Alzheimer'ı kökten çözebilecek online oyun

Alzheimer hastalarına online oyun! Belki de hastalığı kökten çözecek

Alzheimer'ı kökten çözebilecek online oyun

Deutsche Telekom, Alzheimer hastalığı ve bunama ile mücadelede hem hastalık tedavisine yardımcı olmak hem de araştırma verileri toplamak amacıyla online bilgisayar oyunu başlattı.

Şirket, dijital sağlık hizmetleri ile online oyun oynanırken yapılan araştırmalarla 50 yılı aşkın verilerin üretilebileceğini açıkladı.

ALZHEIMER HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY

Deutsche Telekom yaptığı açıklamada üniversite araştırmacıları ve Alzheimer Araştırma Kuruluşları ile çalışma yapıldığını söyledi.

Akıllı telefonlar ve tabletler üzerinde satışa sunulacak oyunda bir deniz kahramanın kaybettiği anıları ve yaptığı yolculuk anlatılıyor.

Sanal oyun boyunca, oyuncular kararlar almak zorunda olacak, cevaplar ve hareketler araştırma için kullanılabilecek verileri ortaya çıkaracak denildi.

Alzheimer Hastalığı 2050’de 130 milyon insandan fazlasını etkileyecek. 2015 raporuna göre ise şu anda en az 46 milyon kişi demans ile yaşamak durumunda.

Alzheimer Research UK CEO'su Hilary Evans, şunları söyledi:
“Bu değerli bir veri havuzu toplamak ve paylaşmak için büyük bir fırsattır .

Deutsche Telekom 13 Avrupa ülkesinde kendi platformlarda oyuna teşvik etmeye hazırlanıyor.

REUTERS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alzheimer'da kesin çözüm bulundu mu?
  • Sürmenaj hastalığı Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Gazeteci Mithat Bereket'in hastalı
  • Alzheimer’dan korunmak mümkün mü? Alzheimer’dan nasıl korunuruz? Dikkat! Emekli hayatı Alzheimer’a zemin hazırlıyor… Farklı yaş gruplarında görülen
  • Hastanın bellek, dikkat ve dil gibi işlevlerinde bozulmalara yol açan Alzheimer, kişinin ilişkilerini ve iletişimini de olumsuz etkiliyor.
  • Unutma, doğal bir olay ve hayatın parçası. Öğrenme de unutma da kişiye göre değişiyor. Unutma normal hayatın bir parçası, unutkanlık ise hastalık beli
  • Beynimiz günlük hayattaki verileri sınıflandırarak kaydeder. Karşılaştığımız her şey bir veri olarak beynimizde depolanır. Tüm veriler hafızamızda bir
  • Randevu Al