Aile gemisini kurtaracak protokol imzalandı

Üsküdar Üniversitesi Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama, Araştırma Merkezi (ŞİDAM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İşbirliği Protokolü İmzaladı.

Aile gemisini kurtaracak protokol imzalandı

Üsküdar Üniversitesi Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama, Araştırma Merkezi (ŞİDAM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İşbirliği Protokolü İmzaladı.

fatma_sahin_tarhan1 Dünya’nın en büyük sorunlarından biri olan şiddet ve benzeri olaylar giderek artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün, Şiddet ve Sağlık Dünya Raporu’na göre, kişiler arası şiddet sonucunda her yıl yaklaşık 520 bin kişi ölüyor. Birleşmiş Milletler Çocuğa Yönelik Şiddet Küresel Araştırma Raporu’na göre ise, tüm dünyada milyonlarca çocuk şiddetin, yaşamın normal bir parçası olduğuna inanarak büyüyor.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİ TANIYIN

fatma_sahin_tarhanÜsküdar Üniversitesi bünyesinde Ağustos 2012’de kurulan “Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi (ŞİDAM)” suç ve benzeri konularda çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında şiddetle ve suçla mücadelede toplumun beklentilerine, ihtiyaçlarına uygun hizmetler üretilmesi amacıyla çözümler geliştirmek üzere, Aile ve Sosyal Politkalar Bakanlığı ile işbirliğine gidildi. Bu işbirliği çerçevesinde düzenlenen protokol imza töreni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve ŞİDAM Müdürü Adem Solak’ın katılımı ile 1 Şubat 2013 Cuma günü gerçekleşti.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ’NDEN HABERLER

Protokol çerçevesinde; aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlılarla ilgili suç ve mağduriyet gibi her türlü yasal mevzuatın gerektirdiği konularda etkin hizmet modelleri geliştirilmesi, araştırmalar yapılması, her türlü çözüm ihtiyacına yönelik projeler geliştirilmesi gibi önemli akademik çalışmalar üniversite bünyesinde gerçekleştirilecek.fatma_sahin_tarhan2 Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Şiddeti davranış sağlığı ve bilimleri alanında dikkatle ele alınması gereken bir kavram olarak görüyoruz. Çünkü şiddet, toplumsal ruh sağlığını etkileyen en önemli olgulardan biri. Bu alanda üniversite olarak üzerimize düşen her çalışmayı önemli bir toplumsal sorumluluk yaklaşımı ile yürütüyoruz. Amacımız şiddet, mağduriyet, ihmal ve istismar gibi konulara çözümler sağlayacak projeler geliştirerek, topluma fayda sağlamak.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ismiyle Bakan Fatma Şahin ile yeni bir yapılanmaya giren bakanlık, önemli kadrosuyla araştırmadan ziyade çözüm üreten bir yapı haline geldi. Ailede yaşanan olumsuzluklar yıllardır istatistiklerle tespit edilmiş ancak bu olumsuzluğun giderilmesinde çok fazla bir şey yapılamadı. Yaşanan olumsuz gelişmelerin çözümünde bilimsel bilgi ve veriler ışığında hareket edilmesi gerekiyordu. Bunu da ancak üniversiteler yapar. Üsküdar Üniversitesi de bünyesinde oluşturduğu ‘Aile ve Şiddet Araştırma Merkezi-ŞİDAM’ ile davranış sağlığı ve bilimlerinde özelleşmiş bir yapı bu konuda da önemli projeler üreten, gelecek projeksiyonu olan bir alt yapıya sahip. Bakanlığın bir çözüm ortaklığına ihtiyacı vardı. İhtiyaç duyduğu bilgi birikimimizi ve ürettiğimiz projelerimizi bakanlığımıza sunduk. Artık çalışmalarımızla aile bağlarının güçlendirilmesi, aile değerlerinin desteklenmesi, boşanmaların azaltılması ve şiddetin sona ermesi için Türkiye çapında uluslararası referanslarla çalışmalar yapılacak. Bakanlığımız da projeleri çok önemsiyor. Bu işbirliğinin toplumumuza hayırlı olmasını diliyorum ” dedi.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü son sınıf öğrencileri, regl tabularını yıkmak ve regl yoksulluğunu azaltmak amacıyla “Saklayac
  • ‘Biz Geleceğiz’ projesi ile 435 öğrenciye cinsel istismar, farkındalık ve önleme eğitimi verildi.
  • Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal Tıp Öğrencileri Kongresi’nde tıp eğitimi gören öğrenciler, akademisyen ve alanında
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü ve Hemşirelik Kulübü tarafından düzenlenen “İklim Değişikliği, Sağlığa Yansımaları v
  • Bi Başka Mühendislik Zirvesi TECH’22, teknoloji girişimcilerini bir araya getirdi.
  • “Değişen İnsan Değişen Bilim” başlığında gerçekleştirilen TEDx Uskudar University, alanında uzman isimleri ağırladı.
  • Randevu Al