Acemi kasaplara öneriler

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları uyarıyor: Kurbanı ehline kestirin!

Acemi kasaplara öneriler
Paylaş:

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları uyarıyor: Kurbanı ehline kestirin! Kurban Bayramı yaklaşırken iş sağlığı ve güvenliği uzmanları kurban kesecek vatandaşları uyarıyor. Kazaların büyük çoğunluğunun büyükbaş hayvan kesiminde yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, ‘İşi ehline yaptırmak esas. Özellikle de büyükbaş hayvan kesiminin kasaplara yaptırılması kaza sayısını önemli derecede azaltacaktır.’ dedi.

acemikasaplarÜsküdar Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Programları Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Uçan, her Kurban Bayramı’nda kurban kesimi sırasında binlerce kişinin çeşitli kazalara maruz kaldığına dikkat çekti.

KAZALARIN ÇOĞU BÜYÜKBAŞ HAYVAN KESİMİNDE YAŞANIYOR

Bu sayının geçtiğimiz yıllarda 5 bini bulduğunu, bu yaralanmaların 5’inin ise ölümle sonuçlandığının altını çizen Uçan, kazaların ağırlıklı olarak büyükbaş hayvan kesimi sırasında yaşandığını hatırlattı. İşi uzmanına bırakın Yrd.Doç.Dr. Uçan, yaşanan kazaların azaltılmasının mümkün olduğunu belirterek önemli uyarılarda bulundu: İşi ehline yaptırmak esas. Özellikle de büyükbaş hayvan kesimini. Kasaplara yaptırılması kaza sayısını önemli derecede azaltacaktır.

BEN KESECEĞİM DİYORSANIZ DİKKAT!

Kesim esnasında kullanacağınız kesici aletler tam olmalıdır. Bunları her yıl bileyletmelisiniz. Aletler ne çok keskin ne de çok kör olmalıdır. Çok keskin olduğunda yaralanmalar daha ağır sonuçlanmaktadır. Bileyletmediğinizde ise keskin olmadığı için kurban eziyet çekmektedir. Kurban keserken 1 metre etrafınızda başka kimse olmamalıdır. Böylece acemilik dolayısıyla en azından diğer insanlara zarar vermemiş olursunuz. - Veteriner kontrolünden geçmiş kurbanlık alınız. Çünkü hayvanlardan direkt insanlara geçen bulaşıcı hastalıklar bulunmaktadır. Kontrollü hayvan alarak bunu önlemiş olursunuz. - İzinli alanlarda kesim yapınız - Kesim yeri olarak belediyelerce belirlenen alanları kullanınız. Gerek kesim esnasında gerekse kesim sonrası hijyen kurallarına uyulmalıdır. - Kurban derisini yaralamadan çıkarınız ve aldığınız kaya tuzuyla ovalayarak saklayınız. - Kurban etlerini taşırken sızıntı yapmayacak kalın poşetler kullanınız. ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ