UYKUSUZLUK SESİ DEĞİŞTİRİYOR

UYKUSUZLUK SESİ DEĞİŞTİRİYOR

CUMHURİYET GAZETESİ BİLİM TEKNİK EKİ

Bilim insanları uykusuzluğun insan sesini etkilediğini saptadı. Uzun süre uykusuz kalan insanların sesi karakteristik bir şekilde değişiyor.

 


Yorgunluk arttığı zaman konuşma yavaşlıyor, ses inceliyor. Bu tipik motifin gelecekte bir insanın yorgunluk derecesinin ses kayıtlarıyla belirlemek için yardımcı olabileceği sanılıyor. Bu şekilde mesela işyerinde çok fazla yorulanlar tespit edilebilir, diyor Melbourne Üniversitesi bilim insanı Adam Vogel. Journal of the Acoustical Society of America dergisinde yayımlanan araştırmaya 24 saat içinde düzenli olarak bir konuşma testine tabi tutulan 18 genç yetişkin katılmış. Kayıtlar karakteristik bir bağlantıyı gösteriyor.

24 saat içinde konuşma hızı gitgide yavaşlarken ses tonundaki oynamalar artıyor ve kalın sesler yok oluyor. Bilim insanları bunu ses tellerinin zayıflamasına bağlıyor.

Bir insan ne kadar uyanık kalırsa, kaslar üzerindeki kontrolünü o derece kaybediyor ve bu şekilde de yorgun bir sesin etkileri ortaya çıkıyor. Spiegel dergisindeki habere göre İsveçli bilim insanları da kısa bir süre önce yorgunluğun başka bir etkisini ortaya koymuş. Bu araştırmaya göre artan uykusuzlukla birlikte insanın çekiciği de azalıyor.