Akıllı telefonları çocuklardan uzak tutun!

Akıllı telefonlar şu ana kadar pek çok köhne sonuca neden oldular: araba ölümleri, uyku bozuklukları, empati kaybı, ilişki sorunları, neredeyse artık akıllı telefonların mahvetmedikleri şeyleri listelemek daha kolay görünüyor. Topluluğumuz dijital cihazların zirve eleştirisine ulaşıyor olabilir.

Akıllı telefonları çocuklardan uzak tutun!

Ortaya çıkan araştırmalar, bütün bu olumsuz özelliklerden başka kilit bir sorununun takdir edilmediğini göstermektedir. Bu yeterince araştırılmayan özellik ise çocukların gelişimini içerir, ancak muhtemelen düşündüğünüz şey değildir. Esas endişeli olduğumuz durum ekran bağımlısı küçük çocuklardan ziyade, ekrana ayarlı ebeveynler konusu.

Evet, artık anne babalar, tarihte neredeyse hiç bir anne babanın geçirmediği kadar daha fazla zaman geçirdiler. İşgücüne katılan kadınların yüzdesindeki dramatik artışa rağmen, anneler bugün 1960'larda annelerin çocuklarına bakmaya harcadığı zamandan daha fazla zaman harcıyorlar. Ancak ebeveyn ve çocuk arasındaki bağlantı giderek daha düşük, hatta yapay bir hal aldı. Ebeveynler çocuklarının hayatlarında fiziksel olarak sürekli bulunuyorlar, ancak duygusal olarak daha az uyum gösteriyorlar. Açık olmak gerekirse, bu çıkmazda ebeveynlere karşı anlayışsız değilim. Örnek olarak benim kendi yetişkin çocuklarım, 25 yıl önce çantamda bir akıllı telefonum olsaydı, bebeklik döneminden sağ çıkamayacaklarına dair şaka yaparlar.

Anne-babaların ekran kullanımının tartışmasız bir sorun olduğunu savunmak, çocuklara yönelik ekran riski sorununu indirgemek değildir: Önemli kanıtlar, birçok ekran zaman türünün (özellikle hızlı tempolu ya da şiddet içeren görüntüler) genç beyinlere zarar verdiğini göstermektedir. . Bugünün okul öncesi öğrencileri günde dört saatten fazla bir ekranla karşı karşıya geliyor. Ve 1970'den beri, “düzenli” olarak ekran kullanımının ortalama başlangıç yaşı 4 yaştan 4 aya kadar düşmüş durumda.

 Yeni nesil interakrif oyunların bazılarının çocukların gelişimlerine sadece TV veya Youtube’da video izlemekten daha faydalı olabileceği bir gerçek. Pek tabii bunun yanında şu an hayatını son derece fonksyonel olarak işleten bir çok yetişkin kendi çocukluklarında bir çok beyin uyuşturan bilişsel çöpü izleyerek geçirdi (Mesela benim annem son derece olağan dışı olarak evde Hız Yarışçısı ve Gilligan'ın Adasını adaletsizliğin gerekçesiyle yasakladı. Ama ben bir şekilde her iki dizinin de her bölümünü zamanında izlemeyi başardım). Yine de hiç kimse bunun doğruluğunu savunamaz Sonuçta diğer insanlarla zaman geçirmenin ve interaktif olmanın yerini cihazlara harcanan zaman tutamaz

Yine de, çocukların ekran süresi hakkındaki tüm konuşmalarda, 20 yıldan uzun bir süre önce teknoloji uzmanı Linda Stone'un “sürekli kısmi dikkat” olarak adlandırdığı şeyden muzdarip olan ebeveynlerin kendileri tarafından ekran kullanımına dikkat etmek gibi ilgileri bulunmuyor. Bu durum sadece Stone'un iddia ettiği gibi; Çocuklarımıza zarar veriyor. Yeni ebeveyn-etkileşim tarzı, özverili duyarlı iletişim olan, çoğu insan öğreniminin temeli olan eski bir duygusal işaretleme sistemini kesintiye uğratabilir. Bilinmeyen bölgede bulunuyoruz.

Çocuk gelişim uzmanları, beynin temel yapısını oluşturan yetişkin ve çocuk arasındaki çiftli sinyalleme sistemi için farklı isimlere sahiptir. Bir çocuk doktoru ve Harvard'ın Gelişmekte Olan Çocuk Merkezinin müdürü Jack P. Shonkoff, ona “hizmet ve geri dönüş” iletişim tarzı diyor; psikologlar Kathy Hirsh-Pasek ve Roberta Michnick Golinkoff bir “konuşma düetini” tarif ederler. Her yerde vokal örüntüler, bebekler ve bebeklerle yapılan değişimler sırasında evlat edinme eğilimindedir, daha yüksek perdeli bir ton, basitleştirilmiş dilbilgisi ve nişanlanmış, abartılı bir coşku ile işaretlenir. Bu konuşma yetişkin gözlemcilere bağlı olsa da, bebekler bundan yeterince yararlanamıyor. Sadece bu değil: Bir araştırma, bebeklerin 11 ay ve 14 ay boyunca bu interaktif, duygusal olarak yanıt veren konuşma stiline maruz kaldıklarında, 2 yaşına geldiklerinde normalden 2 kat daha fazla kelime bildiğini ortaya koyuyor

Çocuk gelişimi ilişkiseldir, bu nedenle, bir deneyde, canlı bir insandan birkaç saat Mandarin talimatı alan dokuz aylık bebekler çeşitli fonetik ayrımları yapabilirken, aynı talimatı video üzerinden alan bebekler ise bu ayrımları yapamadılar. Temple Üniversitesi'nde profesör olan ve Brookings Institution'da kıdemli bir kişi olan Hirsh-Pasek'e göre, daha fazla çalışma, konuşmanın önemini doğrulamaktadır. “Dil, okul başarısının en iyi öngörücüsüdür” dedi ve “güçlü dil becerilerinin anahtarı, küçük çocuklar ve yetişkinler arasındaki ileri geri akıcı konuşmalardır”.

Bu nedenle, duygusal olarak yankı uyandıran yetişkin-çocuk işaretleme sisteminin erken öğrenme için çok önemli olduğu durumlarda, örneğin bir metinle veya Instagram'da hızlı bir kontrolle kesintiye uğradığında bir sorun ortaya çıkar. Bu tür senaryoların bir sonucu, akıllı telefonlar yaygın hale geldikçe çocukların yaralanmalarında bir artış izleyen bir ekonomist tarafından belirlendi. (AT & T, farklı yerlerde farklı zamanlarda akıllı telefon hizmetini sunarak ilgi çekici bir doğal deney oluşturdu. Akıllı telefon kullanımının artmasıyla alanın alanı, çocuklukta ER ziyaretleri arttı.) Bu bulgular, medyanın dikkatini çektiği fiziksel tehlikelere dikkat çekti. Hirsh-Pasek, “Bebekler, cep telefonlarımızı elimize alarak veya ekranlarımıza sızan metne bakarak,  konuşmaların akışını kırdığımız zaman öğrenemezler” dedi.

2010 yılının başlarında Boston'daki araştırmacılar, fast food restoranlarında bir veya daha fazla çocukla birlikte 55 bakıcıyı yemek yerken gözlemlemişti. Yetişkinlerin kırk tanesi telefonlarıyla çeşitli derecelerde ilgileniyordu, bazıları neredeyse tamamen çocukları görmezden geliyordu (araştırmacılar, yazarak ve kaydırarak telefonla oynamanın telefonla konuşmaktan daha büyük suçlu olduğuna karar verdi). Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çoğu çocuk bir süre sonra dikkat çekmek için ellerinden geleni yapmaya başladılar. Bir takip çalışması 225 anne ve yaklaşık 6 yaşındaki çocuklarını tanıdık bir ortama yerleştirdi ve her ebeveyn ve çocuğa denemek için besinleri verildiği etkileşimlerini videoya kaydetti. Gözlem döneminde, annelerin dörtte biri kendiliğinden telefonlarını kullanmış ve bu kişiler, çocuklarıyla daha az sözel ve sözel olmayan etkileşim başlatmışlardır.

Bir başka titizlikle tasarlanmış deney, Philadelphia bölgesinde Hirsh-Pasek, Golinkoff ve Temple’ın Jessa Reed tarafından yapılan bu araştırma, ebeveyn cep telefonu kullanımının çocukların dil öğrenimi üzerindeki etkisini test etti. Otuz sekiz anne ve 2 yaşındaki çocukları bir odaya getirildi. Annelere daha sonra çocuklarına iki yeni kelime öğretmeleri gerekeceği söylendi, aynı zamanda diğer bir odadan araştırmacılar onlara ulaşabilsin diye bir telefon verildi Anneler bir aramayla yarıda kesildiklerinde, çocuklar bu kelimeyi öğrenemediler, ama aksi halde yaptılar. Araştırmanın ironik bir çalışmasında araştırmacılar yedi anneyi “protokolü takip edemediler” diyerek analize dahil etmediler zorunda kaldılar, çünkü telefona cevap vermediler, Onlar için iyi!

Bu koşullar altında, endişelerimizi çocuklarımızın ekranındaki zamana odaklamak, kendi cihazlarımızı kapatmaktan daha kolaydır. Bu eğilimi çok iyi anlıyorum. Orta yaşlı ve aşırı kilolu bir kadın olarak, kendi besin rejimimi ele alıp tarçınlı çöreğimden vazgeçmektense, köpeğimin kalori alımını daha fazla takip ediyordum. Psikolojik olarak konuşursak, bu klasik bir projeksiyon halidir. Ekran zamanı söz konusu olduğunda, çoğumuz çok daha az projeksiyon yapmak zorundayız.

 Bazı psikologların dediği gibi “tekno- lojumuz” üzerinde bir kavrayışa kavuşabilirsek, çocuklarımız için daha az şey yapabildiğimizi  kabul etmeliyiz. Çocuğunu bir oyun parkına koy, zaten! Telefonunu eline alma ihtiyacını hissediyorsan futbol oyunu görüntüsünü uzat. Çocuğun iyi olacak. Ama çocuğunuzla birlikte olduğunuzda, lanet telefonunuzu yere koyun.

theatlantic.com

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Mersin'de 12 yaşındaki kız öğrencinin, sınavdan düşük not aldığı için kendisiyle alay ettiğini öne sürdüğü sınıf arkadaşını okul tuvaletinde su hortum
  • Okula uyum ve akademik başarı arasında önemli bir ilişkinin bulunduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuğun okula severek ve isteye
  • Huggy Wuggy korku ve kaygıya yol açıyor, şiddete yatkınlığı artırıyor!
  • Çocuğunuzla birlikte vakit geçirin, teknoloji kullanımını siz de sınırlayın!
  • Son yıllarda dünya genelinde yaşanan çeşitli afetlerle gündeme gelen eko-anksiyete, kişinin iklim değişikliği sonucunda dünyanın gidişatına dair sürek
  • Çocuklarda ergoterapinin temel amacının, çocuğun günlük yaşamda bağımsızlığını destekleyerek toplumsal katılımını artırmak olduğunu ifade eden Ergoter
  • Randevu Al