Adli Bilimler’in eli ayağı: Otopsi Yardımcılığı

Adli Tıp Teknikeri” unvanı ile mezun olanlar Adli Tıp uzmanına keşif sırasında ve cenaze üzerinden kanıt toplamasında yardımcı olmanın yanı sıra otopsi yapılması, adli tıp raporlarının yazılması, ölüm sonrası örneklerin alınıp gönderilmesi gibi konularda görev alabiliyor.

Adli Bilimler’in eli ayağı: Otopsi Yardımcılığı
Paylaş:

Otopsi Yardımcılığı mezunları, DGS sınavında başarılı olmaları durumunda dört yıllık Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine dikey geçiş yapabiliyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu (SHMYO) Otopsi Yardımcılığı programı, adli bilimler alanında ihtiyaç duyulan donanımlı personel yetiştiriyor.

Programdan “Adli Tıp Teknikeri” unvanı ile mezun olan Otopsi Yardımcıları, bilirkişi olarak çalışırken ve cesedi muayene ederken genellikle açıkhavada, otopsi yapılırken morgda, rapor hazırlarken veya yazışma yaparken ise ofislerde çalışmalarını yürütmektedir. Otopsilerde çalışma ortamı aşırı kokulu olabilmektedir. Çalışırken amirleri, savcılar ve ölü yakınları ile iletişim halindedirler. Adli Tıp uzmanına yardım eden Otopsi Yardımcıları, otopsi yapılması, adli tıp raporlarının yazılması, ölüm sonrası örneklerin alınıp gönderilmesi gibi konularda görev alırlar.

PROF.DR. SEVİL ATASOY: “TEORİK EĞİTİM VE UYGULAMA BİR ARADA”

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sevil Atasoy, bu programda eğitim gören öğrencilerin söz konusu uygulamalar konusunda hem teorik hem de üniversitenin anlaşmalı olduğu çok sayıdaki devlet hastanesinde pratik olarak öğrenme imkanına sahip olduklarını belirterek “Böylece öğrencilerimiz mezun olduklarında mesleki olarak donanımlı bir durumda olacaklardır. Aynı zamanda öğrencilerimizin etik değerler açısından en üst farkındalık ve donanımla mezun olmaları üniversitemizin vizyonu açısından oldukça önemlidir” dedi.

Otopsi Yardımcılığı mezunlarının DGS sınavında başarılı olmaları durumunda dört yıllık Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine dikey geçiş yapabildiğini belirten Prof.Dr. Sevil Atasoy, bölüm mezunlarının Adli Bilimler lisans programına dikey geçiş yapabilmeleri için çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Otopsi Yardımcılarının görevleri arasında savcılık, mahkeme ve karakollar tarafından gönderilen adli olguların raporlarının hazırlanması sürecinde, tedavi evraklarını düzenleyip rapor taslağı haline getirerek ilgili birim amirlerine sunmak; savcılık, mahkeme ve karakollar tarafından muayene edilmek üzere gönderilen hastaları muayeneye hazırlamak ve muayene sürecine katılmak; adli raporların imza ve gönderilme süreçlerini takip etmek, olay yeri incelemesine katılmak ve bilirkişi olmak gibi görevleri bulunuyor.

Program mezunları üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dallarında, Adli Tıp Enstitüleri, Adli Tıp Kurum ve buna bağlı Grup Başkanlıkları, Şube Müdürlükleri ile Adliyelerde otopsi yardımcıları olarak iş bulabilmektedirler. Mezunlar ayrıca adliyelerde ve Sağlık Bakanlığı’nda yardımcı eleman olarak çalışabiliyor.Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: