Akıllı ilaç kullanımı artıyor

Zihinsel performansı artırmak isteyen insanlar tarafından kullanılan akıllı ilaç dünya çapında artıyor.

Akıllı ilaç kullanımı artıyor

AKILLI İLAÇ KULLANIMI YÜKSELİŞTE

 On binlerce kişiden oluşan bir ankette, bu kişilerin % 14'ü 2017'de en az bir kez 12 ay boyunca kullandığını belirtti, bu rakam 2015 yılına göre %5 arttığını göstermektedir.

Hafızanın veya konsantrasyonun arttırılması için genellikle akıllı ilaçların kullanıldığı tıbbi olmayan maddelerin kullanımın farmakolojik bilişsel güçlendirme (PCE) olarak bilinir. Ankete dahil edilen 15 ülkede kullanımın arttığı biliniyor.

Çalışmada, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) yanı sıra uyku bozukluğu ilacı modafinil ve kokain gibi yasadışı uyarıcıların tedavisi için tıbbi olarak reçetelenen Adderall ve Ritalin gibi reçeteli ilaçlar incelendi.

Haziran ayında Uluslararası Uyuşturucu Politikası dergisinde  yayınlanan ve  Drug Survey'e dayanarak hazırlanan çalışmaya göre , dünya çapında uyuşturucu kullanımıyla ilgili bilgiler 2015 yılında 79.640, 2017 yılında ise 29.758 katılımcı ile gerçekleştirildi.

Ankete katılanlar en yüksek kullanım oran ABD.  2017'de yaklaşık % 30, 2015 yılında en az bir kez PCE için ilaç kullandığını söyledi.

EN BÜYÜK ARTIŞ AVRUPA'DA

Ancak en büyük artışlar Avrupa'da oldu. Fransa'da kullanım 2015'te% 3'ten 2017'de% 16'ya yükseldi; Birleşik Krallık'ta % 5 ila % 23 arasında.

Nature tarafından 2008 yılında yapılan bir gayri resmi okuyucu araştırması, ankete katılan beş kişiden birinin konsantrasyon veya hafızayı artırmak için ilaç kullandığını tespit etti.

BU İLAÇ YAŞAM TARZI OLMAYA BAŞLADI

İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nde bir nörobilimci olan Barbara Sahakian, (çalışmaya katılmamıştı) ancak “ yapılan çalışmaların kendi içinde çok  büyük ve sağlıklı insanlar tarafından bilişsel artırıcı ilaçların giderek kullanımı artan bir “yaşam tarzı” oluşmaya başladı ve bu da etik kaygılar doğurmaktadır.” Dedi.

California Üniversitesi'nden psikolog Larissa Maier ise  “Kültürel faktörlerin, DEHB tanısının yaygınlığı ve kullanılabilirliği, hangi ilaçların PCE için kullanıldığını ve kullanım oranını etkilediğini “ söylüyor.

DEHB tanısının yüksek olduğu ve ilaçların yaygın bir tedavi olduğu Amerika Birleşik Devletleri'nde, katılımcıların % 22'si, PCE için Adderall gibi amfetamin kombinasyonu ilaçları kullandıklarını belirtmiştir. Ritalin de dahil olmak üzere çeşitli ticari isimler altında satılan metilfenidatın daha yaygın olarak kullanıldığı Avrupa Birliği'nde bu ilaçlar onaylanmamıştır.

DEHB TANISI KONULANLAR ÇOĞUNLUKTA

Çalışma, DEHB tedavisinde ABD tarzı uygulamaların yaygınlaşmasının eğilimi artırdığını ve uyuşturucu kullanımını daha kolay hale getirdiğini gösteriyor: ABD, Kanada ve Avustralya gibi yüksek DEHB tanısı alan ülkeler daha yüksek oranda tıbbi olmayan reçetesiz ilaç kullanıyorlar.

İngiltere'deki Milton Keynes Üniversitesi nörobilimci olan Steven Rose, “DEHB ve reçeteli ilaç kullanımının artmasını, daha çok genç farmakolojik ilaç kullanan kişiler olşturuyor ki bu kişilerin genelde sosyal dünyalarını etkileyen altta yatan sorunları var” diyor.

İnsanların yaklaşık yarısı (% 48), ilaçları/uyuşturucuları arkadaşları aracılığıyla aldıklarını; % 10'u bir satıcıdan veya İnternet üzerinden satın aldığını; % 6'sı bir aile üyesinden elde ettiğini ; ve% 4'ü kendi reçeteleri ile aldıklarını söyledi.

BEYİN PERFORMANSINI ARTIRIYOR MU?

Reçeteli ilaçların tıbbi olmayan kullanımının beyin performansını artırıp artırmadığı konusundaki tartışma devam ediyor. Veriler bazı kişilerin belirli durumlarda belirli ilaçlardan fayda sağladığını gösteriyor. Örneğin, modafinil kullanan cerrahlar  daha az kazanç ve çelişkili sonuçlar bildirmektedir.

California Üniversitesi'nden psikolog Larissa Maier, Küresel Uyuşturucu Araştırmasına katılanların genel olarak uyuşturucu kullanımına ilgi duyan kişiler olma olasılığının daha muhtemel olduğunu ve sonuçların önyargı oluşturabileceğini belirtiyor. Ancak, akıllı ilaçların benzer oranlarda tıbbi olmayan kullanımının, genel nüfusun çalışmalarında görüldüğünü ve bulguların sağlam olduğunu öne sürüyor.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bilim İnsanları İmplantlar ve Yapay Zeka ile İnsan Beyin Fonksiyonunu İyileştirdiğini açıkladı. Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir a
  • Son günlerde dünya çapında ilgi gören ve en çok izlenen diziler arasında yer alan Squid Game isimli dizide beynin karar alma süreçlerine ilişkin öneml
  • Bilim adamlarından oluşan bir ekip, yeni bir lazer tekniği kullanarak, laboratuvarda yaşayan, işleyen fare beyin hücrelerini 3D olarak basmayı başardı
  • Psikopat ve Seri Katillerin Beyni nasıl çalışır? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Sultan Tarlacı anlattı…
  • İnsan vücudunda doğal olarak olan, duygusal tepkilerin kontrolünde rol oynayan dopamin beyne sinyaller ileten kimyasal bir maddedir. Dopamin nedir, so
  • Pandemide olumlu düşünmenin koruyucu etkisi var. Pandemi psikolojisi ile mücadelede bunlara dikkat!
  • Randevu Al