AKROMEGALİ SİNSİCE İLERLİYOR

AKROMEGALİ SİNSİCE İLERLİYOR
Paylaş:

A.A

Akromegali nedir, nasıl ilerler, hangi hastalıklara yok açari nasıl tedavi edilir. Uzman doktorlar anlatıyor:


Büyüme hormonunun aşırı  miktarda salgılanması sonucu gelişen akromegali hastalığının uygun ve etkili şekilde tedavi edilmediğinde şeker hastalığı, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, solunum hastalıkları ile meme, tiroit, kolon gibi kanser türlerine neden  olabildiği bildirildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma  Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berrin Çetinarslan, açıklamada, akromegalinin, büyüme hormonunun aşırı miktarda salgılanması sonucu  gelişen bir hastalık olduğunu ve sinsice ilerlediğini belirtti.

Hipofiz bezinin ön bölümünde üretilen büyüme hormonunun çocuklarda boy  uzaması ve gelişmeyi sağladığını, erişkinlerde ise vücut metabolizmasında önemli  görevler üstlendiğini dile getiren Çetinarslan, şunları söyledi:

“Hipofiz bezi, beyin tabanında bulunan, çok sayıda hormonun üretildiği  küçük bir iç salgı bezidir. Büyüme hormonunun aşırı salgılanması çocuklarda kemik  büyüme hatları kapanmadan önce jigantizm (devlik), büyüme tamamlandıktan sonra  erişkinlerde akromegali hastalığına neden olur. Nadiren görülür, genellikle 40-50  yaşlarda ortaya çıkar. Kadın ve erkekleri eşit oranda etkiler.

Her 1 milyon kişiden 40-60'ının akromegali hastası olduğu bilinir. Her  yıl 1 milyon kişiden 3-4'üne akromegali tanısı konulmaktadır. Bu durumda,  ülkemizde yaklaşık 3 bin 500-4 bin akromegali hastasının olduğu  düşünülmektedir.”

 UYGUN VE ETKİLİ ŞEKİLDE TEDAVİ EDİLMEZSE...

Hastalığın çok yavaş ilerlediğini, dolayısıyla belirtilerinin fark  edilmesinin güçleştiğini, tanı konulmasının geciktiğini vurgulayan Çetinarslan,  belirtiler başladıktan 8-10 yıl sonra tanı konulan hastalar bulunduğunu  bildirdi.

Erken tanının tedavide başarı şansını etkilediğine dikkati çeken  Çetinarslan, şöyle devam etti:

“Akromegalinin yüzde 99 nedeni hipofiz bezinin ön bölümünde bulunan,  büyüme hormonu salgılayan hücrelerden gelişen, iyi huylu bir tümör olan hipofiz  adenomudur. Hastalığa çok nadir olarak hipofiz bezi dışında vücudun başka  yerlerinde bulunan ve büyüme hormonu salgılayan tümörler de neden olabilir.

Akromegali, yavaş ve sinsi şekilde başlayıp ilerliyor, bu nedenle  hastalığa tanı konması gecikebiliyor. Uygun ve etkili şekilde tedavi  edilmediğinde şeker hastalığı, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, solunum  hastalıkları, meme, tiroid, kolon gibi kanser türlerine neden olabiliyor ve yaşam  süresini kısaltabiliyor. Geç tanı ve tedavide ise hastalık ömür boyu devam  edebiliyor.”