AİLE BASKISI SPORU ENGELLİYOR

AİLE BASKISI SPORU ENGELLİYOR
Paylaş:

DHA

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Erzurum’da düzenlenen ‘Bayan futbolunu geliştirme’ konulu panelde söz alan boksör Eda Karataş, bölgede genç kızların aile baskısı yüzünden spor yapamadıklarını söyledi.

Ablası ile birlikte boks yaptığını, yıldızlarda Türkiye çapında derece sahibi olduğunu belirten Eda Karataş, “Kızlara aileler baskı yapıyor. Spor yapamıyor, futbol oynayamıyorlar. Önce ailelerin bunu aşması lazım ki çocuklar spor konusunda bilinçlensin” dedi.

Erzurum Lisesi Konferans salonundaki seminerde konuşan Bayan Futbolunu Geliştirme Yönetmeni Ersin Alankaya, Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında bayan futbolu açısından uçurum olduğunu söyledi. Alankaya, 2009 yılı verilerine göre dünya genelinde 275 milyon lisanslı futbolcu bulunduğunu, bu sayının 27 milyonunu kadın futbolcuların oluşturduğunu belirtti. Ersin Alankaya, Türkiye'de kadın futbolcuların nüfusa oranla sayısının az olduğuna dikkat çekerek, “4.5 milyon nüfuslu Norveç’te 2001 yılında 3 bin 754 bayan futbolcu bulunurken, bu sayı 2009 yılında 120 binin üzerine çıktı. 72 milyon nüfuslu ülkemizde ise futbol oynayabilecek yaştaki nüfusumuz 13 milyon civarında. Yani Norveç’in nüfusundan daha fazla. Türkiye’de 2005- 2006 yıllarında 15 bayan futbol takımı ve 316 lisanslı bayan futbolcu varken, geçtiğimiz sene bu rakam 87 bayan futbol takımı ve bin 322 lisanslı bayan futbolcuya ulaştı. Bu hız devam ederse dünya ülkelerini yakalama şansına sahibiz” diye konuştu. Alankaya, “Türkiye’de futbolun sadece bir erkek oyunu olduğu imajını yıkıyoruz. Herkes bayan futbolununu izlemek için tribünleri dolduracak. Bugün artık bayanlar da 40 metreden, frikikten ve rövaşata ile gol atıyor” dedi.

Seminerin soru- cevap bölümünde söz alan Erzurum Yakutiye Bayan Boks Takımı sporcusu Kız Meslek Lisesi 3’üncü sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Eda Karataş ise aile baskısı nedeniyle bölgede genç kızların spor yaparken zorlandıklarını söyledi. Geçen yıl 48 kiloda Türkiye Bayanlar Boks şampiyonasında üçüncü, kardeşi Seda’nın ise ikinci olduğunu anlatan Eda Karataş, üç yıl önce kardeşiyle birlikte boks yapmaya başladıklarını belirtti. Biri erkek 6 kardeş olduklarını kaydeden Eda Karataş, “Dün yaptığım antrenmanda burnum kırıldı. Yine de bu sporu çok seviyorum. Bizim aşamadığımız bazı şeyler var. Kızlara aileler baskı yapıyor. Spor yapamıyor, futbol oynayamıyoruz. Önce ailelerin bunu aşması lazım ki çocuklar spor konusunda bilinçlensin” diye konuştu.

Eda Karataş'ın bu sözlerine Ersin Alankaya, “Çok haklısın, kadınlar sporda oldukça başarılı ama malesef biz Türkiye’de yaşıyoruz” diye karşılık verdi.