AKIL GEVEZE OLUYOR

AKIL GEVEZE OLUYOR
Paylaş:

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Seçim süreçlerinde siyasilerce yapılan propagandalar insanların ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

 


Uzman psikolog Necmettin Gürsoy, bu dönemlerde insanların akıllarının geveze, ruhlarının karamsar hale geldiğini söyledi.

Seçimde geri sayım sürerken tansiyon her geçen gün yükseliyor siyasi söylemler ve propaganda şekli de ağırlaşıyor. Seçmene yönelik atılan her adım bu süreçte seçmenin ruh sağlığını doğrudan etkiliyor. Bir aydan az bir sürenin kaldığı seçimlerde toplumun ruh sağlığına ilişkin açıklamalarda bulunan NPİSTANBUL Hastanesi uzman psikologu Necmettin Gürsoy, bu sürecin toplumun ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Uzman psikolog Necmettin Gürsoy konuya ilişkin;

"Demokrasilerde çok partiler olduğu gibi her partinin kendini ifade etme hakkı bulunuyor. Doğal olarak plan, program ve hedeflerini, neler yapıp yapmayacaklarını da söylemek zorundalar. Siyasi parti olmanın gereği de budur. Anayasamızda bu hüküm bir amir niteliğindedir. Bu söylemleri takip eden halk da seçimini yapar ve tercihini ona göre kullanır. Buraya kadar her şey normalken itiraz edilecek bir nokta yok.

İNSANLARIN AKLI GEVEZE RUHU KARAMSAR HALE GELİYOR

Ama seçim sürecine aylar öncesinde girilmesi ve yoğun siyasi söylemlerin gün gün artması ve tekrarı insanlarda bir bıkkınlık, bir bezginlik oluşturmakta. Sonuçta insanların aklı geveze, ruhu karamsar hale geliyor. Siyasi söylemler tabiri yerinde ise insanların kafalarını ütülüyor. Süreçten bıkan vatandaş seçim günü bir an gerçekleşse de biz de bu kargaşalı ortamdan kurtulabilsek demekte. Bu olumsuzluk aslında her iki yönde gelişmekte. Hem vatandaşı hem de ülkeyi idare edecek siyasi otoriteyi zaafa uğratmakta. Olmadık şeyleri vaat etmeleri iş günü kaybı vs. Onları güvensiz kılmakta uzun vadede ortada bir otorite boşluğu meydana getirmekte.

İletişim araçlarının çoğalması siyasi propagandaların daha fazla yaygınlaşmasını sağladı. daha Halkın ruh sağlığını olumsuz etkileyen; gürültü kirliliği, karşılıklı sataşmalar ve gerginlikler aslında yerini daha seviyeli söylemler, esprilere bırakmalı ve her şey yeniden düzenlenmeli. Anadolu'da bu anlamda esprili siyasi söylemler ve bununla ilgili anekdotlar bir hayli fazla.

SEÇİM ŞENLİĞE DÖNÜŞÜRSE RUH SAĞLIĞI KORUNUR

Aslında seçim süreci bir fırsat olarak değerlendirildiğinde, ülkemizdeki tüm yaşayan toplumları kaynaştırma, bir araya getirme ve birbirlerini tanıma fırsatını bulmasını sağlayabilir. Böylelikle beraber yaşamayı öğrenme imkanını elde etmiş olacağız ülke olarak. Seçimler bir gerginlik değil bir şenlik bir bayram şeklinde geçmesini sağlayarak ruh sağlığımız da korunmuş olacaktır.