BEYNİMİZ TORPİL GEÇİYOR

BEYNİMİZ TORPİL GEÇİYOR

Medical News Today / PSİKOHAYAT DERGİSİ OCAK-ŞUBAT-MART SAYISI

Yabancılarla daha çok ortak yönümüz olsa bile, beynimiz tanıdıklarımıza torpil geçiyor.

 

Journal of Neuroscience dergisinde yer alan çalışmaya göre beynimiz arkadaşlarımıza dair meselelerde daha duyarlı davranıyor.

Araştırmacılar beyin bölgesini incelediğinde, beyin aktivitesini harekete geçirmede, sosyal ilişkilerin ortak ilgilerden daha baskın olduğunu tespit ettiler.

Önceki çalışmada başkalarının inançlarına ilişkin algılarımızın sosyal etkileşimleri yönlendirdiği ortaya çıkmıştı. Bu defa araştırmacılar beynimizin tanıdıklarımıza mı yoksa ortak ilgilerimiz olanlara mı daha duyarlı olduğunu test ettiler.

66 katılımcı üzerinde yapılan deneyde, katılımcılar ortak ilgileri olan yabancı kişilerle ve farklı ilgileri olan arkadaşlarına ilişkin soruları yanıtlarken beyin aktiviteleri görüntülendi.

Katılımcılar arkadaşları hakkındaki soruları cevaplandırdıkları sırada medyal prefrontal korteksteki etkinliğin arttığını tespit ettiler. Kişilerin ilgi alanlarının örtüşmesi ise beyin cevabında her hangi bir değişikliğe yol açmadı. 

Deneylerin hepsinde, benzerliğin değil yakınlığın beyinde medyal prefrontal korteks ve ilişkili bölgelerdeki cevapları tetiklediği görüldü. Bu durum başkalarını değerlendirirken sosyal yakınlığın ortak inançlardan daha önemli olduğunu düşündürdü. Araştırma sonucuna göre, sosyal etkileşimde rol oynayan bilişsel süreçlerde, sosyal bilginin toplanıp, işlenmesinde yakın gördüğümüz kişilerin anlamlılığı önemli bir yer tutuyor.