AĞRI DEYİP GEÇMEYİN

AĞRI DEYİP GEÇMEYİN

A.A

Ağrı şikayetleri olan kişiler, doğru teşhis konulamaması nedeniyle kanama geçirerek hayatını kaybediyor.

 


Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, şiddetli baş ağrısı şikayetleri sinüzite bağlanan kişilerin, doğru teşhis konulamaması nedeniyle anevrizmal beyin kanaması geçirerek hayatını kaybettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Kuday, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, anevrizmanın halk arasındaki deyimle “beyin damarlarında meydana gelen baloncuk” olarak tanımlandığını belirterek, bu baloncuğun patlaması durumunda beyin kanamasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Anevrizmanın, her yüz binde 6-7 kişide görüldüğünü ve Türkiye'de her yıl 6-7 bin kişinin bu tür kanamaya maruz kaldığını bilgisini veren
Prof. Dr. Kuday, bu hastaların pek çoğunun daha hastaneye varmadan yaşamını yitirdiğini, ancak küçük bir bölümünün tedavi edilebildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Kuday, anevrizmanın ilk belirtisinin çok şiddetli baş ağrısı olduğuna işaret ederek, kurtulma şansı bulan hastaların karşılaştıkları bu durumu genellikle, “hayatımda böyle şiddetli bir baş ağrısı görmedim” sözleriyle dile getirdiklerini aktardı.

Geçen günlerde baş ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran bir hastanın, önce “Bir şeyin yok” denilerek evine gönderildiğini, ağrılarının artması üzerine bir başka hastaneye gittiğinde ise sinüzit teşhisi konulduğunu anlatan Prof. Dr. Kuday, kişinin üçüncü kez hastaneye gittiğinde ise beyin kanaması olduğu söylenerek, hastaneye alındığını ifade etti.

Hastanın hastaneye yattığında şuurunun açık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kuday, ancak hafta sonu olması nedeniyle tedavisi yapılamayan bu hastanın, ikinci kanamayı geçirdiği için şu anda komada olduğunu belirtti.

Bu durumdaki hastalara yapılabilecek bir şeyin bulunmadığını ve yanlış teşhisin hastanın hayatına mal olduğunu belirten Prof. Dr. Kuday, açıklamasında, şunları kaydetti:

“Bu tip hastalarda, bu tip şiddetli baş ağrısında ilk akla gelecek şeylerden biri anevrizmal beyin kanamasıdır. Geçtiğimiz hafta, bunun gibi 7 hasta ile karşı karşıya geldim. Bunlardan 4'ü hastanemize yetişebildi. Bunlardan 3'ü kurtuldu, birini kaybettik.

Bu hastaların zamanında uygun merkezlere geldiklerinde kurtulma şansları yüksek. Bu tip hastaların en yakın hastaneye değil, uygun bulunulan her türlü imkanları, MR'ı olan, anjiyo yapılabilen merkezlere gelmeleri lazım. Zamanında gelirlerse kurtulma şansları var. Uygun olmayan hastanelerde bekletmek bir şey kazandırmaz.”

Prof. Dr. Kuday, bu tür kanama geçiren hastalarla ilgili en büyük yanlışın da “Aman yerinden oynatmayalım” düşüncesi olduğunu belirterek, hastanın yerinden oynatılmasında bir sakınca bulunmadığını vurguladı.

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al