Alzheimer Demansını Yavaşlatabilen İlk İlaç

ABD’li bir ilaç firması, Alzheimer hastalığını yavaşlatabilen ilk ilacı ürettiğini ve yakın zamanda piyasaya sürmeye hazır olduklarını belirtti.

Alzheimer Demansını Yavaşlatabilen İlk İlaç

Şu ana dek bu vaadi gerçekleştirebilecek hiçbir ilaç yoktu. Var olan ilaçlar yalnızca semptomların hafifletilmesine yardımcı oluyor. Firma yakında ABD’de “aducanumab” adı verilen çığır açıcı ilaç için gerekli onayların alınacağını açıkladı. 2020’de resmi işlemlerinin tamamlanması beklenen ilaç, ABD’nin ardından Avrupa’ya gelecek.

İlacın test süreci sırasında Mart 2019’da hayal kırıklığına uğratan sonuçlardan sonra, daha yüksek dozlarda kullanıldığında erken dönem Alzheimer hastalarına önemli faydalar sağlayabildiği; hastaların hafızalarını ve günlük yaşam becerilerini daha fazla koruyabilmelerini sağladığı görüldü.

Büyük umut

Aducanumab, Alzheimer'lı insanların beyinlerinde birikerek anormal şekiller oluşturan amiloid proteinini hedefliyor. Bilim insanları, bu plakların beyin hücreleri için toksik olduğunu ve ilaç kullanarak bunları temizlemenin -tam bir tedavi olmasa bile- demans için büyük bir ilerleme olacağını düşünüyorlar. On yıldır yeni bir demans ilacı piyasaya sürülmüyordu.

İlacı piyasaya sürmeye hazırlanan Biogen'in CEO'su Michel Vounatsos, “Hastalarda Alzheimer semptomlarını azaltabilecek ilk tedaviyi sunmak konusunda büyük bir umudumuz var.” dedi.

BBC

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alzheimer'da kesin çözüm bulundu mu?
  • Sürmenaj hastalığı Özellikle 20-40 yaş arası genç insanlarda iş verimini, hayat başarısını önemli derecede etkiler. Gazeteci Mithat Bereket'in hastalı
  • Alzheimer’dan korunmak mümkün mü? Alzheimer’dan nasıl korunuruz? Dikkat! Emekli hayatı Alzheimer’a zemin hazırlıyor… Farklı yaş gruplarında görülen
  • Hastanın bellek, dikkat ve dil gibi işlevlerinde bozulmalara yol açan Alzheimer, kişinin ilişkilerini ve iletişimini de olumsuz etkiliyor.
  • Beynimiz günlük hayattaki verileri sınıflandırarak kaydeder. Karşılaştığımız her şey bir veri olarak beynimizde depolanır. Tüm veriler hafızamızda bir
  • Daha geçen günü unutuyorsanız tehlike büyük. Alzheimer yakın dönem unutkanlıklarıyla başlıyor.
  • Randevu Al