ABD’li psikiyatrist Prof. Dr. Norman Moore'a Üsküdar Üniversitesi'nden Fahri Doktora

Üsküdar Üniversitesi, Amerikalı ünlü Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Norman Moore'a “Fahri Doktora” unvanı verdi.

ABD’li psikiyatrist Prof. Dr. Norman Moore'a Üsküdar Üniversitesi'nden Fahri Doktora

NPİSTANBUL Beyin Hastanesinde gerçekleştirilen törende Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Norman Moore'a cübbesini giydirerek fahri doktora unvanını takdim etti.

ABD’li psikiyatrist Prof. Dr. Norman Moore'a Üsküdar Üniversitesi'nden Fahri Doktora Bütünleşik tedavinin önemini vurgulayan ve psikiyatrinin diğer tıp alanlarından ayrılmaması gerektiğini belirten Prof.Dr. Norman Moore, “NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde tüm tıp dallarının birleştiğini gördüm. Burada bilimin üretilmesi için herşey var. Bu hastane bu özel konuda dünyada liderliği almış durumda, bu başarınızdan dolayı sizi kutluyorum” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Senatosu, Amerikalı ünlü Psikiyatri Uzmanı Prof.  Dr. Norman Moore'a Temel Nöropsikiyatrik ve Klinik alanlardaki Elektrofizyoloji çalışmalarının yanı sıra Türk Elektrofizyoloji bilimine destekleri, genç meslektaşlarına tecrübelerini en iyi şekilde aktarımı, alanında literatüre katkıları ve uluslararası alandaki önemli temsil çalışmaları dolayısıyla “Fahri Doktora” unvanı verme kararı aldı.

ABD’li psikiyatrist Prof. Dr. Norman Moore'a Üsküdar Üniversitesi'nden Fahri Doktora 2Fahri Doktora Takdim Töreni, NPİSTANBUL Beyin Hastanesinde gerçekleştirildi. Törenin açılış konuşmaları Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ ve Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından yapıldı.

Prof.Dr. Nevzat Tarhan: “Prof. Norman Moore bu alandaki çalışmalara her zaman destek oldu”
 
Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, açılış konuşmasınıda Prof. Dr. Norman Moore’un Alzheimer ile ilgili çok önemli çalışmalar yapan, özellikle elektrofizyoloji konusuna çok değerli katkıları olan bir bilim insanı olduğunu belirterek “Bilişim ve dijital teknolojilerin henüz bu kadar gelişmediği dönemden başlayarak beyin analog kayıtları üzerinde çalışarak şu andaki dijital kayıtlarla haritalamaları çıkartarak psikiyatrik tanılarla hastalıkların tedavisinde neler yapılabiliyor, bu konuda çok önemli bir bilim emekçisi. Bu nedenle Prof. Dr. Kemal Arıkan’ın teklifi üzerine Senato üyelerimizin takdiri ile kendisine Fahri Doktora unvanı sunmak istedik” dedi. Prof. Dr. Tarhan, Türk dostu olan Prof. Dr. Moore’a literatüre katkıları, Türkiye’de bu alanda yapılan çalışmalara desteklerinden ötürü de teşekkür etti.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mithat Baydur da Üsküdar Üniversitesi’nin fahri doktora unvanı verme gerekçesini okudu.

Prof.Dr. Nevzat Tarhan, cübbesini giydirdi

Açılış konuşmalarının ardından fahri doktora takdimi için törene geçildi. East Tennessee State Üniversitesi  Psikiyatri  Profesörü ve Psikiyatri Departmanı  Araştırma Bölüm Direktörü Prof. Dr. Norman Moore’a cübbesini giydiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Fahri Doktora Diplomasını da takdim etti.

Prof. Dr. Moore: “Bu hastane dünyada liderliği almış durumda”

ABD’li psikiyatrist Prof. Dr. Norman Moore'a Üsküdar Üniversitesi'nden Fahri Doktora 3Prof. Dr. Norman Moore, fahri doktora unvanına layık gördükleri için başta Prof. Dr. Nevzat Tarhan olmak üzere Üsküdar Üniversitesi’ne teşekkür etti. Psikiyatrinin diğer tıp alanlarından ayrılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Moore bütünleşik tedavinin önemine değinerek “Ben aslında bütünleşik derken nörolojiyi kastetmiştim ama burada tüm tıp dallarının birleştiğini gördüm. Psikiyatri öğrencilerine ders anlatırken özellikle psikiyatrist olmak istemeyenlere daha çok şey anlatmaya çalışıyorum çünkü bunların diğerlerinden daha fazla psikiyatri hastası göreceğini düşünüyorum. Bu hastanedeki entegrasyon çok önemli ve ilişkileri her yönden benimsemiş. Burada bilimin üretilmesi için herşey var. Bu hastane bu özel konuda dünyada liderliği almış durumda, bu başarınızdan dolayı sizi kutluyorum” dedi.

ABD’li psikiyatrist Prof. Dr. Norman Moore'a Üsküdar Üniversitesi'nden Fahri Doktora 4Kariyerinin önemli bir bölümünü elektrofizyoloji alanındaki çalışmalarla geçirdiğini, nörolog ve psikiyatristlerle Alzheimer’la ilgili çalışmalar yaptığını ifade eden Prof. Dr. Moore, “Flaşla uyandırılımış görsel potansiyelleri çalıştık bu da Alzheimer  hastalarında flaşla uyandırılmış görsel potansiyellerin gecikmiş olduğunu ve bu bulgunun diğer demans tiplerinde bulunmadığını fark ettik” dedi. Prof. Dr. Moore, en iyi tanı koyduğunu iddia eden klinisyenlerin bile tanılarında ancak %80 oranında doğruluk oranı olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Norman Moore “Alzheimer hastalığında monklonal antikorlar infüzyunu” başlıklı bir konferans verdi.

Prof.Dr. Norman Moore kimdir?

Prof.Dr. Norman C. Moore, Amerikan Doğu Tennessee Üniversitesi Quillen Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü'nde profesör ve Araştırma Direktörüdür. 1 Ağustos 1938’de doğdu. Tıp alanındaki lisans eğitimini İrlanda’daki Queen’s Üniversitesinde 1964 yılında tamamladı. Aynı üniversitede doktora yaptıktan sonra Londra’da Royal Air Force’da Psikiyatri üzerine eğitimler aldı. 1990 yılında Harvard Üniversitesi’nde “Biyomedikal Araştırma Yönetiminde İleri Eğitim Programı”nı bitirdi.

Klinik EEG ve Nörobilim dergisinin 10 yıldan fazla bir süre baş editörlüğünü yaptı.  ADHD ve depresyon üzerine yapılan büyük bütçeli ve uluslararası i-SPOT çalışmalarının iki bilim danışmanından biri olan Prof.Dr. Moore, birçok saha araştırmasının baş araştırıcılığını yaptı. Florbetabir maddesinin beyindeki amiloidi tespit etmek kullanıldığı PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) çalışması için seçilen 15 araştırma ekibinden birinin yürütücülüğünü yaptı.  Bu PET taramasının Alzheimer hastalığının teşhisinde otopsi kadar geçerli olduğu kanıtlanmıştır.

Prof.Dr. Norman Moore, Azheimer hastalığının tedavisi üzerine yapılan birçok monoklonal antikor çalışmasına katıldı. Bu araştırmalar plakların beyinden antikorlarla çıkartılabileceğini gösterdi. Monoklonal antikorların erken evrede özellikle hastalığın ilerlemesini durdurduğu gösterildi. Güncel çalışmalar Alzheimer hastalığı geliştirmeden önce hafif kognitif bozukluğu olan hastalardan plakların çıkarılmasının yararları üzerine yoğunlaşmaktadır. Prof. Norman Moore Klinik TMS Derneği Araştırma Komisyonu üyesidir ve burada ileri düzey depresyonda Trans-Kraniyal Manyetik Uyarım tedavisi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.
Amerikan Psikiyatri Derneği ve Royal College Psikiyatri Derneği tarafından verilmiş dört yüksek onur derecesi bulunan Prof. Dr. Moore, ayrıca Zihinsel Hastalık Araştırma Ödülü, Örnek Psikiyatrist Ödülü, Yılın Seçkin Araştırmacısı Ödülü, Tıp Öğrenci Eğitiminde Mükemmellik Ödülü olmak üzere farklı kurumlarca verilen ödüllerin de sahibidir. Prof. Dr. Norman Moore’un 98 bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi bünyesinde kurulan Kök Hücre Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSKÖKMER), alzheimer, Parkinson, otizm, MS gibi hastalıkl
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yıldönümünde düzenlenen panelde konuşan kurucu rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, darbeler
  • Üsküdar Üniversitesi Senatosu tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde ilan edilen “Küresel İyi Oluş Manifestosu”, dünyanın önde gelen üniversitelerinin de
  • Üsküdarlı akademisyenler Covid -19 pandemi döneminde psikiyatrik hastalıklar ve elektromanyetik alan kirliliğin insan sağlığı üzerine etkileri olmak ü
  • aydi Tut Elimi Derneği bağışçılarından Davut Bozkurt bundan tam 16 yıl önce Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a ithafen kaleme aldığı mektubu 16 yıl sonra bizza
  • Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi (GBA) Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Optimum Akademi arasında imzalanan protokolle üniversite öğrenci
  • Randevu Al