıza bağlı olarak başka bir tedavi seçmenize yardımcı olacaktır.

Bir klinik araştırmaya da katılabilirsiniz. Bu, herkese sunulmadan önce akciğer kanseri için yeni tedavileri test eden bir çalışma türüdür. Bu denemelerin birinin size uygun olup olmadığını doktorunuz size söyleyebilir.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al