MUTLULUK SAHİPSİZ KALIYOR

MUTLULUK SAHİPSİZ KALIYOR

The New York Times

Sizin için hızlı bir test. Bir sonraki paragrafa geçmeden önce zihninizi serbest bırakın. Nereye gitmek istiyorsa gitsin. Gözlerinizi birkaç saniyeliğine kapatın. Hadi.

 


Hoş geldiniz. Ve şimdi de testimizin amacını öğrenelim. Zihnimiz nereye giderse gitsin, ( deniz, iş, yemek veya ödenmemiş faturalar olabilir ) hayal kurmak sizi pek mutlu etmiyor. Bu makalenin geri kalanını okumak sizi daha çok mutlu eder.

Bu sonucu tam olarak kabul ettiğimi söyleyemem ancak Science dergisinin en son sayısında yayınlanan ve hayal kurmayla ilgili diğer pek çok makale bu sonuca ulaşıyor.

Harvard Üniversitesi’nde psikiyatrlar, Trackyourhappiness isimli bir iPhone uygulaması kullanarak dünya genelinde insanlarla rastgele temasa geçti. Onlara ne hissettiklerini, ne yaptıklarını ve ne düşündüklerini sordular.

Çalışmada 2 bin 200’ den fazla kişiden alınan çeyrek milyon cevap kullanılmış. Bu verilere göre, en mutlu insanların cinsel ilişki sırasında cevap verenler olması pek şaşırtıcı değil. Deneklere hissettikleri duygulara 0 ile 100 arasında not vermeleri istendi. 100 çok mutlu olduklarını gösteriyor. Cinsel ilişkide cevap verenlerin ortalaması 90’ dı.

İkinci sırada ise 75 ile egzersiz yapanlar geldi. Müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, yemek yemek, dua etmek, meditasyon, yemek yapmak, alışveriş yapmak, çocuklara bakmak ve kitap okumak yüksek not alan diğer etkinlikler oldu.

Listesinin en alt sırasında ise kişisel bakım, evden işe yolculuk ve çalışmak yer alıyor.

Dikkat dağılması konusunda, cinsel ilişkide bulunanlar son derece odaklanmış görünüyor. Sadece zamanın yüzde 10’ nunda dikkatleri dağılıyor. Başka şey yapanlar ise genelde zamanın yüzde 30’ unda dikkatlerinin dağıldığını belirtti. İş kişisel bakıma geldiğinde ise dikkatler zamanın yüzde 65’ inde dağınık.

Çeyrek milyon cevap içinde ortalama dikkat dağılması yüzde 47’ olarak hesaplandı. Bu sonuç, araştırmacılar Matthew Killngsworth ve Daniel Gilbert’ i şaşırttı.

Gilbert, ‘’ Kalabalık bir yolda yürüyenlere bakın. Kafalarına bakarsanız, yarısı aslında orada değil ‘’ diyor.

Araştırmaya göre, insanlar bir şeye odaklandığında mutlu oluyor. Aslında dikkatlerinin dağılması ve neyi hayal ettikleri, yapmaya çalıştıklarından daha önemli.

Gilbert, ‘’ İnsanlara, Piyango kazandığınızı hayal edin ‘’ derseniz, genelde ne yapacaklarından bahsederler ‘’ İtalya’ ya giderim, tekne alırım, plajda güneşlerim ‘’ gibi. Çok nadiren akıllarından geçecekleri düşünürler. Ancak bizim araştırmamıza göre, vücudun bulunduğu yer, zihnin kaydığı yere göre daha önemsiz ve bulunduğumuz yerin aklımızdan geçenler üzerinde çok az etkisi var diyor.

Tabi ki sevimsiz düşüncelerin aslında en yararlı düşünceler olduğu zamanlar da oluyor. Santa Barabara’ ki California Üniversitesi’ nden Psikiyatrlar Jonathan Schooler. ‘’ o anda elde edeceğiniz mutluluk, bir şeyi yapmanın tek nedeni değil ‘’ diyor. Schooler’ ın araştırmalarına göre dikkat dağılması insanların sorunlarına yaratıcı çözümler bulmasına yol açıyor ve uzun dönemde daha mutlu olmalarını sağlıyor.

6 ay kadar süren iPhone araştırmasına göre dikkati daha çok dağılanlar daha mutsuz oluyor. Ve buradan alınacak ders: En azından kısa dönemde, dikkatiniz dağılırsa çeken siz olursunuz.