Afazi tipleri nelere göre belirlenir

Konuşma bozukluğu olarak bilinen afazi, ne yazık ki temelinde beyin fonksiyonlarına dayanır. Dil bozuklukları arasında önemli bir yere sahip olan afazi, belli başlı loblarda oluşan hasar ile birlikte ortaya çıkar.

Afazi tipleri nelere göre belirlenir

Doğrudan yaşam kalitesini düşüren rahatsızlık, akıcı bir şekilde konuşmayı engelleyebilir. Afazi tipleri ise kişinin sahip olduğu dil bileşenlerinin güçlü veya zayıf olmasına dayanır.

Afazi; tekrarlama, okuduğunu anlama, adlandırma, okuma ve yazma performansına göre iki temel gruba ayrılır. Akıcı ve tutuk olarak adlandırılan temel afazi tipleri, uzman doktor kontrolünde belirlenmelidir. İzlenecek yol haritası buna göre çizilerek, profesyonel destek alınmalıdır.

AFAZİ TİPLERİ VE KONUŞMA BOZUKLUĞU

Afazi çeşitleri içerisinde daha çok konuşma bozuklukları ile meydana gelebilen akıcı afazi tipinde konuşulan dilin anlaşılabilirliği, anormal seviyededir. Konuşma akıcı ve karmaşık olabilir. Ayrıca parafizik olarak adlandırılan bir konuşma tarzı ön plana çıkar. Kişiler arası iletişimin sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesini engelleyen rahatsızlık, hem hasta hem de karşıdaki kişi açısından zorlanmaya neden olur.

Afazi tipleri arasındaki akıcı afazi bozukluğunda dil, rahatça anlaşılabilir. Bu tarz bir durum, kondüksiyon afazisi olarak adlandırılır. Akıcı afazi grubu dâhilinde yer alan rahatsızlık, seslerin yer değiştirmesi ve yanlış ses seçimi gibi hatalar içerir. Aynı zamanda hasta, yaptığı hataları fark eder. Ne yazık ki düzeltme çabaları başarısızlık ile sonuçlanabilir. Verilen söz temelindeki ipuçların tekrarlanamadığı gözlemlenir.

TUTUK AFAZİ İLE OLUŞAN BOZUKLUKLAR

Temel afazi çeşitleri arasındaki bir diğer tür olan tutuk afazi, konuşmadan çok anlamsal bütünlüğe dayanır. Adlandırmada yaşanan zorluktan ötürü konuşma yavaş ve zor bir şekilde gerçekleşir. İşitsel anlama her ne kadar iyi olsa da ifade güçlüğü ve üretme zorluğu görülür. Anlamlandırma konusunda sıkıntı yaşayan hastaların yazma kabiliyeti ciddi derecede hasarlı, okuma özelliği ise orta derecede hasarlı olabilir.

Afazi tipleri içerisinden herhangi bir şekilde şüphelendiğiniz durum söz konusu ise uzman bir doktora danışmanız gerekir. Yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinde doğrudan sıkıntılar yaşatan rahatsızlık, sosyalleşmenin önüne geçer. Beraberinde doğabilecek sorunlar ise hastaya daha çok zarar verebilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğun dil gelişimi doğumdan itibaren izlendiğinde doğuştan getirdiği bir ses kapasitesinin olduğu görülmektedir.
  • Afazi genel olarak, kişilerin düşüncelerini ifade ederken zorluk çekmeleri durumuna verilen isimdir.
  • Kekemelik, konuşmanın akıcılığı ve ritmi ile ilgili bir iletişim bozukluğudur.
  • Beyindeki konuşma merkezlerinde meydana gelen bir hasar sonucunda konuşma, konuşulanı anlama, okuma, yazma, mimik yapma gibi becerilerin kısmen ya da
  • En yaygın afazi türleri içerisinde değerlendirilen global afazi, ne yazık ki hem konuşmayı anlamayı hem de konuşmayı gerçekleştirmeyi güçleştiren bir
  • Randevu Al