Akıl hastalarına işkence!

Endonezya'da akıl hastalarına işkence!

Akıl hastalarına işkence!

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) yayımladığı "Cehennemde Yaşamak" adlı raporunda, Endonezya’da psikolojik rahatsızlığı olan 18 binden fazla hastanın zincire vurulmuş olarak yaşadığı açıklandı.

Endonezya kültüründe “Pasung” adı verilen tedavi yönteminde, psikolojik rahatsızlığı olan kişiler ya aileleri tarafından ya da toplumsal ve dini “tedavi kurumları” gözetiminde zincire vurulmuş halde insanlık dışı koşullarda bir yaşam sürdürüyorlar.

İnsan Hakları aktivisti Yeni Rosa Damayanti “Pasung”u anlatırken ‘‘Pasung’un birçok şekli var. Aileler psikolojik rahatsızlığı olan yakınlarını ya bahçedeki bir barakada ya da bir ağaç kütüğüne zincirle bağlı olarak tutuyorlar. Hiçbir yere hareket edemeyen bu hastalar her türlü ihtiyacını iki metre çapında bir alanda görmek zorundalar. Bir başka yöntemde de aileler hastalarını ‘ruhani iyileştiricilere’ ya da kurumlara gönderiyorlar ki hastalara buralarda daha da kötü davranılıyor’’ diye konuştu.

PASUNG 40 YILDIR YASAK AMA...

Pasung geleneğinin Endonezya makamlarınca 1977 yılından beri yasaklanmış olmasına karşın Endonezya’da hâlâ açık olarak uygulanmasına göz yumulduğu belirtilen İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda 250 milyon nüfuslu ülkede psikolojik rahatsızlığı bulunan hastalar için sadece 48 tedavi kurumunun bulunmasının Pasung geleneğinin devam etmesinin nedenlerinden biri olabileceği vurgulandı.

“ŞEYTAN İŞİ”

Endonezya halk inanışına göre psikolojik hastalıklar ailelerin yaptıkları kötülükler nedeniyle üzerlerine çektikleri ‘‘şeytanın işi’’ olarak değerlendiriliyor. Pasung geleneği hem Müslüman hem de Hıristiyan inanç grupları arasında kabul görüp uygulanıyor.

Cianjur bölgesinde Kampung ChiRanjang isimli özel dini bir tedavi merkezi işleten ruhani iyileştirici Haji Hamdan Saiful Bahri kendisine gönderilen 13 yaşındaki bir çocuğun hastalığını nasıl teşhis ettiğini anlatırken ‘‘Hastalığının ne olduğunu anlayabilmek için başına, ayaklarına, göğsüne dokunarak röntgenini çektim. Bağırmaya başladı. Anladım ki depresyonu var’’ diyor. Hastanın taburcu edilme yöntemi de bir o kadar keyfi. Haji Hamdan Saiful Bahri hastaları pazara götürdüğünde ya da futbol oynarlarken üşümeleri halinde hastanın iyileşmiş olduğunu anladığını söylüyor.

DHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Projesi olmayan insan, kullanılan bir insan tipidir. Hedef belirleyip yola devam etmelidir.” dedi.
  • Ben en ufak bir sorunda bile ağlıyorum. Hayata küsmüs gibiyim ama böyle olmak istemiyorum.
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Randevu Al