ŞİZOFRENİ HASTALARINDAN AİLE UYUMU

ŞİZOFRENİ HASTALARINDAN AİLE UYUMU

NP GRUP

Kabullenilmesi ve tedavi uyumu zor olan Psikiyatri hastalıkları arasında yer alan Şizofreni hastalarında ailenin yaşadığı uyum sorunlarını uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 

 
Şizofreni hastalarında aileler ne gibi zorluklar la karşılaşırlar? Hastalığını kabul etmeyen hastalara karşı aileler nasıl bir iletişim şekli geliştirmelidir? İlaçlarını kullanmak istemeyen hastalara karşı ne gibi bir tavır alınmalıdır? Zarar görme korkusu yaşayan hastaya aile nasıl davranmalıdır gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Şizofreni hastalığı hakkında yanlış bilinenler nelerdir? Erken uyarılar nasıl ortaya çıkar? Tedavi başarısı nedir? Yeni gelişmeler var mıdır? Psikiyatrik hastalıklar içindeki yeri nedir? Şizofreninin biyokimyasal yanı nedir? Yaşanan hezeyanlar ne yöndedir ve hangi evrede öne çıkar? Uyum sorunlarında yaşanan problemler nelerdir? Konuşma savrulmaları, fikri sabitlik olmayışı, özbakım sorunlarının ortaya çıkması, metafizik ve felsefi ilgide artış gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Önen Ünsalver ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden ve Uzman Psikolog İhsan Öztekin olacaklar.

Süregen bir hastalık olan şizofrenide tedavi imkanları nedir? Ne gelişmeler var? Terapisinde neler yapılmaktadır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Preceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yer alan Tokyo Üniversitesinin ipekböceği kelebeği, bir güve türü ve meyve sineği DNA'larının bazı kısımlarını kurbağanın yumurtalarıyla birleştirerdi. Bu DNA parçaları, bu böceklerin koku almayı düzenleyen genlerini taşıyan bölümleriydi. Bu çalışmayla bilim adamlarının ürettiği koku dedektörünü İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.