DAHİLER GÜÇLÜKLE ÖĞRENDİ

DAHİLER GÜÇLÜKLE ÖĞRENDİ

Bugün

Tarihe geçmiş birçok bilim insanı, devlet adamı ve sanatçının ortak özelliğinin öğrenme zorluğu yani disleksi hastalığı olduğu ortaya çıktı.

 


Hatta Einstein öğrenemediği için okuldan atılmış.

Middlesex Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma tarihi değiştiren pek çok bilim insanı, sanatçı ve devlet adamının ortak özelliğinin öğrenme güçlüğü olduğunu ortaya çıkardı. Disleksi olarak tanımlanan bu hastalık Leonardo Da Vinci, Pablo Picasso, Michelangelo gibi ünlü ressamların başarısına kaynak gösterildi.

Yeteneklerini keşfediyorlar

Uzmanlara göre okuma ve yazmada güçlük çekenler başka bir özelliğini kuvvetlendiriyor ve bu özelliğiyle başarısını arttırıyor. Middlesex Üniversitesi'nden Prof. Nicola Brunswick, '' Mesela Da Vinci konuşmakta zorlanan bir sanatçıymış. Resim yeteneğini fark edince de bu konuda çalışmış '' dedi.

Edison da disleksi

20'nci yüzyılın en önemli fizikçisi Albert Einstein öğrenme bozukluğu çektiği için okuldan atılmış. Kaynaklarda fizikçinin 9 yaşında bile konuşamadığı ifade ediliyor. Araştırmalara göre Edison, ABD Başkanları Roosevelt, Wilson, Jonh Kennedy ile İngiltere esli başbakanı Churchill de disleksi hastası.

Tom cruise ve Cher de mustarip

Hollywood starları ve şarkıcıları da öğrenme güçlüğü hastalığına sahip. Hatta Tom Cruise bu hastalığa sahip olduğunu röportajlarında defalarca söyledi. Cher, Jhon Lenon, Michael Jakcon, Leonorda Di Caprio da öğrenme güçlüğü çeken ünlüler arasında yer alıyor.