ALO! RUH SAĞLIĞI AMBULANSI

ALO! RUH SAĞLIĞI AMBULANSI

ALO! RUH SAĞLIĞI AMBULANSIBir yakınınız kendini odaya kilitledi ve hayatından endişe ediyorsunuz. Bu durumda yapılması gerekenin hemen polise haber vermek olduğunu sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Artık, Türkiye'de de 24 saat hizmet veren bir ruh sağlığı ambulansı var.

Depresyon, panik atak ya da bağımlılık sebebi ile intiharın eşiğine gelenleri polisler değil, uzman psikiyatrlar iknâ ediyor. İntihar girişimdeki hastalık krizine girmiş hasta özel korumalı, yumuşak odalı ambulansla evinden alınarak tedavi edilmek üzere hastaneye götürülüyor. Böylece hastanın ambulans içinde dahi kendine zarar vermesi önleniyor. Bunun için ise 0 216 633 0 633 numaralı telefonu aramanız yeterli...

Türkiye'nin ilk ve tek özel ruh hastalıkları hastanesi olan NPİSTANBUL (Nöropsikiyatri Hastanesi) psikolojik bozukluk yaşayan hastalara verdiği acil yardım hizmeti dışında, insanî güvenlik önlemleriyle de dikkat çekiyor. Özel korumalı yumuşak odalar, hastaların sürekli olarak gözlem altında tutulduğu gizli kameralı odalar, nöropsikiyatrik yoğun bakım ve modern mimarisi ile alışılmışın dışında bir görünüm çiziyor.

İHTİYAÇTAN DOĞDU
ALO! RUH SAĞLIĞI AMBULANSI 2NPİSTANBUL Hastanesi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  böyle bir hastane kurma gerekçelerini şöyle anlatıyor: "Bugüne kadar ağır depresyon, şizofreni gibi ciddi psikiyatrik sorunu olan hastalar genellikle tedavi için yurt dışına götürülüyordu. Özellikle Londra ve Amerika'da bu yönde tedavi veren çok iyi merkezler var.  Türkiye'de ise yoktu. Bu ihtiyaca cevap vermek için psikiyatrik ve nörolojik hastalıkların tedavisinde dünyadaki en son teknolojilerin  kullanıldığı bir hastane kurmaya karar verdik."

Hastanenin özellikleri
Nöropsikiyatri hastanesindeki akıllı kliniklerde kapılar manyetik, odalardaki elektrikler ise sadece 12 voltla çalışıyor. Her oda da dijital görüntüleme var.12 saat boyunca hekim ya da hemşire tarafından hastanın davranışları gözlemleniyor. Odalarda güvenlik açısından demir parmaklık yerine, iç tehdide karşı kırılmaz camlı pencereler kullanılmış. Fotoselli banyolar, hastalara evindelik duygusu vermek için dizayn edilmiş koridorlar, resim ve ebru sanatları atölyeleri, her odaya hastanın psikolojisine uygun müziğin iletildiği müzik terapi uygulamaları mevcut.

 

Neslihan SÖZEN /İstanbul

KAYNAK: //www.bugun.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al