Agorafobi nedir?

Evden çıkmakta zorlanıyor, kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor, tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte hatta kapalı otoparklarda bulunmaktan ve asansör, uçak, otobüse binmekten korkuyorsanız agorafobi olabilirsiniz! Kişilerde kontrol kaybı, kalp krizi ve ölüm düşüncelerine sebep oluyor.

Agorafobi nedir?

Evden çıkmakta zorlanıyor, kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor, tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte hatta kapalı otoparklarda bulunmaktan ve asansör, uçak, otobüse binmekten korkuyorsanız agorafobi olabilirsiniz!

Aslında bu kişiler, yani panik atak yaşayanlar, herhangi bir ortamda PA yaşarlarsa yardım alamamaktan, ortamdan çıkarılıp hastaneye, doktora yetiştirilememekten, ya da ortamda rezil olmaktan korkarlar.  Özelikle kapalı ve kalabalık alanlarda, 'yeniden bir fenalık geçireceğim, buradan çıkamayacağım, doktora yetiştirilemeyeceğim, aklımı kaybedebilirim ya da saçma bir şey yapabilirim, yanımdakiler korkar, etrafımdakiler ne düşünür, doktora gidemem' diyorlar. Bu kişiler dışarı yalnız çıkamıyor, sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri gibi kalabalık mekânlara gidemiyor.

Evlerinde yalnız kalamıyor, yanında mutlaka birini istiyorlar,  Örneğin, İstanbul’da yaşıyorsa, iki kıta arasında karşıdan karşıya geçemeyebiliyor yıllar boyunca. Bu nedenle işlerini kaybedenler bile var. Hele de söylediğim gibi ilk atağını arabada ve tünelde ya da sıkışık trafikte yaşamışsa bunu kesin olarak yapamıyor. Yaşanan yer ve duruma özgü fobi geliştiriyorlar. Bazı kişiler yıllarca iş yaşamından ve normal hayattan kopuyor. Tatile gidemiyor, bulunduğu yerden çıkamıyor, uçağa binemiyor, işine gidemiyor. Panik atak durumunda genellikle uzun yol korkusu da olabiliyor. Genellikle kontrol sorunları olduğu için, bazıları gideceği yere otobüsle gidemiyor, kendi aracıyla gidebiliyor.

DR. SEMRA BARİPOĞLU
PSK. YILDIZ BURKOVİK

Koronavirüs COVİD 19 sürecinden (coronavirüs) sonra evden çıkmaktan korkuyor, evden çıkmakta zorlanıyor, markette bile duramıyorsanız açık alan korkunuz agorafobiniz var demektir.  Açık alan korkusu nedir? Açık Alan Korkusu kimlerde görülür?  Açık Alan Korkusu Agorafobi Hakkında her şey...

Açık Alan Korkusu Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

- Kalp çarpıntısı
- Titreme
- Baş dönmesi
- Korku
- Mide bulantısı
- Endişe
- Ölecekmiş hissi
- Bayılacakmış hissi
- Uyuşma
- Karıncalanma
- Hızlı soluk alıp verme.
- Göğüste ağrı
- Nefes darlığı
- Terleme.
- Titreme.
- Baş dönmesi.
- Korku
- Durumu terk etmenin zor veya mahcup edici olduğuna hükmettikleri durumların içinde hapsolma korkusu yaşarlar
- Kişiler, kendilerini rahat hissettiklerinin haricindeki durumları düşündükleri zaman endişe yaşarlar
- İnsanlar kendilerinde endişe veya paniğe neden olabilecek durumlardan kaçınırlar. Agorafobiye neden olan şey, endişe yaşama korkusudur.

Açık Alan Korkusu Agorafobi  vakalarının gitmeye korktukları ortamlar:

- Marketler
- Tiyatrolar
- Sinemalar
- Spor salonları
- Alışveriş merkezleri
- Tüneller
-  Asansörler
- Uçaklar
- Otobüsler
- Basık odalar
- Tek başına kalabilecekleri ortamlar

Agorafobisi olan insanların idrar veya dışkı kontrolünü yitirme veya başkalarının yanında yediği yemekle boğulma gibi endişeleri vardır. Bu kişiler ayrıca evde yalnız kalma, evden çıkma veya kamu taşıma vasıtaları, asansörler gibi çözüm bulmanın zor veya utandırıcı olabileceği kalabalık yerlerde bulunmaktan da endişe edebilirler. Bu durumlarla ilişkili endişeden kaçmak için açık alan korkusu olanlar, kendilerini bu tür durumların içine sokmaktan kaçınırlar.

Agorafobinin şiddeti hayli değişkendir. Agorafobisi olan kimi insanlar, potansiyel açıdan endişe uyandırıcı durumlardan kaçındıkları için esasen normal bir hayat sürerler. Ne var ki, şiddetli agorafobi vakalarında insanlar evden çıkamazlar. Bu insanlar kendilerini endişelendirecek bütün durumlardan kaçınmak için ellerinden geleni yaparlar.

Açık Alan Korkusu Agorafobi Kimleri etkiler

Kadınlar erkeklere göre agorafobiyi iki kat fazla tecrübe eder. Sık sık insanlar agorafobinin başlangıcının hayatlarında stresli veya travmatik bir olayın sonrasına denk geldiğini bildirmişlerdir.
Hangi yaşlarda başlar

Agorafobinin en yaygın karşılaşıldığı yaş kişilerin yirmili yaşların ortasında olduğu dönemlerdir.

Agorafobi yaşayan insanlar, endişe ve korkularından dolayı, bazen akıllarını yitirmekten veya çıldırmaktan korkarlar. Bunun bir sonucu olarak akıl sağlığı uzmanlarına profesyonel yardım için başvurabilirler.

Ayrıca bir arkadaşın veya aile ferdinin, kişinin yanında kimse olmadan evden çıkmaktan çekindiğini fark etmesine de sık rastlanır. Örneğin eş, karı ya da kocasının evden çıkmamak için nedenler uydurduğunu fark edebilir. Böyle durumlarda arkadaş veya aile üyesi, agorafobisi olan kişiyi genellikle psikolojik yardım almaya teşvik eder.

Açık Alan Korkusu Agorafobi tedavisi

- Terapi
- İlaçlar
- Terapi ve ilaçların bir arada kullanımı
- Agorafobi için davranışsal veya bilişsel tedavi seçimleri mevcuttur.
- Eğer agorafobiye panik eşlik ediyorsa, hastalara bazen kısa süreli endişe giderici ilaçlar reçete edilebilir.

Açık Alan Korkusu Agorafobi tedavisi Sonucu

Şiddetli agorafobi vakalarının tedavisi yıllarca sürebilir.

Ne yapmalı?

Eğer siz, bir dostunuz veya aile üyeniz daha fazla bilgi edinmek veya bir terapist veya hekime görünmek isterseniz, düşüncelerinizi en yakınınız veya söz konusu kişiyle paylaşın.

Açık Alan Korkusu Agorafobi Neden Oluşur?

Agorafobi, çeşitli nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Bu nedenler, 3 farklı gruba ayrılır. Bunlar;

- Biyolojik faktörler
- Genetik faktörler
- Psikososyal faktörler

Biyolojik faktörler, sinir sistemindeki bağlantılarda meydana gelen sorunlardan dolayı oluşmaktadır. Genetik faktörler, ailesinde agorafobi bulunan kişilerin daha fazla risk altında olduğunu belirtmektedir. Psikososyal faktörler, çocukluk döneminde yaşanan bazı olaylardan dolayı oluştuğu belirtilmektedir. Çocukluk döneminde ebeveyn kaybı yaşayan bir bireyin erişkinlikte agorafobi rahatsızlığı yaşaması muhtemel bir durumdur.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al