ALERJİ DÖNEMİ BAŞLADI

ALERJİ DÖNEMİ BAŞLADI
Paylaş:

A.A

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla birlikte polenler, alerjik rahatsızların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Soğuk kış günlerinin ardından  havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla birlikte atmosfere yayılmaya başlayan  polenlerin, alerjik rahatsızların ortaya çıkmasına neden olduğu bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çoçuk Sağlığı ve Hastalıkları  Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, ilkbaharın gelmesiyle birlikte doğanın uyandığını, birçok bitkinin  çiçek açtığını, dolayısıyla polenlerin atmosfere yayıldığını söyledi.

Bu durumun polenlere alerjisi olan kişilerde çeşitli yakınmaların ortaya  çıkmasına neden olduğunu belirten Sapan, şöyle devam etti:

“İçinde bulunduğumuz iklim kuşağına bağlı olarak ocak ve şubat aylarında  atmosferde polen bulunmuyor veya çok az bulunuyor. Mart ve özellikle nisan ayında  atmosferdeki polen sayısı artmaktadır. Polenler nefes yoluyla ağızdan, burundan  girince vücut bunları zararlı madde gibi algılıyor. Bu durumun halk arasında  'saman nezlesi' olarak bilinen alerjik rinite neden oluyor. Alerjik bünyeli  kişiler hiç tepki gösterilmemesi gereken, zararsız bu maddelere tepki gösteriyor.  Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma ve kaşıntı, baş  ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Hatta bazı  insanlarda astım bulguları da ortaya çıkabiliyor.”

Prof. Dr. Sapan, Türkiye'de en önemli ve en çok görülen alerjik  polenlerin çayır, çimen polenleri olduğunu dile getirerek, “Alerjik rinit  hastalığının en yaygın polenlerini de bunlar oluşturur. Park ve bahçelerde,  apartman bahçelerinde bulunan çimen polenlerine dikkat edilmesi gerekir.  Ülkemizde zeytin ağacı polenleri de yaygın olarak alerjik bulgulara yol  açmaktadır. Bunun yanında ıhlamur, servi polenleri de alerji yapabiliyor.  Kavaklar ise bilinenin aksine alerjik olaylarda en masum ağaçlardır” diye  konuştu.

Alerjik rinit hastalarının ilkbahar döneminde polenlerden korunmalarının  çok da mümkün olmadığına dikkati çeken Sapan, bunun için ilaç kullanılmasının  faydalı olabileceğini vurguladı.

Sapan, tedavi edilmeyen hastalarda zamanla astım bulgularının da ortaya  çıkabileceğini belirterek, “Aslında alerjik hastalıkların tedavisindeki en  önemli ve ilk yapılması gereken yöntem alerjenden kaçınmadır. Ancak bu, özellikle  polenler gibi çok yaygın olan alerjenler için hiç kolay değildir. Genel olarak  polenlere yoğun alerji gösterenlerin ilkbahar aylarında dış otamda yaptıkları  aktiviteleri azaltmaları önerilir” dedi.

Atmosferdeki polenlerin izlenmesi ve halka o dönemde havada hangi  polenlerin bulunduğu konusunda bilgi verilmesinin önemine de değinen Sapan,  Uludağ Üniversitesi Polen Grubu olarak Bursa ve Türkiye'nin pek çok şehrinde  havadaki polen sayılarını ve cinslerini takip ettiklerini, Alerji ve Klinik  İmmümnoloji Derneğinin web sayfasında verileri açıkladıklarını kaydetti.