DEĞİŞEN DAVRANIŞI DÜZELDİ

DEĞİŞEN DAVRANIŞI DÜZELDİ

Milliyet

Yapılan araştırmalar, bazen psikologların değil antibiyotiklerin davranış bozukluklarını tedavi ettiklerini ortaya koydu.

 Haberde, ABD’de yaşayan ve 12 yaşına kadar sağlıklı olan, okul bandosunda çalan, eve gelince sırt çantasını fırlatan ve arkadaşlarıyla dışarıya çıkan Sammy Maloney adlı bir kız çocuğuyla yaşanan vakadan söz edildi.

Sammy’nin 2002’de 12 yaşındayken kişiliği değişmeye başladı. Önce arka bahçede gözleri kapalı turlamaya başladı. Sonra eve sadece arka kapıdan girip çıkmaya, bunu yaparken nefesini tutmaya, sadece bazı renklerdeki giysiler giymeye, camların açılmasına veya ışıkların kapatılmasına izin vermemeye başladı.

Bu değişim süreci 4 ila 6 hafta sürdü, Sammy’e önce obsessif kompulsif bozukluk, sonra Tourette sendromu teşhisi koyuldu. Durumun kötüleşmesi üzerine boğaz ağrısına neden streptococcus bakterisini taşıyıp taşımadığına ilişkin test yapıldı.

Kız, sözkonusu bakterinin yol açtığı enfeksiyonun semptomlarını göstermezken, vücudunda bakteri teşhis edildi, antibiyotik tedavisinden sonra davranışlardaki değişimler yok olmaya başladı, 6 aylık tedaviden sonra ise tamamen iyileşti. Şu anda 20 yaşında olan kızın, çocukluğunda görülen bu dürtülerden hiçbirine sahip olmadığı bildirildi.

Uzmanından önemli yorum

Yine New York’taki Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Betty Diamond, lupus hastalığıyla bağlantılı antikorların, beyne girebileceğini ve NMDA reseptörlerini etkisiz hale getirerek nöronları öldürebileceğini belirterek, bunun da bir bakıma hastalık sırasında gözlenen davranış değişimleri ve bilişsel gerilemeyi açıklayabileceğini söyledi.