ENFEKSİYONLARA KARŞI SU

ENFEKSİYONLARA KARŞI SU

Hürriyet
 
Özellikle sıcak yaz aylarında hamile olan anne adaylarının normale göre daha fazla su tüketmeleri gerekir. İşte detaylar.


Çünkü yazın hem terleme, hem de vücutta ödem oranı artar. Terleyerek su kaybederken bir yanda da ödemler yüzünden vücudunda su tutulan anne adaylarının yapacağı en iyi şey ise, su içerek vücut dengesini sağlamaktır.

Hamilelik döneminde anne adaylarının karşılaştığı sağlık sorunları arasında idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık ve hemoroitler sayılabilir. Eğer anne adayı yeterli derecede sıvı alırsa kabızlık ve aynı zamanda da hemoroit oluşumu engellenmiş olur. Aynı zamanda vücutta oluşan ödemler de rahatsızlık verir. Bu şikayetlerden kurtulmanın en kolay yolu da su içmektir.

Fazla su tüketilmesi sanıldığı gibi şişlere neden olmaz. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için günde en az 10 bardak su tüketilmesi gerekiyor. Suyun tadından şikâyetçiyseniz içine bir iki damla limon damlatabilirsiniz.

HİJYENE DİKKAT!

Çalışan anne adayları ile düzenli olarak egzersiz yapanların tüketmesi gereken su miktarı daha fazla. Her bir saatlik egzersiz için 1.5 bardak fazla su içmek gerekir. Meyve suları günlük sıvı alımında tercih edebilir, ancak bunların fazla miktarda kalori içerdiği de unutulmamalı. Ayrıca taze sıkma meyve sularını, hazır meyve sularına tercih etmelisiniz. Eğer dışarıda yemek yiyecekseniz, içtiğiniz içeceklere hijyen açısından daha fazla özen göstermenizi öneririm.

SU CİLDİ BESLER

Yeterli su tüketimi aynı zamanda anne adayının kendisini zinde hissetmesine yol açacağı gibi, cildi de besleyerek deri hasarını, cilt kuruluğunun sebep olduğu deri çatlaklarını da önlemeye yarar. Ayrıca yeterli sıvı alındığında hem anne adayının hem de bebeğin kanındaki elektrolit dengesi daha kolay sağlanmış olur.

SU KASILMALARI ÖNLER

Hamilelik döneminde solunum yolu ile akciğerlerden kaybedilen su, hamilelik öncesine göre çok daha fazladır. Bebeğin bulunduğu amniyon sıvısı her üç saatte bir kendini yeniler. Yetersiz su alımına bağlı dehidrasyon durumunda amniyon sıvısının miktarı azalabilir. Ayrıca dehidrasyon durumunda salgılanan bazı hormonlar doğum kasılmalarını başlatan hormonu taklit eder. Bu da erken doğum kasılmalarına neden olabilir.

Erken doğum tedavisinde ilk yapılan müdahale damar yolundan anne adayına sıvı vermektir. Hafif kasılmalar sadece sıvı verilmesi ile ortadan kaybolur. Anne adaylarına tavsiyem, hiç böyle müdahalelere gerek kalmadan, bol sıvı tüketmeleridir.

Su aynı zamanda erken doğum ile düşüklere neden olabilen idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine de yardımcı olur.