Alzheimer yapan proteini saptıyor

Japon bilim adamları, Alzheimer'a yol açtığı belirlenen yıkıcı roteinlerin beyinde birikimini ortaya çıkaran yeni bir tarama yöntemi geliştirdi.

Alzheimer yapan proteini saptıyor

Japon bilim adamları, Alzheimer'a yol açtığı belirlenen yıkıcı roteinlerin beyinde birikimini ortaya çıkaran yeni bir tarama yöntemi geliştirdi.

alzhiemer"Neuron" dergisinde yayımlanan yöntemin, Alzheimer'ın teşhisinde ve yeni ilaçların etkisinin test edilmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor. Teknoloji, beyinde Alzheimer'e yol açtığı saptanan "tau" adlı proteinlerin kümeleşmelerini ortaya çıkarıyor.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

Chiba kentindeki Radyolojik Bilimler Enstitüsü araştırmacıları, beyinde tau proteininin 3 boyutlu resmini oluşturmak için pozitron emisyon tomografiyi kullandı.

ALZHEIMER YAPAN PROTEİNİ SAPTIYOR

Araştırmacılar, proteine yapışan ve beyin taraması sırasında proteinin görülmesini sağlayan bir kimyasal madde geliştirdi. Fareler ve Alzheimer olduğundan şüphelenilen hastalar üzerinde yapılan testler, araştırmacıların geliştirdiği teknolojinin tau proteini saptadığını gösterdi. İlk kez 1906 yılında Alman bilim adamı Alois Alzheimer tarafından tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara neden olan Alzheimer hastalığı için hala etkili bir teşhis ve tedavi yöntemi bulunmuyor. Dünyada 30 milyondan fazla Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. REUTERS
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın 14 yolu.
  • Randevu Al