AÇIK HAVADA EGZERSİZ YAPIN

AÇIK HAVADA EGZERSİZ YAPIN

Hürriyet Aile

Açık havada spor ve egzersiz yapmak, pek çok kişinin tercihi.  Peki, ama nelere dikkat edilmeli?

 


Ormanlık bölgeler,deniz kenarı ve parklar, doğa ile içiçe olma fırsatı da sağladığından, stresten arındıran keyifli birer egzersiz alanı sunuyor. Peki, ama açık havada spor yaparken nelere dikkat edilmeli?

Açık havada spor yapmanın keyfini çıkartırken, bazı risklerden korunmak gerekir. En sık karşılaşılan sorunlar, sıcak çarpması ve bilinçsiz egzersiz yapmaktan kaynaklanan sakatlanmalar. Sıcak çarpması, havanın sıcaklığı, rutubet oranı, rüzgar hızı ve ısı yayılımına bağlıdır.

Rutubet oranı ne olursa olsun, hava sıcaklığı 26 derece üstüne çıkmadığı sürece sıcak çarpması tehlikesi olmayacaktır. Ancak bu noktada spora uygun giyinmek de önemlidir. Açıkhavada egzersiz yaparken, giysiler bol, teri emen, açık renkli veya yeni teknoloji olan serinletici etkisi olan cinsten olmalıdır.

Soğuk iklimlerde ise rüzgar şiddeti ne olursa olsun, sıcaklığın -10 derecenin altına inmediği sürece donma tehlikesi olmaz. Bu iklim özellikleri, kişilerin spor için başvurdukları açık alanlarda tespit edilmeli ve sporcuyu nasıl etkileyebileceği tablolar ve bilgilendirme yazıları ile belirtilmelidir. Bu şekilde aşırı sıvı kaybı, performans kaybı, bayılma, sıcak çarpması ve donma gibi tehlikelere karşı, kişi korunmuş olacaktır.

AÇIK HAVADA EGZERSİZ YAPARKEN...

- Sıcak çarpmasından korunmak için 10,00 – 17,00 dışındaki saatleri tercih etmek daha uygundur.

- Egzersize uygun, bol ve teri emen giysiler seçilmelidir.

- Spor öncesi ve egzersiz sırasında su içmek ihmal edilmemelidir.

- Sağlık açısından faydalı bir çalışma yapmak için ısınma ve esnetme egzersizleri de mutlaka yapılmalıdır.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al