Acılardan haz duyan insanlar da var!

Bazılarının Çektiği Acılar Neden Haz Duymamıza Neden Olur? Acılardan haz duyan insanlar da var!

Acılardan haz duyan insanlar da var!
Paylaş:

Azılı bir katilin tutuklanması, seçimlerde karşı tarafın başarısızlığa uğraması ya da rakip takımın hüsrana uğraması gibi durumlar, kişide, haz duygusunun harekete geçmesine neden olabilir...

Pixar’ın animasyon filmi “Inside Out”ta (Ters Yüz) hikâyenin büyük bir kısmı; filmin kahramanı Riley’in kafasının içinde geçer ve neşe, üzüntü, korku, iğrenme ve öfke gibi beş duygunun Riley’in davranışlarında ne gibi değişimler meydana getirdiğini anlatır.

Bu eğlenceli ve son derece de eğitici olan film, güzel eleştiriler aldı. Fakat filmin  yönetmeni Pete Docter, daha sonradan bir duyguyu daha filme konu etmediği için üzüldüğünü itiraf etti: Başkalarının acılarından alınan zevk.

Almanca “schadenfreude” olarak isimlendirilen bu duygu, Türkçe’de; başkalarının mutsuzluğundan tuhaf bir biçimde keyif alma olarak ifade edilebilir. Azılı bir katilin tutuklanması, seçimlerde karşı tarafın başarısızlığa uğraması ya da rakip takımın hüsrana uğraması kişide bu duygunun harekete geçmesine neden olabilir.

Psikologlar, duyguları en iyi nasıl anlayabilecekleri, açıklayabilecekleri ve duygular üzerine nasıl çalışacakları konusunda uzunca bir süredir mücadele yürütüyorlar. Çünkü duygular, o kadar geniş bir alanda ortaya çıkıyor ki, birleştirici olabilecek bir tür çerçeve bulmak neredeyse imkansız görünüyor.

Başkalarının Acılarından Alınan Zevk

“Schadenfreude” duygusu üzerine çalışmalar yürüten araştırmacıların karşılaştığı en temel zorluklardan birisi: Bu duyguya dair ortaklaşılmış bir tanımın bulunmamasıdır. Bazı araştırmacılara göre, söz konusu bu duygu üzerine çalışmalar yürütmenin en iyi yolu, sosyal karşılaştırma konteksinde ele almaktır. Bu yüzden de kıskançlık ya da kinin, schadenfreude ile etkileşimine odaklanma eğilimindedirler.

Bazı araştırmacılar ise meseleye adalet penceresinden bakıyor ve acı çeken kişinin bu sonu hak edip hak etmediği üzerinden tartışıyor. Bir başka grup ise, başkalarının acılarından alınan zevk duygusunun, gruplar arası dinamiklerden –bir grubun üyeleri, grubun dışındakilerin çektiği acılardan neşe elde eder– ortaya çıktığını ileri sürüyor. Buradan bakınca da; farklı tanımların, “schadenfreude”nin –her birinin ayrı gelişimsel kaynaklarının bulunabileceği– birden fazla yanına işaret ettiğini söyleyebiliriz.

BİLİM FİLİ

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: