Alkolü bırakınca vücutta neler oluyor

Alkolü bırakınca vücutta neler oluyor hiç merak ettiniz mi? İşte madde madde vücudunuzda olacaklar…

Alkolü bırakınca vücutta neler oluyor

Kaza İhtimaliniz Azalır

Alkol, yanma, boğulma ve cinayetlerden kaynaklanan ciddi yaralanma ve ölümlerin en az yarısında rol oynamaktadır. Aynı zamanda her 10 ölümcül düşmenin, trafik kazalarının ve intiharın 4’ü alkolle ilişkilidir. Bir anda tamamen bırakamasanız bile içeceğinizi üçte bir oranında kesmek bile sakatlanma ve kendinizi hasta hissettiğiniz gün sayılarını azaltabilir.

Karaciğeriniz İyileşebilir

Karaciğerinin işi toksinleri süzmek. Alkol, hücreleriniz için toksiktir. Ağır derecede alokol kullananlar – kadınlar için haftada 8  ve erkekler için haftada en az 15 içki içenler-  siroz, karaciğer yağlanması veya daha farklı sorunlar yaşayabilirler. İyi haber: Karaciğeriniz kendini onarabilir ve hatta tamamen yenilenebilir. Bu yüzden ne olursa olsun daha az içmeye veya bırakmaya değer

Kilo Vermeye Başlarsınız

Bir bira yaklaşık 150 kaloriye ve bir kadeh şarap yaklaşık 120 kalori değerine sahiptir. Sadece alkolle aldığınız kalorilerin üzerine, birde alkol iştahınızı arttırdığı için yedikleriniz ile de ayrıca kalori alırsınız. Ayrıca alkol sizi patates kızartmasına ve diğer cezbedici maddelere karşı daha az dirençli hale getiriyor. Bu yüzden alkolden uzak durduğunuzda tartınızdaki sayı düşmeye başlayabilir.

İlişkileriniz İyileşebilir

Sosyal olarak makul miktarda alkol almanız ruh halinizi yükseltebilir ve başkalarıyla bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Ama yalnız içmek, sağlıksız bir alışkanlığa dönüşebilir. Kontrol edemezseniz, alkol kullanım bozukluğu denilen bir duruma yol açabilir. İçmekten vazgeçmek, ilişkilerinize, işinize ve sağlığınıza odaklanmanıza izin verebilir. Aynı zamanda depresyon ve kaygıyı hafifletebilir ve özgüveninizi artırabilir.

Düşük Kanser Riskleri (Belki)

Özelikle alkol ve özellikle de ağır içiciliğin, özofagus (yemek borusu), ağız, boğaz ve göğüs dahil olmak üzere birçok kanser türü şansınızı artırabileceği açıktır. Bazı çalışmalar alkolü bırakmanın potansiyel yararları olduğunu gösteriyor, ancak bilim insanları çalışma sonuçlarını daha kesinleştirebilmiş değil.

Cinsel Yaşamınız Gelişebilir

Erkekler ereksiyon halindeyken problem yaşarlar. Kadınların cinsel dürtüleri düşebilir ve vajinaları kuruyabilir. İçkiyi kısın ve romantizmi canlandırıp dürtülerinizin artıp artmadığına bakın.

Daha İyi Uyku

Alkol ilk başta sizi uyuşturuyor olabilir. Ama uyuduktan sonra, gece tekrar tekrar seni uyanmanız gerekebilir Dahası, uykunun önemli REM aşamasını bozar ve nefes alıp vermenize engel olabilir. Tuvalete gitmek için daha sık kalkman gerekebilir. Daha rahat bir uyku için özellikle akşamları alkol almamayı deneyin.

Daha Az Hasta Olacaksınız

Vücudunuzun bağışıklık sistemi 24 saat boyunca mikroplar ile savaşır. Hayatında yapabileceğin en önemli şeylerden biri içkiyi bırakarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek. Zamanla vücudunuzun bağışıklık sistemi ve vücudunuzun kendini onarma kabiliyeti artacak. İçkiyi bırakarak hastalıklardan daha iyi korunabilirsiniz.

Kan Basıncınızı Düşürün

Çok fazla içerseniz ve kan basıncınız çok yüksekse, alkolden vazgeçmek gibi basit bir eylemle kan basıncınızı düzene sokabilirsiniz. İçki tüketiminizi azaltmak bile size büyük bir kazanç sağlayabilir. Doktorunuzla sizin için normal olan tansiyon hakkında konuşun. Normal kan basıncınız 120/80'in altında ancak ölçüldüğünde 130/80'in üzerindeyse tansiyonunuz yükselmiş demektir.

Beynini Temizle

Alkol bağımlılığı, bir şeyleri düşünmeyi veya hatırlamayı zorlaştırabilir. Zamanla, özellikle ağır içki tüketen kişilerde algınız bulanıklaşabilir ve motor becerileriniz yavaşlayabilir. Diğer insanların duygularını okumanız daha da zorlaştırabilir. Ama içkiyi bırakırsanız, beynin bu yeteneklerin bir kısmını geri kazanabilir.

Yoksunluk

Eğer ağır bir içiciyseniz, tüm alkolü keserseniz vücudunuz ilk önce isyan edebilir. Soğuk terler ya da nabız atışı, bulantı, kusma, titreyen eller ve yoğun endişe duyabilirsiniz. Bazı insanlar nöbet geçirir veya orada olmayan şeyleri görür (halüsinasyonlar). Doktorunuz size bu konuda rehberlik edebilir ve bunu aşmanıza yardımcı olmak için benzodiazepinler veya karbamazepin gibi ilaçlar önerebilir.

WEBMD
 

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • Muhammet Alpar yazdı:

    Iyi aksamlar bu sayfada yazdiklariniz sekilde cok agir alkol tuketiyorum her gun 1 sise jak Daniels bazen hafta sonlari 2 siseyi buluyor ama daha once 3 AY 6 AY biraktigim oldu sigara kulanmiyorum 22 yil once biraktim alkolude yaklasik 25 yildir kulaniyorum tek sorun ingilterede yasiyorum simdi bugunde itibare alkol almiycam buna karsilik bir onerinizi sunarsaniz memnun olurum saygilarimi sunuyorum iyi aksamlar.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Deliryum tremans (DT), alkol bağımlılığında alkolun bırakılması ya da kesilmesi sonucu oluşan akut organik beyin sendromudur. Bu tablonun hastalarda
  • Madde bağımlılığının tedavisinden olumlu sonuç alabilmek ile tedavinin sürekliliği arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Sürekliliğin sağlanması
  • Bağımlılıkların psikodinamik yonelimli bireysel psikoterapisi, bağımlılıkların altında yatan psikodinamik goruşler ve kuramlar temel alınarak yurutulu
  • Bağımlılık; Ventral on beyin ile ventral orta beyini birbirine bağlayan noronal bir yolağın haz verici nesne ve eylemlerle bir ilişkisi olduğu bilinm
  • Bağımlılık Nedir; Yeme ve içme biyolojik gerekirliğe hizmet eder.Henüz etçil olmayan insanın mayalanmış meyve ve sebzeler ile karşılaşması mutlaka ge
  • İstanbul’un uyuşturucu raporu açıklandı. İstanbul'da en çok esrar, uyuşturucu ve extacy kullanan iilçeler belirlendi.
  • Randevu Al