UZUN SÜREN ÖKSÜRÜĞE DİKKAT

UZUN SÜREN ÖKSÜRÜĞE DİKKAT

A.A    

Çocuklarda soğuk algınlığı sonrasında tetiklenen, ve 3-12 haftadan fazla devam eden öksürüğe dikkat edin.


Çocuklarda mevsimsel  soğuk algınlığı sonrasında tetiklenen, balgamlı ve kimi zaman kusmaya neden olan  peş peşe gelen ve 3-12 haftadan fazla devam eden öksürük, alt solunum yolu  hastalıklarının belirtisi olabilir.

Uzmanlar, öksürüğün süresi ve karakterinin hastalıklar açısından haberci  olabileceği uyarısında bulunarak, bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden uzman  hekime başvurulması gerektiğini ifade ediyor.

Sağlık Bakanlığı Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Klinik Şefi Doç. Dr. İlknur Bostancı, öksürüğün solunum yollarına yabancı maddelerin  kaçmasından koruyan, solunum yollarındaki yapışkan sıvının atılmasını sağlayan ve  solunum hastalıklarında sık görülen koruyucu bir refleks olarak tanımlandığını  söyledi.

Özellikle çocukluk döneminde hastaneye başvuru nedenleri arasında  öksürüğün ilk sırada yer aldığını belirten Bostancı, bu dönemde öksürüğün  genellikle viral enfeksiyonlarla ilgili olduğunu ve sıklıkla kendiliğinden  düzeldiğini belirtti.

Bostancı, iç ve dış hava kirliliği, nem, irritan gazlar ve sigara  maruziyeti gibi çevresel faktörlerin de çocuklarda öksürüğe yol açabildiğine  dikkati çekerek, öksürüğün refleks duyarlılığı hastalıklar ve kullanılan ilaçlara  bağlı olarak da değişebildiğini vurguladı.
        
SİGARA, KRONİK ÖKSÜRÜK GELİŞİMİNİ ARTIRIYOR
        
Viral bir enfeksiyondan sonra 2-3 haftalık dönemde duyarlılığın artması  ile koku ve ısı değişiklikleri gibi zararsız uyaranların öksürüğü kolaylıkla  uyarabildiğini belirten Bostancı, aşırı duyarlılık halinde ise öksürüğün  kronikleşebileceğini dile getirdi. Bostancı, atopi, gastro-özofageal reflü,  astım, kronik enfeksiyonlar, otoimmun hastalıklar ve sigara maruziyeti gibi  faktörlerin kronik öksürük gelişimini arttırabildiği uyarısında bulundu.

Çocuklarda görülen öksürüğün erişkinlerden daha farklı ele alınması  gerektiğini anlatan Bostancı'nın verdiği bilgiye göre, tanı ve tedavide öksürük  normal, beklenen öksürük ve anormal öksürük olarak ele alınıyor. Normal ya da  beklenen öksürük, solunum yolu hastalığı olmayan ortalama 10 yaşlarındaki  sağlıklı okul çağındaki çocuklarda günde 10-34 kez görülebiliyor. Özellikle  sonbahar ve kış mevsimlerinde tekrarlayan viral enfeksiyonlarda sıkça  karşılaşılabiliyor. Anormal öksürük ise etkin olduğu süreye, karakterine,  gece-gündüz ya da kuru-ıslak olup olmadığına ve çocuğun yaş aralığına göre  sınıflandırılıyor.
        
KURU ÖKSÜRÜK HALİNDE ENDİŞE YOK

        
Öksürüğün çocuklarda 2 haftadan kısa süreli olması akut, 3 hafta ile 12  hafta devam etmesi ise kronik olabileceğini gösteriyor.

Süt çocuklarında ani, yüksek sesle ve patlayıcı özelikte havlar tarzı  öksürüklerde, halk arasında kuş palazı olarak bilinen gırtlak, soluk borusu ve  bronşiyal tüplerin iltihaplanması ve diğer solunum yolu anormallikleri, balgamsız  kuru ve kısa öksürüklerde ise bakterilerin yol açtığı klamidya enfeksiyonları  etken olabiliyor.

Adölesanlarda ise ani, yüksek sesle ve patlayıcı özelikteki havlar tarzı  öksürük, psikolojik kaynaklı olabiliyor. Çocuğun ilgisi başka yöne çekildiğinde  ve gece uyku esnasında kaybolması tipik bir özellik olarak göze çarpıyor.