PSİKİYATRİ DERNEĞİ'NDEN TEPKİ

PSİKİYATRİ DERNEĞİ'NDEN TEPKİ

A.A

Türkiye Psikiyatri Derneği, silahlanmayı kolaylaştıran tüm yasal düzenlemelerden derhal vazgeçilmesini istedi.


Türkiye Psikiyatri Derneği'nden yapılan açıklamada, silahlanmayı kolaylaştıran tüm yasal düzenlemelerden derhal vazgeçilmesi, silahsızlanmaya yönelik çalışmaların hızla yaşama geçirilmesi istendi.

Açıklamada, silah yasa tasarısına, silah taşıma ruhsatının ikiye, silah bulundurma ruhsatının daz toplamda başa çıkarıldığına ilişkin haberlerin basında yer aldığı belirtildi. Silahlanmanın önüne geçen düzenlemelerin yapılması yerine tam tersi silahlanmayı daha da artıran düzenlemelerin yapılmasının ürkütücü ve manidar olduğu ifade edilen açıklamada, silah kullanımı arttıkça silahlı suçların da çoğaldığı tespiti yapıldı.

Açıklamada, Türkiye'de ortalama her 65 kişiden birinin silah taşıdığı ya da bulundurduğuna işaret edilerek, Türkiye'nin tüm dünya ülkeleri arasında silaha sahip olma sıralamasında 20. sırada yer aldığını kaydedildi. Türkiye'de ruhsatlı ve ruhsatsız silah sayısının son 10 yılda yaklaşık 10 kat arttığına ve Türkiye'de 2,5 milyonun üzerinde ruhsatlı silah olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türkiye Psikiyatri Derneği olarak bu coğrafya üzerinde yaşayan başta ülkenin yöneticileri, resmi otoritesi, yasa yapıcıları, yürütücüleri ve denetleyicilerini yürütücüleri, ilgili kurum ve kuruluşları, politik önderleri olmak üzere herkesi ortak geleceğimizin korunması ve toplumsal barışın sürdürülmesi için sağduyulu olmaya davet ediyoruz.

Silahlanmayı kolaylaştıran tüm yasal düzenlemelerden derhal vazgeçilmesini, silahsızlanmaya yönelik çalışmaların hızla yaşama geçirilmesini istiyoruz.

Ruh sağlığının geliştirilmesi, korunması ve ruhsal sorunların önlenmesi konusunda ilk sırada sorumluluk hisseden biz ruh hekimleri, toplumun tümüne ulaşan kampanyalarla silahsızlanmanın özendirilmesini, konu ile ilgili tüm yasal düzenlemelerin bu amaçlarla yeniden gözden geçirilmesini, toplumumuz ve topluluğumuz adına talep ediyoruz. Bu soruna toplumun hiçbir kesiminin sessiz kalmamasını talep ediyoruz.”