Acı haberler toplumu nasıl etkiliyor

Prof. Dr. Nevzat Tarhan son dönemlerde Türkiye'de meydana gelen acı olayların toplum psikolojisine etkisini Kanal D habere değerlendirdi.

Acı haberler toplumu nasıl etkiliyor

Prof. Dr. Nevzat Tarhan son dönemlerde Türkiye'de meydana gelen acı olayların toplum psikolojisine etkisini Kanal D habere değerlendirdi.

Böyle durumlarda insanın en büyük düşmanının ümitsizlik ve karamsarlık olduğuna dikkat çeken Tarhan, soğukkanlı olunması ve herkesin üzerine düşün göreve ertelemeden yapması gerektiğini söyledi. Türkiye son dönemlerde meydana gelen terör olayları ve acı haberlerle güne uyanıyor. Bu da toplumun psikolojisini direkt etkiliyor. Artan terör saldırıları ve birbiri ardına gelen acı haberlerin toplum psikolojisi üzerindeki etkilerini Kanal D habere değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, herkesi soğuk kanlı olmaya davet etti. Böyle ortamlarda insanların güvende miyiz, değil miyiz duygusunu kapıldığına dikkat çeken Tarhan, kendini güvensiz hisseden kişilerin hayatında korkunun egemen olmaya başladığını söyledi. O nedenle toplum psikolojisinde bu tarz olayların çok iyi analiz edilmesi gerektiğine dikkat çeken Tarhan, toplumu ilgilendiren travmatik olaylara kişilerin farklı tepkiler verebildiğini de kaydetti. Tarhan;

HALK TEPKİSİNİ ERTELİYOR

"Bazı kişilerde umursamazlık tepkisi oluşurken kimisinde kaygı yükseliyor o ortamdan hatta coğrafyadan uzaklaşmayı tercih ediyor. Kaçıyor, göç ediyorlar. Kimi de tepki olarak şiddete başvuruyor. Burada topluma önemli görevler düşüyor ancak ülkemizde maalesef itaat kültürü hakim. Türk toplumu yaşanan acı olaylar karşısında tepkisini erteliyor. Sorumluluğu hemen liderlere devrediyoruz. Bizi yönetenler düşünsün diyor, bir sivil toplum aktivitesine dahi girmiyoruz. Tepkiyi erteliyoruz. Kaygı ve korkudan kurtulmak için bireysel çözüm yollarını düşünmemiz gerekiyor. Bu durumlarda kişinin en büyük düşmanı ümitsizlik ve karamsarlıktır. Soğukkanlı olmalı, olumlu şeyler yapma konusunda çaba göstermeliyiz. Ancak bu şekilde üstesinde gelebiliriz." Şaban Özdemir(NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al