Ağız Kokusu neden oluşur?

Ağız kokusu, fizyolojik veya farklı bir sağlık sorunu sebebi ile ortaya çıkmakta olup bu durumdan mustarip olan kişiler için büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Ağız Kokusu neden oluşur?

Peki sizce günlük hayatımız ve ilişkilerimiz üzerinde büyük bir etkisi olan ağız kokusu neden oluşur? Bu durumun bilinen en yaygın nedeni ağız hijyeninin dikkate alınmaması veya dikkate alınsa da bu hijyenin yeterli olmamasıdır. Ağızdaki yiyecek atıkları ve bakteriler doğru bir şekilde temizlenmediği zaman kötü bir kokuya neden olmakta ve bu durum yalnızca sizi değil çevrenizi de etkilemektedir.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Yukarıda da dile getirmiş olduğumuz gibi ağız kokularının birinci nedeni yeterli ölçüde hijyenin sağlanamamasıdır. Ancak bunun dışında da ağız kokusuna neden olabilecek etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlerden ilki toplumumuzda da oldukça yaygın olan tütün kullanımıdır. İçilen sigaralar hem dişlerinize zarar vermekte hem diş eti hastalıklarına neden olmakta hem de ağız kokusu oluşmasına neden olmaktadır.

Saymış olduğumuz bu nedenler dışında diş hastalıkları da ‘’Ağız kokusu neden oluşur?’’ sorusunun nedenleri arasındadır. Dişleriniz çürümesi ve biraz önce de söylediğimiz gibi diş eti hastalıkları ağız kokusuna neden olan etkenler içerisindedir. Bunun dışında ağız kuruluğu veya kserostomi’de ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ek olarak herhangi bir sağlık probleminizden dolayı kullanıyor olduğunuz ilaçlar da -bazı ilaçlar tükürükleri azaltmaktadır- ağız kokusu yapabilmektedir.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapmalı?

‘’Ağız kokusu neden oluşur?’’ sorusunu cevapladık peki sizce bu sorunu nasıl önleyebiliriz? Öncelikle ağız hijyeninize çok önem vermeli ve dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamalısınız. Bununla beraber bol bol su tüketmeli, sürekli aynı diş fırçasını kullanmamalı, yalnızca dişlerinizi değil dilinizin de hijyenini sağlamalı, gargara yapmalı ve diş kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Tüm bu önlemlere rağmen hala bir ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız bir doktora danışarak doğru bir tedavi yöntemi izleyebilirsiniz.Etiketler: Ağız kokusu ağız kokusu hakkında ağız kokusunun nedenleri


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20