AKLINI KAYBETME KORKUSU TEDAVİ EDİLİR Mİ?

AKLINI KAYBETME KORKUSU TEDAVİ EDİLİR Mİ?

NP Grup

Korkular içerisinde neden aklını kaybetme korkusunun daha çok yaşandığını, bu korkuyu besleyen sebeplerin neler olduğu ve tedavisinde nelerin yapıldığını uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Çıldırma korkusu nedir, kimler tarafından daha çok yaşanır, bu korkunun yaşanmasında ne gibi travmaların etkisi vardır? Hangi psikolojik savunmaların eksik ve yetersiz oluşu aklını kaybetme korkusunun yaşanmasına sebep olacağı gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Korkuların temelinde yatan psikoloji nedir? Herkes korkar mı? Kişiyi korkuya yönelten temel dinamikler nelerdir? Aklını kaybetme korkusu ile birlikte seyreden psikiyatrik hastalıklar nelerdir? Bu korkunun paylaşılması mümkün müdür? Aklını kaybetme korkusu yaşayan kişilerin sosyal hayatları nasıldır? Başkalarına karşı suçlayıcı mıdır? Öfkeli davranışlar gösterirler mi gibi konuları etraflıca ele alacak İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nde Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Aklını kaybetme korkusu yaşayan kişilerin bu korkuları ve eşlik eden psikiyatrik hastalıkların tedavinin de neler yapıldığı, terapide ne gibi yöntemlerin uygulandığı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; ABD'de California Üniversitesi'nce yapılan sarışınların daha hırslı ve saldırgan olduklarına ilişkin araştırmayı değerlendirecek. Farklı fiziksel özelliklere sahip 156 kadın üniversite öğrencisinin davranışı gözlendiği araştırmanın sonunda olaylar karşısında esmerlerin daha "olumlu" davrandığı görülürken, sarışınların, "savaşa gidelim" havasında oldukları belirlendi. Araştırmada ayrıca, çekici kadınların kontrollerini daha çabuk kaybettiği de görüldü. Tarhan, genetik etkinin olmadığı halde sarışın olmayan, fakat saçlarını sarıya boyatan kadınların da kısa süre sonra neden agresifleştiğini ve araştırmanın işaret ettiği psikolojik altyapıyı yorumlayacak.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al