Ağrılarınız psikolojik mi?

Psikiyatride hiç bilinmeyen halk arasında hiç bilinmeyen bir durum: Psikojenik ağrı, veya kronik ağrı… Nedir bu ağrılar?

Ağrılarınız psikolojik mi?

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Prof. Dr. Hüsnü Erkmen anlattı…

Bu ağrılar çoğu zaman uzun yıllar sürer. Çünkü psikiyatrist tarafından tedavi edilmesi bilinmediği için insanların psikiyatriste ulaşması uzun sürüyor. İlk olduğu için doğal olarak insanlar öncelikle dahiliye, genel cerrahi gibi yerlere başvuruyorlar. Örneğin safra kesesinde sırta vuran ağrılar vardır. Burada psikojenik ağrılar devreye gelir. Şunu söylemek gerekir ki psikojenik ağrı gerçek ağrı demek değil değildir. Beyinden gelen uyarılar neticesinde kaslarımız çok ağır bir şekilde kasılıyor. Bunun sonucu yorgunluktur. Herkes çok ağır şeyler taşıdığınızda hepimiz son derece yorgun ve ağrılı şekilde kendimizi hissederiz. ,

Burada da tamamen içten gelen şekilde bütün vücudumuz kasılıyor ve ağrı hissediyoruz. Bu vücudun her tarafında oluyor. Vücudun belli bir kısmında bir şey varsa bu normaldir. Ancak bütün vücudunuzda bir ağrı varsa hem başınız, hem kolunuz, bacağınız gibi çok özel durumlar dışında özellikle uzun yıllardır sürüyorsa ve sebebi bulunamıyorsa bunu dikkate alırız.

Bu durum sadece kişinin kendininkini değil çevresinin de yaşam kalitesini çok düşürür. Burada bir başka durumda şudur. Ağrı kesicilere çok fazla yanıt vermez bu ağrılar. Sürekli ağrı kesici kullanırlar ve uzun yıllar kullanım sonucunda maalesef başka şeylere sebep olur. Böbrekleri tahrip etmesi gibi tabi bu aşamada sonuç çok üzücü hale elmiş oluyor. Bunu geri çevirmek çok farklı bit boyuta gelir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?


Her antidepresan bu durumu tedavi etmez. Bu hastalık tedavi edilmesi güç bir hastalıktır.
2 nedenle güç. Birincisi zaten hasta uzun yıllardır ağrı çeker bunu geri çevirmek çok kolay değildir. Özel bazı antidepresanlar gerekir. Yanına bazı  anksiyotiklrri eklemek ve bazen adale gevşeticileri eklemek gerekir ve tedavisi uzun sürer.

GENEL OLARAK GELEN HASTALAR İÇERİSİNDE ÖZELLİKLE GELEN BİR AĞRI ÇEŞİTLERİ VAR MI?

Genel olarak sırt ağrısı, bacak ağrısı ve baş ağrısı olabilir hatta baş ağrısının başka bir çeşidi gerilim ağrısıdır. Bu basit bir tedaviyle geçiyorsa sorun yok ancak yıllardır her gün başı ağrıyorsa o zaman ciddi sıkıntı var demektir.

BU AĞRI GERÇEK BİR AĞRIDIR FAKAT BU GEZEN BİR AĞRI MIDIR? VÜCUDUN BÖLGELERİNDE SÜREKİ HİSSEDİLEN BİR AĞRI MIDIR?

Vücudun çeşitli bölgelerinde gezen ağrılar olursa diğer doktor arkadaşlarımızın teşhis koyması daha kolay olur. Hiç bir hastalıkta ağrı bir gün kol bir gün bacak gibi olmaz .

DOKTORA DANIŞMADAN İLACI BIRAKMAYI TAVSİYE EDEBİLİR MİYİZ?

Asla bırakılamaz birden bırakıldığında patlama gibi sonuçlar olur ve hastaneye yatırmalar bile gerekebilir.

Benim bir kaç tane hastam erken ve aniden ilacı bırakarak çok sıkıntılar çekti ve toparlanması 6 ay ile 1 sene arasında sürdü.

BAZEN STRESE GİRDİĞİMİZ ZAMAN MİDE AĞRILARI VE MİDE KRAMPLARI YAŞIYORUZ. HER BU TARZ AĞRI İÇİN DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?

Bazı durumlar ile konuyu manipüle edebiliyorsanız spor yaparak dışarı çıkarak vs..  gibi o zaman gerekmeyebilir ancak en ufak bir her streste sürekli olarak yaşanıyorsa o zaman doktora gitmek gerekir. Bazı kişiler bunu çok iyi teşhis kendileri doğrudan  psikiyatriye gelerek sorunu çözmek için aksiyon alıyorlar

PSİKOLOJİK AĞRI TEDAVİSİNDEN BAHSEDEBİLİR MİYİZ?

Bu konuda çok hastam genellikle başka doktorlar tarafından gönderilir. Ya da bu durumdan muzdarip kişilerin yönlendirmesiyle gelir.  Bunun dışında ameliyat olacak kadar ağrısı olacak kadar hastalar gördüm eskiden görüntüleme teknikleri bu kadar gelişmemişken açıp bakmayı düşündükleri zamanlarda görmüştüm.

Çok nadir olarak bir kaç içerisinde tamamen ağrısı geçen insan gördüm ancak genelde azala azala düzelir ki psikiyatri de kuraldır. Semptomlar gittikten sonrada tedaviye bir süre devam edilir.

İLAÇ KULLANMAYAN KİŞİLER İÇİN ALTERNATİF TEDAVİ YÖNTEMLERİ VAR MI?

Depresyon gibi bir hastalık bu buna eşdeğer bir hastalık bunun için depresyon protoküyle  TMU yapılabilir. Benim yaptığım birkaç çalışma oldu ancak bir kaç hastadan olumlu sonuç almak ilacı bırakıp bununla devam edebilir anlamına gelmez. Maalesef bu konuda pek çalışma yok. Psikolojik terapi alabilirler. Spor yapabilir bazı hastalar da fizik tedavinin iyi sonuçlar verdiğini gördüm ancak esas tedavi protokolü maalesef ilaçlardır.

 

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İlk yalanlar çocuklukta başlıyor…
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Randevu Al