Alzheimer iğnesi fantezi boyutunda bir iddia

Basında yer alan haberlerde kamuoyuna “mucize tedavi” olarak sunulan ve Alzheimer hastalığını tedavi ettiği öne sürülen iğnenin yankıları sürüyor. Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ iddianın fantezi boyutunda olduğunu söyledi.

Alzheimer iğnesi fantezi boyutunda bir iddia

Basında yer alan haberlerde kamuoyuna “mucize tedavi” olarak sunulan ve Alzheimer hastalığını tedavi ettiği öne sürülen iğnenin yankıları sürüyor.  Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ iddianın fantezi boyutunda olduğunu söyledi.

Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan, mucize iğne olarak piyasaya sunulan iğneye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ iddianın fantezi boyutunda olduğunu söyledi. Tanrıdağ; “Son derece abartılı, irrasyonel, popüler bir iddia. Yıllardır beklenti içinde olan ve kırılgan bir yapı sergileyen hasta ve yakınlarının kesinlikle bu gibi tedavi önerilerine karşı dikkatli olması gerekir” dedi.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

Ülke Tv’de yayınlanan, Uğur Canbolat’ın sunduğu “İyi Bak Kendine” programına katılan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, NPİstanbul Nöropsikiaytri Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, son günlerde “Alzheimer’a mucize ilaç” başlığıyla basında sıkça yer alan iddiaları değerlendirdi. Alzheimer tedavisi bulundu, kesin çözüm yönünde basında yer alan haberlerin çıkış zeminine bakılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tanrıdağ, Alzheimer hastalığını yavaşlatma, hızını kontrol altına alma yönündeki ilaç çalışmalarının 20 yıl öncesine dayandığını söyledi.

ALZHEIMER İĞNESİ İDDİLARINA CEVAP

Bu sürenin hem hasta hem de hasta yakınları açısından oldukça uzun bir süre olduğunu, bir beklenti içinde olan insanların basında yer alan haberlere de dolayısıyla hemen ilgi gösterebileceklerini söyledi. Alzheimer hastalığının tedavisinde dünya genelinde 4-5 farklı ilacın kullanıldığını belirten Tanrıdağ, kimyasal içerikleri açısından ilaçları 2 başlıkta değerlendirebileceklerini kaydetti. Bir tanesinin, beyinde eksilen ve hafızayla ilgili olduğu temel eksikliğin giderilmesine yönelik ilaçların, diğerinin ise davranışların ayarlanmasıyla kendini gösteren, önemli bir kimyasalın beyine verilmesiyle alakalı ilaçları tedavide kullandıklarını söyledi. İğne vasıtasıyla hastalık belirtilerinin düzeldiği yönünde iddiaları değerlendiren Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, iddiaların bilimsel zeminde olmadığını söyledi. Tanrıdağ; “Hiçbir şekilde bilimsel olduğu kabul edilemez. Nereden, nasıl ne şekilde ortaya çıktığı bilinmeyen bir hastalığın belirtilerini bir anda yok eden tedavinin nasıl bir bilimsel açıklaması olabilir. Bilimsel çalışmalar, uygun zeminde olgunlaşır, dergilerde, araştırma makale olarak yayınlanır, dünyanın değişik yerlerinde birbirinden değişik insanların paralel sonuçlar bulmasıyla ancak saygınlık kazanır ve değer elde eder. Bu iddia fantezi boyutunda bir iddia bu tür tedavi önerilerine karşı insanların dikkatli olması gerekiyor. Son derece abartılı, irrasyonel, popüler bir iddia. Kesinlikte hastaların uzak durması gerekiyor bu gibi önerilen tedavi yöntemlerinde. İnsanlara hak vermek gerekiyor çünkü haklı beklentileri var. Yıllardır tedavi yönünde bir beklenti içindeler. Bu beklenti seviyesindeki toplum ve hasta yakınları çok kırılgan ve yeni haberleri kolay kabul eder, psikoloji içine giriyorlar doğal olarak. Ne yaparsanız yapın zihni yıkım yapan, kişiyi tamamen başka bir birey haline getiren çok önemli bir hastalık Alzheimer. Kesin tedavisi yok. Bu kırılgan zeminde en ufak bir haber bile sansasyon yaratabiliyor. Hasta ve yakınları böyle bilgiyle karşılaşıldığında ilgili kuruluş ve hekimlere kesinlikle başvurmalı. Türk Noroloji Derneği’nin iddialara hemen cevap vermesi güzel. Tebrik ediyorum. Bu da bu ve benzeri durumlarda merak edilen soruların en kısa sürede yanıtlanacağının bir belirtisidir. Bu ve benzeri konularda her zaman yeni haberlerle karşılaşabiliriz. Bu konuda bir aracı olmalı.” Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alzheimer'da kesin çözüm bulundu mu?
  • Sürmenaj hastalığı Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Gazeteci Mithat Bereket'in hastalı
  • Alzheimer’dan korunmak mümkün mü? Alzheimer’dan nasıl korunuruz? Dikkat! Emekli hayatı Alzheimer’a zemin hazırlıyor… Farklı yaş gruplarında görülen
  • Hastanın bellek, dikkat ve dil gibi işlevlerinde bozulmalara yol açan Alzheimer, kişinin ilişkilerini ve iletişimini de olumsuz etkiliyor.
  • Unutma, doğal bir olay ve hayatın parçası. Öğrenme de unutma da kişiye göre değişiyor. Unutma normal hayatın bir parçası, unutkanlık ise hastalık beli
  • Beynimiz günlük hayattaki verileri sınıflandırarak kaydeder. Karşılaştığımız her şey bir veri olarak beynimizde depolanır. Tüm veriler hafızamızda bir
  • Randevu Al