Aldatıldığını öğrenen kadın...

Aldatıldığını öğrenen kadın... Peki ya sonrası? Bir kadın nasıl oluyor da ’diğer kadın’ olmayı kabul ediyor?

Aldatıldığını öğrenen kadın...

Sevdiğiniz adamı, değil başka bir kadınla, işiyle bile zor paylaşırken, bazı kadınların nasıl olup da bu duruma kayıtsız kaldığını düşünmemek elde değil. Aldatılma anına tanık olunduğunda veya bu durum sonradan öğrenildiğinde hissedilen ilk duyguyu, başından böyle bir olay geçmeyenlerin tanımlaması oldukça güç. Peki ya sonrası? Bir kadın nasıl oluyor da ’diğer kadın’ olmayı kabul ediyor? Konunun uzmanları, aldatılma sonrası yaşanan sürece farklı yaklaşımlar getiriyorlar. İşte onlardan bazıları...

“Önce bir şok dönemi ve inanmak istememe duygusu oluşuyor. Ancak arkasından yoğun bir acı ve sıkıntı duygusu... Üzerine güvenin yıkılmasına bağlı bir boşluk duygusu ve eşi kaybetme tehdidi ile bağlantılı panik benzeri depresif şikayetler ekleniyor.

Ağlama ve fiziksel tepkiler verme ise kadının kişilik özelliklerine bağlı olarak değişiyor. Öfke kontrolü problemi olan kadınlar, eşine karşı ya da eşyaya karşı veya diğer kadına karşı saldırgan ve zarar verici olabiliyor.

Yapısal olarak daha içe dönük olanlar ise durumu sessiz ve içinde yaşıyor, ağlayarak tepki veriyorlar.”

SONRA NE OLUYOR?

Aldatılmayı kimse kabullenemiyor ama alışabiliyor. Alıştıktan sonra da affetme süreci başlıyor. Bu noktada aldatılan kadın eşini affetmek için onun kendini halen sevdiğine ikna olmak istiyor. Bu süreçte aldatan eş, kadının tutacağı bir dal oluşturursa, ilişki çözüme doğru ilerliyor. Eşi çözümü reddediyor ve diğer kadını tercih ediyorsa maalesef kadında kalıcı özgüven kaybı ve erkeğe karşı olumsuz duygular ortaya çıkıyor.

İLİŞKİ NEDEN DEVAM EDİYOR?

Peki kadınlar aldatıldığını bile bile neden ilişkiye devam ediyor? Aslına bakarsanız kadın bağlı ve hatta bağımlı ise duygusal ayrılık acısını yaşamamak için kör taklidi yapabiliyor. Bazı kadınlarsa bir gün eşinin bu sevdadan vazgeçeceği düşüncesi ile beklemeye geçebiliyor.

ÇOCUK BİR KALKAN

Genelde çocuk olduğu için kadınlar evliliğini bitirmediğini söyler. Peki acaba bu durum kadın için bir bahane olabilir mi?

Çocuk ülkemizde önemli bir faktör. Genç yaşlarda çocukların sorumluluğu gerçek bir engelleyici ancak ileri yaşlarda, çocuk kadının ayrılık korkuları için bir kalkan olabiliyor. Sorumluluk duygusu olan anne-babalar, çocuklarını çok etkilenmeyecek döneme girinceye kadar sorunları öteleyebiliyor ya da çözebiliyorlar. Kendini seven bireyler çocukları çok düşünmeden kendi çizgilerinde ilerliyor.

ALDATILAN KADIN KENDİNE BAKIYOR

Aldatılan kadın kocasını sorgularken kendini de sorgulamaya başlıyor. Genelde 35 yaş üstü kadınlarda yeniden gençleşme ve çekici hale gelme ilk tepki olarak ortaya çıkıyor. Çünkü bu yaşlar, fiziksel yaşlanma ve çekiciliğini yitirme korkularının olduğu bir dönem. Aldatılan eşin ilk aklına gelen, eşinin daha güzel ve genç birisi ile beraber olduğu düşüncesi oluyor.

İKİNCİ KADIN OLMAK

Hiçbir kadın ikinci kadın olmayı tercih etmez. ‘Diğer kadın’ olmayı kabullenmek hiç kolay bir durum değil. Ama olaya şöyle baktığımızda; evli bir erkekle olan kadın da, kendini ikinci değil birinci kadın olarak görüyor. Zaman zaman partnerinin kendini yasal eşiyle aldattığı duygusuna kapılıyor. Neden mi evli bir erkekle birlikte oluyorlar? Çünkü evli erkekler genellikle, hem kariyer hem de duygusal anlamda gelişimini tamamlamış oluyor. Yani hayatla mücadelesini bitirmiş, olgun ve tecrübeli erkekler, kadınlara daha çekici gelebiliyor.

Uzmanlar, daha önce aldatılmış kadınların evli erkeklerle beraber olarak geçmiş travmalarını çözmeye çalışabildiğini söylüyor. İstediği bekar erkeği bulamayan ve duygusal boşluk içindeki kadın da güçlü bulduğu evli erkeklere eğilim gösterebiliyor.

 

BİR ERKEĞİN ALDATTIĞI NASIL ANLAŞILIR?

* Uzaklaşmaya ve kendi başına hareket etmeye başlar.
* Beklenilenden fazla iyilik duygusu gösterir.
* Harcamaları artar.
* Eşini daha çok eleştirir.
* Eşi onun yaşamı ile ilgili daha belirsiz hissetmeye başlar.

 

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Evlilikte çiftlerin sorumluluklarını yerine getirmesinin önemine işaret eden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, evliliğin bir hayatı paylaşmak olduğ
  • Evliliğin iki kişinin de üzerine düşen sorumlulukları üstlenerek iş birliği ve dayanışma oluşturmaları ile sağlıklı yürüyebildiğini kaydeden Uzman Kli
  • Birçok gelişmiş ülkede finansal okuryazarlık eğitimi verildiğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kaynak yönetiminde en önemli unsurun amaç belirleme
  • Doğru eş seçiminde en önemli noktanın kişinin önce kendini iyi tanıması olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, “Kişinin kişisel farkı
  • İlişkilerde birçok sorun, farklı sorunları da dolaylı olarak temsil edebiliyor.
  • Evliliği güvenli bir sığınak haline getirmek için ilgi, gayret ve yatırım gerekiyor. Toplumun temel taşı olan ailenin huzuru ve sağlıklı bir şekilde d
  • Randevu Al