Aile ve eş terapilerinin kitabı

Aile ve Eş terapilerinin kılavuz kitabı çıktı…

Aile ve eş terapilerinin kitabı

Aile ve Eş terapilerinin kılavuz kitabı çıktı…

aileveesterap,ileriGerek psikoloji öğrencileri gerek ise aile danışmanlığı eğitimi alanlar ve aile terapileri alanında aktif çalışanların eğitici kitabı “Aile ve Eş Terapileri” raflardaki yerini aldı. Prof. Dr. Oğuz Berksun ve Yrd. Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar’ın kaleme aldığı kitap alanında önemli bir boşluğu dolduracak.

Çiftlerin çoğu mutsuzluk getirecek koşullarda evleniyor

Aşklarıyla samanlıkların seyran olacağı, evlenerek her derdin ortadan kalkacağına inanan çiftler, çoğu zaman kendilerini mutsuz edecek koşullarla evlendiklerinin dahi farkında olamayabiliyor. Gerek toplumsal hayatın gelişimi gerek ise evlilik ve aile yaşantılarında hem kadınların hem de erkeklerin psikolojik ve biyolojik dengeleri bozulabiliyor. Tam da bu noktada psikoloji öğrencileri, aile danışmanlığı eğitimi alanların ve aile terapileri alanında aktif çalışanların eğitici kitabı “Aile ve Eş Terapileri” raflardaki yerini aldı. Toplumsal hayatın gelişimi içinde, evlilik ilişkileri ve aile yaşantılarında bugün gelinen nokta kadınların ve erkeklerin psikolojik ve biyolojik dengelerini zorlar nitelikte olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, ilişkileri sadece iki insan arasında olanlar değil, tabiat, sosyal yaşam, kişisel anlayışlar, evrim bilim, ekonomi ve medeniyetin etkilediğine dikkat çekiyor. Bu sebeple psikoterapi uygulamalarında her evlilik ve aileye özel anlayış geliştirmemizi kolaylaştıracak zengin bir kültürel birikime ihtiyaç olduğunun altını çizen Sayar, kitapta evlilik ve aile terapilerinin gelişimi, başlıca terapi modellerinin ana hatları, evlilik terapilerinin parçası olan cinsel terapi uygulamalarını özetlediklerini ifade ediyor. Bir psikoterapistin evliliğe ve aileye yüzyıl öncesinde olduğu gibi geleneksel anlayışlar, inanışlar ve eldeki kuramlar ile yaklaşma kolaycılığına sahip olmadığını da sözlerine ekleyen Sayar, toplumda yaşanan değişim ve dönüşümün etkilerini dikkate alarak var olan aile ve eş terapisi kuramlarını yeniden yorumlama konusunda bazı önerileri kitapta sunduklarını dile getiriyor. Yrd. Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gerek psikoloji öğrencilerin, gerek aile danışmanlığı eğitimi alanların gerekse aile terapileri alanında aktif çalışanların Detay Yayınlarından çıkan bu kitaptan çok faydalanacağını belirtiyor.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Randevu Al