EMZİĞİ NASIL BIRAKTIRIRIM

EMZİĞİ NASIL BIRAKTIRIRIMAnneyizbiz
 
Aileler dikkat! Emzik sadece 3 yaşına kadar kullanılmalıdır. 3 yaşından sonra emziği bırakmıyorsa ne yapmalıdır..


Yeni doğmuş bir bebek için emmek, beslenme amacı taşımasının ötesinde, bir ihtiyaçtır.

Emme faaliyetinin tamamen doğal bir refleks olduğu unutulmamalıdır. Doğumdan sonra hemen kendini gösteren bu refleks, yalnızca yiyecek isteğini ortaya koymaz. Emmek, bebek için de bir zevktir. Bebek uyurken dudaklarını kımıldattıkça, annesinin göğsünde olduğu sırada yaşadığı hoş duyguyu hatırlar. Bazı durumlarda emzik, bebeği rahatlatıp ona destek olarak, adeta annesinin yerini alır.

Birçok anne - baba, sürekli emzik kullanan çocukların ağız şeklinin bozulacağı endişesini taşır. Ayrıca, damağının ya da dişlerinin deformasyona uğramasından korkarlar. Örneğin, emziğin yaptığı basınç yüzünden, kesici dişler diğer üst dişlere kıyasla hafifçe öne doğru çıkıklaşabilir. Ya da eğer ufaklık emziği pipo gibi, ağzının bir yanında tutuyorsa, bu yandaki dişlerin büyümesi güçleşebilir. Ama endişelenmeyi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Emziği bıraktıktan hemen sonra, süt dişleri eski doğal konumlarına dönmeye başlarlar.

EMZİK SEÇERKEN…

Doğru emziği seçmeye büyük özen göstermelisiniz. Yapılan araştırmalara göre, en ideal emzik yassı, ince - uzun, yumuşak ve eğilip bükülebilir cinsten olanıdır. Bebeğin emziği kendi başına ağzına alabilmesi için alt ve üst bölümleri iyice belirgin olmasına dikkat edilmelidir. Ağız boşluğuna temas eden yüzey ne kadar geniş olursa, damağa yapılan basınç o kadar hafifleyecektir. Dolayısıyla, uzun süreli kullanımdan doğabilecek riskler de azalacaktır. Yararlı olabilecek bir ipucu da, bebeğiniz uykuya dalar dalmaz emziği çıkartmaktır. Böylece, onu her düşürdüğünde ağlayarak uyanıp defalarca uykunuzu bölmez.

EMZİĞİ NASIL BIRAKTIRABİLİRİM?

Emzik alışkanlığı genellikle 3 yaşına doğru tamamen terk edilir. Böyle bir durumda en ideal yöntem, aşamalı bir program uygulamaktır. Örneğin, çocuğunuz 2,5 yaşına geldiğinde emziği bir süre için küçük ayıcığına hediye etmesini önerebilirsiniz. Bunun için tatlılıkla harekete geçip "o daha küçücük, sen yanında olmadığında çok ağlıyor" gibi bir formül uygulayabilirsiniz ya da o minik elleriyle emziğini çöpe atacağı küçük bir tören düzenleyebilirsiniz. Emzik konusunda sert bir tavır takınmaktan kaçınmalı ve "Bu yaşa geldin hala emzik kullanıyorsun, ne kadar ayıp" gibi sözler söylememelisiniz. Yapmanız gereken, bebeğin emziği reddettiği zaman kendisiyle gurur duymasını sağlamaktır. Bu, bebek için, büyük bir zafer, "büyüklerin dünyası"na doğru attığı bir adımdır.

PARMAĞINI EMİYORSA…

Bazı bebekler emzik yerine parmaklarından birini emmeyi tercih ederler. Çünkü hem aynı güven duygusunu verir, hem de daima el altındadır. Başparmak, dişler ve damak üzerinde emzikten daha büyük etkiye sahiptir. Yine de endişe edilecek bir şey yok. Bu alışkanlığından vazgeçtiğinde, bütün olumsuz etkiler kaybolacaktır. Eğer bebeğiniz bu huyunu terk edeceğini gösteren bir işaret vermiyorsa, dikkatini dağıtacak ya da ellerini meşgul edecek faaliyetler bulabilirsiniz. Yap - boz bilmeceler ve parçaları birbirine monte etmeyi gerektiren oyuncaklar bunun için idealdir. Okul çağına geldiği halde hala parmağını emiyorsa, ümitsizliğe kapılmayın. Okul arkadaşları onu oyunlarına alarak bu sorunu çözeceklerdir.