E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

DÜŞÜNCESİ BİLE DOYURUYOR

DÜŞÜNCESİ BİLE DOYURUYOR

CUMHURİYET GAZETESİ BİLİM TEKNİK EKİ

Bir paket çikolatayı hayal etmek hem şişmanlatmıyor, hem de doyuruyor. Amerikalı bilim insanlarının son bir araştırmasına göre ayrıntılı bir şekilde yemek düşünenlerin iştahı açılmak yerine kapanıyor.

 


Özel Carnegie-Mellon Üniversitesi bilim insanlarının konuyla ilgili araştırma yazısı Science dergisinde yayımlandı. Oysa bugüne kadar hepimiz güzel bir yemeği düşününce iştahımızın açıldığını düşünürdük.

Hatta bilim insanlarının çoğu da bir yiyeceğin düşünülmesi halinde de yemeği yeme, koklama ya da görme sırasında işleyen nöronsal süreçlerin devreye girdiğini kabul ediyordu.

Ancak Carniege-Mellon Üniversitesi bilim insanlarının son sonuçları durumun çok daha karmaşık olduğunu gösterdi. Buna göre bir yiyecek hakkında üstünkörü düşünmek iştahı açıyor ama o yiyecek hakkında ne kadar ayrıntılı düşünülürse, iştah da o denli kapanıyor. Sonuçlarımız, iştahımızı bastırmak için yiyecekler hakkında düşünmekten sakınmanın doğru olmadığını gösterdi diyor araştırmayı yöneten Carey Morewedge.

Araştırma sırasında katılımcıların bir kısmı çikolatalı draje yemeyi diğerleriyse jeton kullanmayı düşünürken, bu düşünceleri bilim insanlarının istedikleri kadar tekrarlamışlar.

Bu denemeden sonra katılımcılara şeker verilmiş. Çikolatalı drajeleri düşünenler, jeton atmayı düşünenlere göre daha az yemişler. Bilim insanları alışmanın (Habitüasyon: Bir uyarıya karşı gösterilen tepkinin, uyarının yinelenmesi halinde azalması) iştahı kapattığını düşünüyor.

Habitüasyon, neyi ne kadar tüketeceğimize ve ne zaman başka bir yiyeceğe yöneleceğimize karar veren en etkili süreçlerden biridir. Bir deneyimi hayal etmek bir derecede gerçek bir deneyimin yerini tutabiliyor. Anlaşıldığı üzere hayali ver gerçek deneyim arasındaki fark sanılandan daha az diyor uzmanlar.