E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Ailenin kaygı ve stresi sınav başarısını etkiliyor

Aileler dikkat! Yaşadığınız kaygı ve stres, sınav başarısını olumsuz etkiliyor. İşte ailelere öneriler.

Ailenin kaygı ve stresi sınav başarısını etkiliyor

Aileler dikkat! Yaşadığınız kaygı ve stres, sınav başarısını olumsuz etkiliyor. İşte ailelere öneriler.

Ebeveynlerin, kaygısını kontrol edebilmesinin çocuğun başarısında önemli bir faktör olduğu, destekleyici ve hoşgörülü ebeveyn tutumunun, sınav sürecinin kolay atlatılmasını sağladığı bildirildi. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Nurper Erberk Özen, gençlerin meslek seçimlerinin belirlendiği üniversite sınavı  öncesinde, başarının artması için hem aile bireylerinin hem de öğrencilerin  stresten uzaklaşması gerektiğini söyledi.

 SINAV HEYECANI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

Sınavın yaklaşmasıyla kaygı düzeyinin arttığına işaret eden Özen,  çocukların sınav günü hastalanarak yeterli performansı gösterememe, aile  bireylerinin beklentilerini karşılayamama gibi endişeler taşıdığını dile  getirdi. Kişilerin gelecek fırsatlarını ve kariyer seçimlerini etkileyen  sınavların strese yol açtığını belirten Özen, “Ülkemizde de üniversite giriş  sınavının, algılanan önemi ve yüksek performans baskısı nedeniyle tüm ailenin  ruhsal durum ve duygusal dengesine zarar verme riski yüksektir” dedi.

“EBEVEYN, KENDİ KAYGISINI KONTROL ETMELİ”

Özen, ebeveynin çocuğun yetiştirilmesi döneminde gösterdiği tutumun da  sınav kaygısı üzerinde etkili olabildiğine dikkati çekti. Aşırı kontrolcü,  çocuklarının koydukları kurallara koşulsuz uyması talebinde bulunan anne baba  tutumunun, yanlış olduğunu ifade eden Özen, şöyle devam etti: “Bu ailelerde çocuğun kendine güveni azalmıştır, çekingendir, bağımsız  karar verme gücü ve ilişkileri sınırlıdır. Bu tutuma sahip ebeveynin kendisinde  de kaygı düzeyi yüksektir ve bu kaygıyı çocuğa yansıtmaktadır. Ebeveynin bu  dönemde kendi kaygısını kontrol edebilmesi, çocuğun başarısında önemli bir  faktör. Çocuğun ders düzenini sıkı takip edip, testlerde yaptıkları doğru yanlış  sayısını bile ezbere bilmelerine karşın sınavı kazanamasa da 'sağlık olsun'  söylemiyle çocuklarını rahatlattıklarını düşünürler.” Hem çocuğunu hem de kendisini yüksek hedeflere yönelten ebeveynlerin,  karşılıklı gerginlik ve stresin artmasına neden olacağına dikkati çeken Özen,  “Bu tür ebeveynlerde sınava hazırlanan genç kadar strese özgü uyku düzensizliği,  kas gerginliği, sinirlilik, öfke atakları, tahammülsüzlük, dikkat dağınıklığı,  konsantrasyon güçlüğü ve unutkanlık gibi belirtiler görülür. Baş ve sırt  ağrıları, mide barsak problemleri, çarpıntı, nefes darlığı hissi olabilir” diye  konuştu.

GÜVEN VERİCİ, DESTEKLEYİCİ TUTUM SINAV SÜRECİNDE ETKİLİ

Özen, güven verici, destekleyici ve hoşgörülü tutuma sahip ebeveynlerin,  hem kendileri hem de çocukları açısından sınav sürecini daha kolay  atlatabildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Demokratik anne ve babalar, çocuklarından olgun davranış beklerler ve  aynı zamanda gerekli olduğunda, kurallara uymalarını isterler. Bu tip ailelerde  bazı temel kurallar dışında çocuklar istediklerini yapabilme iznine sahiptirler. Anne babanın normal düzeyde hoşgörüye sahip olmasıyla çocuğun kendine  güven duyan, yaratıcı, toplumsal bir birey olması sağlanır. Günümüzde başarılı  olmanın, çok çalışmakla değil 'etkili çalışma' ile mümkün olduğu kabul  edilmektedir. Ailelerin bu gerçek ışığında kendi streslerini kontrol ederek,  çocuklarına destek olabileceklerini, onların sınav kaygısını azaltabileceklerini  hatırlarından çıkarmamaları gerekir.” A.A