Akıllı telefonlar kas iskelet sistemine zararlı

Akıllı telefonların yoğun kullanımı nedeniyle oluşan duruş bozuklukları yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına neden oluyor.

Akıllı telefonlar kas iskelet sistemine zararlı

Bu tavsiyeler kas iskelet sistemi ağrılarını önleyebilir

Akıllı telefonların yoğun kullanımı nedeniyle oluşan duruş bozukluklarının yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına neden olduğunu belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, “Kullanım sırasında genellikle sırt ve boyun kötü pozisyonda öne eğik durumda oluyor; el bilekleri ve el parmakları da uzun süre bükülü şekilde duruyor.” uyarısında bulundu. Prof. Dr. Nihal Özaras, telefonun yüksekte tutulmasını, böylece sırt ve boynun dik durmasının sağlanmasını, kullanımın her seferinde 15 dakika ile sınırlandırılmasını, sık sık duruş ve oturuş pozisyonunun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, akıllı telefonların kullanımından kaynaklanan ağrılara işaret ederek önemli tavsiyelerde bulundu.

Akıllı telefonların kullanımı yaygınlaştı

Yoğun kullanım nedeniyle oluşan duruş bozukluklarının yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına sebep olduğunu belirten Prof. Dr. Nihal Özaras, sosyal medya kullanımının artmasıyla akıllı telefonların da yoğun olarak kullanıldığına dikkat çekti.

Sırt ve boyun öne eğik duruyor

Prof. Dr. Nihal Özaras, özellikle gençlerin bazen saatler boyunca telefonlarını ellerinden düşürmediğini vurgulayarak “Kullanım sırasında genellikle sırt ve boyun kötü pozisyonda öne eğik durumda oluyor; el bilekleri ve el parmakları da uzun süre bükülü şekilde duruyor. Yapılan araştırmalar yoğun akıllı telefon kullanımının yaygın kas iskelet sistemi ağrılarına neden olduğunu ortaya koyuyor.” dedi.

Telefon yüksekte tutulmalı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, bu ağrılardan kurtulmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

-    Telefon yüksekte tutulmalı, sırt ve boynun dik durması sağlanmalı.
-    Hep aynı noktaların zorlanmasını önlemek için sık sık duruş ve oturuş pozisyonu değiştirilmeli.
-    Telefon hep aynı elde tutulmamalı, arada diğer ele alınarak kas ve eklemlerin dinlenmesine izin verilmeli.
-    Mümkünse telefon tutucu gibi destekler kullanılarak kol ve eller dinlendirilmeli.
-    Kullanım her seferinde 15 dakika ile sınırlandırılmalı.
-    Uzun kullanımlarda ara ara boyun ve sırt bölgesine yönelik germe egzersizleri yapılmalı.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genellikle eklemleri, kemikleri ve kasları etkileyen romatizmal hastalıklar ağrı, tutukluk ve zaman içinde fonksiyon kaybına yol açıyor.
  • Aşil tendonu yaralanmasında 6 ay sonra spora dönüş mümkün olabilir.
  • Tırnak batması, tırnağın ayak parmağına doğru büyüdüğü yaygın bir sorundur. Enfekte tırnak batmasında tırnaklarını tedavi etmek için kullanılan antib
  • Çok ayakta durma, o bölgeyi zorlayan egzersizler, obezite, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, fazla düz veya çukur ayak yapısı gibi değişik faktörler t
  • Eklemlerin en önemli yapısını oluşturan kıkırdakların kısmen ya da tamamen soyulup bütünlüğünü kaybetmesi halinde eklemlerde oluşan ağrı kişinin yaşam
  • Randevu Al