ABD uyuşturucuyla mücadeleye hız verdi

Uyuşturucuyla mücadeleyi önemli ölçüde genişleten ABD, Gana'da narkotik polisinin elit birimini eğitiyor, Nijerya ile Kenya'da birimler açmayı planlıyor.

ABD uyuşturucuyla mücadeleye hız verdi
Paylaş:

Uyuşturucuyla mücadeleyi önemli ölçüde genişleten ABD, Gana'da narkotik polisinin elit birimini eğitiyor, Nijerya ile Kenya'da birimler açmayı planlıyor.

Bu çalışmalar, Avrupa'ya kokain kaçırmak için Afrika'yı giderek daha çok kullanan Latin Amerika kartelleriyle yapılan mücadelenin bir parçası. ABD'nin Afrika'daki artan müdahalesi, daha önce Orta Amerika'daki uyuşturucuyla mücadele faaliyetlerinde yaşanan yükselişin ardından geldi. ABD'li yetkilileri bu iki bölgeye bazı kaygılar yöneltti: Meksika ve İspanya gibi daha doğrudan kaçakçılık merkezlerinde alınan sert önlemler, kaçakçıları zayıf biçimde yönetilen daha ufak ülkelere yöneltti. Irak ve Afganistan savaşları yavaşlayınca, uyuşturucuyla mücadele çalışmaları daha fazla ilgi ve kaynak sağladı. ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi'nin (DEA) Avrupa, Asya ve Afrika şubesi Başkanı Jeffrey P. Breeden, "Afrika'yı terörizm ve uyuşturucuyla mücadelede yeni ilerleme sahası olarak görüyoruz" diyor. Bu çalışmalar yürütülürken, Honduras'ta engellenen sevkiyat sayısı Mayıs'tan beri hızla arttı. Ama komando tarzı DEA ajanları Honduras polis timleriyle birlikte en az üç ölümlü engelleme operasyonuna katılınca, ABD'li yetkililer yeni taktiklerini savunmak zorunda kaldı. Honduras'ta şu anda uygulanan stratejinin en önemli mimarı ve uluslararası uyuşturucular ve yasa korumadan sorumlu Dışişleri Müsteşarı William R. Brownfield, Batı Afrika Güvenlik İşbirliği Girişimi'ne son şeklini vermek için Mayıs'ta Gana ve Liberya'ya gitti.

BAĞIMLILIKTAN KURTULABİLİRSİNİZ

Bu girişim, Orta Amerika ve Meksika'da faaliyet gösteren kaçakçılık örgütlerine karşı alınan önlemleri 15 ülkede daha uygulamaya çalışacak. Brownfield'a göre bu iki bölgeye yönelik vizyonun içeriği şöyle: Ülkelerin kendi kurumlarını inşa etmelerini ve birbirleriyle işbirliği yapmalarını sağlayarak uyuşturucu ticaretiyle mücadele kapasitelerini geliştirmek, istihbarat paylaşmak ve bölgesel yasa koruma eğitimi merkezleri açmak. Ama ona göre uyuşturucu kaçakçı ları Afrika'ya çoktan yerleştiği için, güvenlik soruşturmasından geçmiş eğitimli ve elit polis birimlerine de acil ihtiyaç var. Miami Üniversitesi'nden Profesör Bruce Bagley, Batı Afrika'da son birkaç yılda meydana gelen olayların sevkiyat önleme sorununun en son örneği olduğunu söylüyor. Bagley, "Yetkililer baskıyı artırınca, kaçakçılar dolambaçlı yollara yönelecek. Ama bu çabalar akışı kesmeyecek çünkü buradaki kurumlar inanılmaz ölçüde zayıf. Ne kadar güvenlik soruşturması yapsalar d a b oş. Yabancı ü lkelerde suçlu veya suçsuz insanları öldürmeye başlıyorsunuz.

SİGARA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULUN

Bunun bazı olumsuz yansımaları olacak" diyor. ABD'li hükümet yetkililerine göre, daha önce pervasızca faaliyet yürüten örgütler müdahaleyle birlikte zorluklarla karşılaşacağı için şiddet artsa bile, bir şey yapmamak daha kötü. Brownfield uyuşturucunun geçtiği ülkelerin en sonunda önemli uyuşturucu tüketicilerine dönüşeceğini söylüyor. B irleşmiş Mi lletler, Batı Afrika'da son yıllarda hızla artan kokain kaçakçılığının ve kul lanımının istikrarsızl ığa neden olduğunu söylüyor. Güney Amerikalı bir uyuşturucu çetesi birkaç yıl önce Liberya devlet başkanına, ülkesini uyuşturucu kaçakçılığında kullanmalarına izin vermesi için rüşvet vermeye çalıştı. ABD'li yetkililere göre daha da kaygı verici bir vaka, İslami Mağrip El Kaide Örgütü adlı militan grubun üç ajana, Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya tonlarca kokain taşımakta yardım teklif etmesiydi. Örgüt terörist saldırılar için para bulmaya çalışıyordu. Bu olay New York'taki bir federal mahkemenin Mart'ta verdiği mahkûmiyet ve hapis cezası kararıyla sonuçlandı. ABD uyuşturucuyla mücadele için Batı Afrika'ya son iki yılda 50'şer milyon dolar yardım yaptı. Dışişleri Bakanlığına göre bu rakam 2009'da sadece 7.5 milyon dolardı. Pentagon uyuşturucu kaçıran gemileri belirlemeye yönelik bir bölgesel merkez açmak için Yeşil Burun Adaları ile işbirliği yaptı. DEA daha önce Batı Afrika'daki güvenlik birimlerini desteklemese de dünyanın her yerinde, yolsuzluğa batmış güvenlik güçlerine sahip Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Guatemala ve Panama gibi ülkelerdeki benzer birimlerle çalıştı. Pentagon'un uyuşturucuyla mücadele sorumlusu Wil - liam F. Wechsler'e göre, uyuşturucu kaçakçılarının Batı Afrika'ya girişini izlemek, Latin Amerika'daki uyuşturucu savaşının tekrarını izlemek gibiydi. Wechsler, "Batı Afrika şimdi, zengin tüketicilere yönelen önemli uyuşturucu kaçakçılığı rotaları üzerinde bulunan ve karşılaştıkları kirli para dalgasıyla baş edemeyecek kadar kaynak yetersizliği çeken küçük, gelişmekte olan, savunmasız Karayip ülkelerinin 1980'lerde yaşadığı duruma benzer bir durumla karşı karşıya" diyor. THE NEW YORK TIMES